» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Shko poshtė

Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Naki prej Thu 23 Apr 2009, 06:30

Qė nga kohėrat e lashta e deri mė sot janė dhėnė me mijėra e mijėra mendime, definicione e hipoteza se q`ėshtė dashuria. Janė dhėnė kėto nga poetė, nga filozofė, psikologė , njerėz tė fesė, njerėz tė thjeshtė e deri edhe nga barinj delesh qė nuk dinin shkrim as lexim. Do pėrqendrohemi kėtu tek dashuria mes qiftit. Jemi dėshmitarė tė lloj-lloj historirash dashurie tė dėgjuara, qė nga dashuria mes Penelopės dhe Odiseut, Romeos e Zhulietės, Talatit e Fitnetes e deri tek qindra e qindra historia tjera, kurrė tė shkruara e papublikuara por qė pėrbėnin njė poemė nė vete. Secila e ngjashme dhe nė tė njejtėn kohė secila e ndryshme nga tjetra.
Siē tregojnė faktet nė kohrat e gjeneratave paraardhėse kur njė i ri , femėr apo mashkull, dashurohej dhe besatohej, ishin shumė tė rralla rastet kur njėri nga qifti tėrhiqej apo thjeshtė tradhtonte lidhjen. Dashuria e tyre nuk ftohej dhe vazhdonte deri nė vdekje edhe para presioneve dhe kėrcėnimeve tė rrethit, i cili nė shumicėn e kėtyre rasteve nuk lejonte kurorėzimin me martesė tė kėtyre lidhjeve.
Por a mund tė themi se tė njėjtat gjėra ndodhin edhe sot .
Dyshoj shumė, pėr tė mos thėnė me siguri tė plotė, absolutisht jo .
Dashuria sipas njė filozofi ėshtė ajo ndjenjė kur njeriu e sheh lumturinė e tjetrit dhe moslėndimin e tij si gjėnė mė thelbėsore nė jetė. Por kjo fatkeqėsisht ėshtė pakė e vėshtirė pėr tu arritur nė kohėrat tona dinamike dhe tepėr moderne .
Njė zotėri, djalė i ri, pakė mbi tė njėzetat, mė tregonte pėr tė dashurėn e tij tė bukur , pėr fjalėt e ėmbla qė ajo ia kishte thėnė , pėr orėn qė ia kishte dhuruar pėr ditėlindje etj. etj. por sipas tij martesa me tė ishte e pamundur sepse ajo ishte vetėm njė infermiere e thjeshtė, ndėrsa vajza qė ia kishin gjetur tė afėrmit e tij , e qė ky kurrė se kishte pare , kishte status tė rregulluar nė njė shtet tė perėndimit. – Eh more shok mė thoshte ai ,- po e siguroj jetėn e jeta njėherė jetohet.- Pra pėr tė , jeta mė e mire peshonte mė shumė se ndershmėria dhe fjala e dhėnė. Pėr tė dashuria ishte njė urė qė tė qonte nė perėndim .
Edhe zonjusha nga Prizreni qė jetonte nė perėndim, kishte hapur fjalėn se donte tė njihej me njė djalė qė jetonte nė Kosovė. Erdhi u njoftua me njė, e pėlqeu dhe shpallėn fejesėn. Por kur u kthye sėrish nė perėndim kishte gjetur atje njė magnet qė tėrheq mė shumė dhe pa njė pa dy kėtij ,,kosovarit” ia dha ,,rrausin”.
Ēdo medalje ka dy anė, ndonėse njėra mund tė jetė mė e ilustruar se tjetra. Siē duket Zoti me ligjet e tij perfektė ka vendosur se kur s`do tė ketė njerėz tė mire toka s`do t`i mbajė mė ata. Prandaj njerėz tė mire dhe dashuri tė mirėfillta ekzistojnė edhe sot. Goni miku im 21 vjeēar deri sapo shėtiste me veturė rrugėve tė Gjermanisė, pėrpara i doli njė drenushė, zemra e tij e bardhė duke mos dashur qė ta shtypte tentoi t`i shmangej dhe vetura e tij u pėrplas pėr bregu si pasojė e tė cilės ai mbeti i paralizuar . E dashura e tij me njė bukuri pėrrallore pėr asnjė moment nuk e braktisi dhe pėr here, tash e dy vjet i gjendet afėr dhe i premton se ai do tė jetė mashkulli i vetėm nė jetėn e saj. Ajo pra thjeshtė dashuron me zemėr dhe i pėrmbahet asaj qė thuhet nė librat e shenjtė se qifti duhet ta duan njėri-tjetrin nė kohėrat e begatshme dhe tė vėshtira, nė pasuri dhe nė varfėri nė sėmundje dhe nė shėndet.
Vėrtet mirėsia ekziston dhe lavdi Zotit pėr kėtė . Por megjithatė ne shohim ēdo ditė se si tė rinjtė tanė harrojnė aq lehtė premtimet e bėra me aq zjarr e pėrkushtim. Sot mė besa e dhėnė nuk tė ngjallė, ajo ėshtė veē njė pėrrallė nga e kaluara e largėt. Ne shohim sot se si djemtė tanė tė rijnė martohen dhe jetojnė me plaka tė huaja vetėm pėr tė fituar tė drejtė lejeqėndrimi nė njė vend perėndimor. Ne shohim sot vajzat tona se si shėtisin me burra tė martuar e tė shtyrė nė moshė e pranojnė prej kėtyre ,,babalokėve “ biznesmen rroba e parfume tė shtrenjta.
Ndoshta ėshtė e vėrtetė thėnia se ,,aty ku nuk ka ēmenduri nuk ka dashuri” por sidoqoftė secili nga ne duke i pare kėto gjėra i lind e drejta tė pyes: ē`ėshtė dashuria sot – ndjenjė apo biznes.

Agron Jashari -Adoniss

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 24 Apr 2009, 00:35

eshte ndjejne edhe se lun topi biznesi vjen edhe iken

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 24 Apr 2009, 11:22

Shumica besojne dhe mendojne se eshte ndjenje. Dhe derisa ka ndjenjen brenda nuk le vend per hamendesime, mirepo sot te jetuarit ne luks dhe pamja terheqese e disa femrave qe ju pelqen te kene nje jete moderne bejne qe te lind pargjykimi.Ne njerzit gjithmone zgjedhim anen me te shpejt te gjerave. Flasim vetem te ndikuar nga pamja e jashtme e gjerave. Ndonjehere me duket sikur truri une nuk vihet ne pune per mire por vetem per keqdashje.
Jo me larg se 3 dite duke pire kafe me nje te njohur me tregoi disa histori te tilla. Meshkuj te pasur qe lidhen me femra jo ne gjendje te mire ekonomike. Keta meshkuj me deshiren e tyre ju ofrojne si dhurata veshje te shtrenjta, bizhu, madje kujt ja lejon xhepi dhe ndonje makine.Nje gje me beri te qesh me nje veprim, kur nje cift kur po ndahej cuni e kishte detyruar vajzen te hiqte te gjitha rrobat e trupit pasi ja kishte bere ai dhurate. Vajze kishte dal ne mes te qytetit e zhveshur duke kerkuar ndonje vend ku mund te fshihej.
Tani nuk di ku qendron problemi, tek meshkujt qe per te pasur nje femer shpenzojne ne emer te ndjenjes qe ata kane apo tek femra qe mendon se dashuria shprehet dhe me dhurata te shtrenjta?
Nuk e perjashtoj faktin qe sot ka dhe femra qe qe ne takimin e pare i shohin meshkujt nga portofoli. Po kur te sheh nga portofoli mos shko me tutje nese kerkon ndjenje.

Ndjenjen ndjeje te gjej dashurine.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 02 Jul 2010, 17:03

Dashuria eshte ndjenje shpirtrore dhe jo biznes, per ata qe nuk ja din rendesin dashuris dhe e medojn si nje loj mund te jete dhe biznes por jo ndjenje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Elhamiu prej Fri 02 Jul 2010, 17:37

dashurija eshte ndjenje qe vi nga zemra shpirti

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12857
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Dardania prej Fri 19 Nov 2010, 21:54

Ndjenj Dashuria nuk blehet e as nuk shitet por fitohet me Ndjenjen qe ke nga Zemra

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Bruneta prej Sun 21 Nov 2010, 14:39

Per mua ndjenj qe ndjehet thelle ne shpirt..ndersa per te tjeret ne ditet e sotit eshte biznes

firma.................................................................................................................................................................................
DO TE NDIQJA ME KNAQESI RRUGEN E ZEMRES...NESE DESTINACIONI I SAJ NUK DO ISHTE LENDIMI
avatar
Bruneta

Shteti : Brėnda kapilarėve tė gjakut tėnd
Postime : 2723
Kyējet nė forum : 12958
Regjistruar mė : 07/03/2009
Profesioni : Gjinekologe

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga stralli prej Wed 24 Nov 2010, 13:02

Fjalet dashuri dhe dashuriēke jane te ndryshme,dhe njera patjeter eshte ndjenje e thelle shpirterore kurse tjetra mund edhe te jete biznes.
avatar
stralli

Postime : 715
Kyējet nė forum : 9227
Regjistruar mė : 21/09/2010
Profesioni : Teknik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga deti prej Thu 20 Jan 2011, 21:52

Dashurite e medha, te pastra, te sinqerta dhe plot ndjenja sikur i perkasin te kaluares. Nuk jane me pjese e te sotmes, sikur edhe shume cka tjeter qe dikur ishte e bukur, bujare, njerezore dhe me vlere. Dashurite sot jane me pak ndjenja e me shume interes dhe intersi nuk eshte asgje tjeter pervec se biznes.
Pajtohem se parimisht dashuria eshte ndjenje, se ajo jetohet dhe si e tille eshte gjithmone e bukur. Por sot nuk eshte ashtu dhe nuk di se ke duhet fajesuar: kohen apo njerezit?
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13678
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Elhamiu prej Fri 21 Jan 2011, 12:54

per dik e dik eshte bizniz

per disa ndjenje

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12857
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Dardania prej Thu 06 Feb 2014, 23:33

Ndjenj.... Nese esht Dashuria e Vertet.... Dashuria nuk blihet as nuk Shitet.... Por Rrjedh nga Thellesia e Zemres.... Dhe Fitohet me Zemer e jo me Pasuri apo Biznes.... Dashurin Biznes mund ta quajn vetem ata te cilet nuk kan Ndjenja dhe nuk Dashurojn me Ndjenja....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Dardania prej Tue 25 Feb 2014, 14:41

deti shkruajti:Dashurite e medha, te pastra, te sinqerta dhe plot ndjenja sikur i perkasin te kaluares. Nuk jane me pjese e te sotmes, sikur edhe shume cka tjeter qe dikur ishte e bukur, bujare, njerezore dhe me vlere. Dashurite sot jane me pak ndjenja e me shume interes dhe intersi nuk eshte asgje tjeter pervec se biznes.
Pajtohem se parimisht dashuria eshte ndjenje, se ajo jetohet dhe si e tille eshte gjithmone e bukur. Por sot nuk eshte ashtu dhe nuk di se ke duhet fajesuar: kohen apo njerezit?

Pajtohem me Mendimin e juaj i Nderuari Deti....
Por mund te shtoi edhe ket .... Koha nuk ka Ndryshuar as nuk Ndryshon.... Jan Njerezit se kan Ndryshuar.... Sepse jan te Rrall.... te Cilet Dashurojn Vertet.... Dhe me Ndjenja.... Vetem me Mashtrime,Genjeshtra etj....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga albi prej Tue 25 Feb 2014, 15:26

dashuria e sinqert eshte Ndenja shpirtrore
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Naki prej Tue 25 Feb 2014, 16:32

Biznes nuk e luan topi  Smile

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga epanjohura prej Tue 25 Feb 2014, 16:38

Edhe i maaaadhe bile  Cool

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Dardania prej Tue 25 Feb 2014, 16:47

Naki shkruajti:Biznes nuk e luan topi  Smile
E ke then Perfekt.... Razz
S,ka Nevoi me shum Diskutime.... Razz

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga epanjohura prej Tue 25 Feb 2014, 16:56

Naki shkruajti:Biznes nuk e luan topi  Smile
Per at une nuk po dashurohem fare pasi hic nuk me shkon biznesi.. Very Happy

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Naki prej Tue 25 Feb 2014, 18:33

Very Happy  o ti je e re cka me ba une qe u plaka e as biznesi as kjo tjetra  Cool

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Dardania prej Tue 25 Feb 2014, 18:50

Disa te till.... Per Biznes jan Profi. Razz

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga epanjohura prej Tue 25 Feb 2014, 18:52

Naki shkruajti:Very Happy  o ti je e re cka me ba une qe u plaka e as biznesi as kjo tjetra  Cool
E re ne forum po,hajt s'e ne pleqeri ja nis biznesi Cool ,kjo vjen bashk me te haha

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga albi prej Tue 25 Feb 2014, 20:28

ne ket koh me shum esht Biznes  dashuria
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria – Ndjenjė apo Biznes?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi