» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


BURRNESHA

Shko poshtė

BURRNESHA

Mesazh nga Ylliks prej Fri 08 May 2009, 10:18

Nezir Myrta / FEMRA BURRĖRORE (BURRNESHA)
Kėtu nuk ka tė bėj me fjalėn grua as vajzė, e nuk ka rėndėsi si spjegohet nėpėr fjalorėt skjarimi i kėtij termi, por duhet lidhur me origjinalitetin e vet personit femror, qė paraqitet nė shoqėri si njė mashkull, pėr disa shkaqe:

1. Femra e lindur me veti psiko-fizike ma shumė mashkullore, se sa femrore - lindje natyrale

2. Femra e formuar qėllimisht, apo e vetformuar me veti psiko-fizike mashkullore pėr shkaqe mungese tė mashkullit nė famijle, nė raste ku ishte lindja prore e vajzave pa asnjė djalė dhe nga shfarosja e mashkujve tė asaj familjeje nga gjakderdhjet e hakmarrjet e kohės, gjakmarrjet, luftėrat etj.


nėn 1. Femra si kuriozitet mashkullor, mund tė lindet me veti e tipare dhe karaktere e vese mashkullore, vetiu natyralisht dhe edhe kjo ėshtė pėrcaktuar shkencėrisht - por edhe respektivisht e lindur njėherit edhe me tipare fizike mashkullore - nė tė parė, pamje mashkulli. Ashtu sikur kemi lindje tė mashkujve me cilėsi tė poatilla femėrore - mashkull feminist, qė kurrė nuk bėhet burrė, as pėrnga konstrukti psiko-fizik, edhepse ėshtė mashkull.

Femra maskuliste dhe mashkulli feminist - kontraste gjenetike.
Shumė gra janė burra dhe shumė burra janė gra, nė aspektin psiko-fizik

Aty ku e lidhė dikush me fjalėn ang. woman, unė a kam nxierr kėtė fjalė me perardhje illirishte - vo+men(t), ku fjala emėr man (njėjėsi), men (shumėsi), pėr emrin - njeri-u, e lidhi me fjalėn shqipe - ment (mend), si alternim i tingullit - d=t, ku kemi fjalėt shqipe tė hershme - ment, mėntja, mėtja, qė rrjedh mbiemri shqip - i mėntshėm (tsh=ē) dhe del - i menēėm, i menēur - pra mandja pėrcaktoi njeriun, si zotėrues i botės, por jo zotėrues i natyrės dhe rrodhi nė disa gjuhė gjermanike - man ger. burrė, bashkėshort, ang. man, men, ku origjinalisht theksohet po sikurse ajo fjala shqipe e hershme pėr fjalėn - mėnd, mėndje, mėnēur, ku rrodhi nė gjermanisht - mentsch (menē) - njeri dhe man - burrė. Kurse pėr fjalėn Woman, e nxierri si njeri me vo (vezė femrore), nga fjala e hershme shqipe - vo (vezė), qė nė lat. rrodhi ndrrimi i tingujve, nga vo, nė ov dhe ashtu fjala woman, do tė thotė njeri me vo, vezė qė ēelin, krijojnė embrionin, nė onin e femres.

Kurse pėr femrėn mashkullore, burrėrore, nė gjuhėt e huaja i thonė direkt - mashkull - man, oh man!...

Nė shqip, femra e cila lindet me tipare mashkullore psiko-fizike, dallohet nga fėmijėria, kur ajo si fėmij e vajzė, rrin e luan vetėm me djem dhe krejt pak rrin me femrat, vajzat...sepse tiparet e saj nuk e lėnė tė rrij nė rrethe femrore. Ajo femėr duke u rritur, formon cilėsit e mashkullit, si nė fjalė, mendje e tė shprehur, gjeste e sjellje, poashtu edhe nė fizikun e saj, trupin e saj, qė i duket gati mashkullore. Unė kam pasė njė kushėrinė, qė gjithė fėmijėrinė e rininė e saj ishte nė shoqėri me mashkuj, e qethnin si mashkull (jo asnjėherė nuk i kishte flokėt e gjata si femėr), ruante bagėtinė e punonte me dy vllazėrit e saj edhe nė raste konkrete e veshur si mashkull dhe dilte edhe nė sakrifica mashkullore, sipas situatės... dhe kur e kanė martuar nė moshėn 29 vjeēare, iswhte e fuqishme, e zhvilluar dhe duheshin nja 10 gra tė forta duke iu ndihmuar edhe njė burrė, ta pregatisnin pėr nusėrinė, qė sot ka 7 djem, tė gjithė burra... Femėr e lindur mashkullore, 29 vjet pa futur krahėr nė flokė, veē me gishta i krehte.

JO veē vajzė e grua burrėrore, por FEMĖR BURRĖRORE, me fjalė e vepra burrėrore, me karaktere burrėrore, se ka burrė e burrė, ku as vet burrat nuk janė krejt burra, sikundėr as vet gratė, nuk janė krejt gra - sepse ka burrė e mbiburrė - ku ėshtė njė shprehje e lashtė: ashtu sikur gratė kanė burra, poashtu edhe burrat kanė burra dhe ai ėshtė burrė i burrave - pra BURRĖ I BURRAVE x.y. apo siē i kanė thėnė Ramadan Shabani i Kievės, Kosovė.

Nėn 2. Femra qė pėr shkaqe sociologjike, gjenetike, ku gjėndja sociale ishte e mjerueshme, apo nė mungesė tė lindjes sė njė djali, qė shtėpia tė ketė mashkull, e mos tė mbyllet dera me therra - apo nga hakmarrjet, gjakmarrjet, luftėrat, sėmundjet vdekjeprurėse tė gjinisė mashkullore etj. femra ka vendosur edhe me ligj e kanun edhe pa tė, tė betohet para prindit se - prej sot jam burrė nė kėtė shtėpi, familje dhe nuk ka me thanė kush, se kjo shtėpi nuk ka burrė - kjo votėr ka burrė, e ai burrė jam unė dhe e ka ndrruar edhe emrin nė emėr mashkullor edhe ka punuar e vepruAR si mashkull shtėpie derisa ka vdekė, sikurse ato dy-tre rastet e sipėrme...

Kjo formė a ky fenomen ishte i vetdetyrueshėm, me vetvullnetin e saj, pa asnjė shtymje a imponim nga askush as nga familja, por me dėshirėn e saj, pėrkundėr mungesės sė profilit natyror tė saj psiko-fizik mashkullor - e ka dhunuar vetveten personalitetin e saj qėllimisht - tė bėhet BURRĖ SHTĖPIE - BURRNESHĖ, me doke e zakone tė formuara mashkullore dhe kurrė jo qė nuk ėshtė martuar as kishte marrrėdhėnie seksuale, a dashuri me dikend - por e ka menduar vetveten gjithmonė gjatė gjith jetės - mashkull - MASHKULLORE dhe pikėrisht toponomi Mashkullore, qė ėshtė sot, duhet ta ketė prejardhjen nga ndonjė femėr mashkullore e tillė duke iu dhėnė emėrtimi krejt njė vendi...

1. Burrneshė (femėr e lindur me veti psiko-fizike mashkullore, burrėrore, e martuar, nėnė) dhe

2. Burrėreshė (femėr e formuar si mashkull, kurrė e martuar, as kurrė e dashuruar, as seks).

ka kėtu me folė gjithditenelume...

nxierre 'i kashtė, dalin gjashtė;)

(Mai. 08. 09)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11030
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: BURRNESHA

Mesazh nga Vizitor prej Fri 08 May 2009, 14:41

Keshtu na paraqitet figura e burrneshes por, sot cdo burreri ka emrin femer.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi