» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ē'jane Hemoroidet

Shko poshtė

Ē'jane Hemoroidet

Mesazh nga Geri prej Wed 04 Mar 2009, 15:45
Hemoroidet janė prej sėmundjeve tė anusit dhe rektumit. Kėto janė
portat e jashtme tė sistemit boshatisė sė trupit. Hemoroidet janė
zgjerimi i venave
hemoroidale nė anus dhe tė varurit e tyre duke marrė ngjyrė blu nė tė
kuqe. Ndonjėherė mund tė formohen tromboza brenda tyre duke shkaktuar
dhimbje tė
forta dhe enjtje (edem). Por shenjat mė tė shpeshta janė hemoragjia me
gjak nė tė kuqe tė fortė dhe kruajtje. Zakonisht nuk janė tė dhimbshėm.

Formimi .....

Shkaku kryesor ėshtė konstipacioni (kapslliku). Mė pas mund tė
rradhisim kolitin, proktiti, infeksionet e zorrėve, alkooli, higjiena,
zmadhimi i
prostatat, qėndrimi i tej zgjatur nė shtrat apo nė kėmbė, hipertensioni
portal, miomė uteri, shtatzėnia, kistet e overit, kolla kronike,
mbipesha apo
problemet e lindura tė mureve tė venave.

Llojet e hemoroideve

Sė pari ndahen nė tė brendshėm dhe tė jashtėm.Ato qė janė nėn vijėn qė
ndan qelizart e anusit nga tė zorrėve tė trasha janė tė jashtme dhe ato
hemoroide qė janė sipėr kėsaj vize quhen tė brendshme.Shumica janė tė
brendshėm dhe kanė 4 gradė. Ka akut dhe kronik apo i thjeshtė dhe i
komplikuar.

Grada e parė: Kur hemoroidi qėndron brenda dhe nuk shihet veēse me
anoskop. Si shenjė ka vetėm hemoragji (pikon gjak). Zakonisht janė pa
dhimbje, janė
mė tė vogla se 1 cm dhe nuk preken me dorė.

Kurimi: Mund tė lidhen ose mund tė pėrdoret injeksioni i njė lėnde
sklerozane apo me lazer mund tė koagulohen. Ska nevojė pėr operacion.
Zakonisht njė
diet e mirė, shplodhja e mjaftueshme dhe disa ilaēe si pomadat me
kortizon ,kremrat e ndryshėm analgjezik(qetėsues) apo banjo me ujė tė
vakėt bėjnė
dobi. Nėse ka infeksion mund tė duhet antibiotik.
Grada e dytė: Gjatė shtrėngimit nė banjė dalin dhe preken me dorė
ndėrsa kur ngrihet nė kėmbė futen vet brenda. Janė reth 1-3 cm dhe pa
dhimbje. Kanė
hemoragji sikur pikon. Shkaktojnė ameni dhe ndonjėherė mund tė mos
futen brenda. Edhe kėtu kurimi ėshtė jo me operacion por si nė shkallėn
e parė.

Grada e tretė: Dalin shpesh jashtė anusit dhe shoqėrohen shpesh me
tromboza kėshtu qė janė tė dhimbshme dhe tė enjtura. Duhen tė shtyhem
me gisht qė
tė futen dhe dalin pėrsėri. Megjithėse mund tė bėhen operacion pėrsėri
fillohet me metodat konservative. Mė tė pėrdorshme janė lidhja dhe
koagulimi
infrared (lazer).
Grada e katėrt: Kur kapslliku bėhet kronik dhe hemoridet zgjaten jashtė
anusit si nė tualet ashtu edhe kur qėndrohet gjatė ulur. Janė vena tė
fryra,
pa dhimbje dhe tė qullura. Kanė hemoragji dhe probleme me ineksionet
dhe pastėrtinė e kėsaj zone. Kur ulet dhe shtyp mbi to ndjen dhimbje.

Kurimi: Megjithėse disa pėrmirėsohen me diet qė pengon kapsllikun, me
njė disiplinė tualeti dhe me njė higjenė tė mjaftueshme pėrsėri tek
disa raste
mund tė lind nevoja e kurave qė zbatohen tek gradat e tjera. Por nė
shumicėn e rasteve duhet bėrė operacion.

Nėse nuk e pėrballojnė dot kėtė pėr arsye tė ndryshme atėherė gjithė
jetėn duhet tė mbajnė diet me lėngje tė bollshme dhe supra, me perime
dhe fruta
dhe tė qėndrojnė larg ēajit (kinez), kafes, kokakolės dhe ushqimeve
pikante. Edhe sporti i rregullt ka shumė dobi. Largojuni ambienteve
shumė tė
nxehta si sauna. Gjithashut duhet tė pihet ujė i bollshėm gjatė ditės
(1.5-2 litra).

Komplikacionet (ndėrlikimet)

Si pasojė e hemorragjisė anemi, tension i ulėt, kėputje dhe zbehje. Si
pasojė e plagėve dhe infektimit temperaturė. Strangulacioni: Fryrja dhe
dalja
jashtė anusit duke u kyēur aty dhe duke shkaktuar dhimbje si pasojė e
trombozave brenda kėtyre venave. Nuk futen brenda duke bėrė tė pamundur
procesin
e jashtėqitjes. Pengon aktivitetin ditor. Duhet kuruar me urgjencė.
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16218
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi