» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


NĖ PĖRKUJTIM TĖ 100-VJETORIT TĖ LINDJES SĖ KOMPOZITORIT LORE

Shko poshtė

NĖ PĖRKUJTIM TĖ 100-VJETORIT TĖ LINDJES SĖ KOMPOZITORIT LORE

Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 24 May 2009, 16:12

Nė pėrkujtim tė 100 – vjetorit tė lindjes sė kompozitorit Lorenc Antoni:
ĒKA SHKROI LORENC ANTONI PĖR DEMIR KRASNIQIN?

Kompozitori
, etnomuzikologu, pedagogu , themeluesi i shkollės sė parė tė muzikės
nė Kosovė , pionieri i muzikės sė kultivuar artistike nė Kosovė dhe
redaktori i parė i muzikės popullore nė Radio Prishtinė , Lorenc
Antoni - nė Blenin e VII-tė tė pėrmbledhjes “Folklori muzikor shqiptar
“ , tė botuar nga Redaksia e botimeve “Rilindja” tė Prishtinės , mė
1977, nė pjesėn hyrėse tė kėtij libri, pėrkatėsisht nė rubrikėn
“Shėnime mbi pėrmbledhjen”, faqe 16 , ndėr tė tjera pėr kėngėtarin dhe
rapsodin popullor Demir Krasniqi, shkruan:


“Nė kėtė
pėrmbledhje janė pėrfshirė 93 kėngė e disa variante tė tyre . Tė gjitha
kėngėt janė incizuar nė shirit magnetofoni , nė tėrėsi . Pėr kėngėt
bifonike janė pėrdorė dy magnetofonė , njė pėr zėrin e parė e njė pėr
zėrin e dytė .


Nga ky
numėr kėngėsh , 46 janė incizuar nė terren e 9 sosh , prej banorėve
fshatarė tė ardhur nė Prishtinė pėr tė kryer ndonjė punė private .


Kėngėt
tjera, 38 dhe njė variant , i kemi incizuar prej Demir Krasniqit nė
Prishtinė . Kėto kėngė sipas origjinės , janė tė vendeve tė ndryshme tė
Kosovės , tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe njė e rrethit tė Tetovės .


Nga se janė marrė prej njė kėngėtari , e shohim tė nevojshme tė japim disa sqarime.

Demir
Krasniqi lindi nė Tugjec tė Kamenicės, mė 1950 . Nė vendlindje kreu
shkollėn fillore, kurse nė Prishtinė shkollėn e mesme tė muzikės , si
dhe njė vit tė shkollės sė lartė pedagogjike (dega e muzikės) . Tash
shėrben si mėsues i muzikės nė njė shkollė fillore tė Prishtinės .


Por,
Demiri ėshtė njėkohėsisht edhe kėngėtar popullor , qė ka edhe ansamblin
e vet , me tė cilin merr pjesė nė dasma nė tė gjitha vendet e Kosovės,
tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe nė shumė vende tė Maqedonisė .


Prandaj
ėshtė i detyruar t’ i mėsojė kėngėt e tė gjitha viseve , ku merr pjesė
me ansamblin e vet e t’ i kėndojė autentikisht ashtu si i kėndon vet
vendi .


Pėrveē kėsaj , Demiri ka njė kujtesė tė madhe . Na ka kėnduar mė se 100 kėngė popullore me tekste komplete dhe meloditė , me tė gjitha nuancat dhe zbukurimet .

Ai
nuk ėshtė vetėm kėngėtar i shkolluar , qė di tė shėnojė kėngėt edhe me
nota , por edhe kėngėtar i vėrtetė popullor , qė jeton nė kėngė dhe me
kėngė popullore .


Kėngėt e
Kosovės qė na i kėndoi Demiri , janė kėngė tė vjetra , tė cilat i kemi
dėgjuar shpesh herė dhe i dėgjojmė edhe sot e kėsaj dite . Ato nuk
kėndohen vetėm nė njė vend , por nė tėrė Kosovėn dhe nė vende tė tjera
, si nė valėt e Radio Prishtinės .


Kemi
pas rast t’ i krahasojmė disa kėngė qė na i kėndoi Demiri dhe qė i kemi
incizuar nė terren . Ato janė krejt identike , pa kurrfarė ndryshimesh
tė vogla melodike .


Prandaj
, edhe kėngėt qė i kėndoi ky kėngėtar i konsiderojmė si autentike , si
dhe ato tė incizuarat nė terren , ose prej banorėve tė vendeve tė
ndryshme , qė kanė ardhur rastėsisht nė Prishtinė .”


Lorenc ANTONI
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13890
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi