» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dhuna ne cift

Shko poshtė

Dhuna ne cift

Mesazh nga Vizitor prej Mon 15 Jun 2009, 11:22

Jane te shumta rastet kur femra keqtrajtohet.Turpi ben qe femra keto raste mos ti denoncoje.Dhuna eshte fizike po ashtu dhe mendore, vjen pak e nga pak me rritje te saj.Eshte nje fenomen qe ngurron t'ua besosh dhe njerezeve me te afert.Frika se nuk do ju besojne dhe frika nga kercenimet e partnerit bejne qe femrat te durojne ne heshtje dhunen e partnerit per gjithe jeten.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhuna ne cift

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Jun 2009, 12:22

Dhuna ne cift duhet te jene e tejkaluar,ndryshe qdo durim i saj verteton se femra e kesaj kohe iu eshte nenshtruar nje dashurie te dhunshme.Njerezit duhet te haperojne me kohen dhe denoncimi i dhunes ne qdo mes duhet te behet fillimisht nga femra qe perjeton dhunen,rrethi familjar dhe shoqeror.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13959
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhuna ne cift

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 15 Jun 2009, 13:26

UN PO FLAS PER DHUNEN NE PERGJESIMjaft fakte provojne se ne familjen shqiptare te diteve tona, femijet rralle u nenshtrohen formave te ndryshme te dhunes se prinderve te tyre se paku deri ne fund te moshes se adoleshences. Tashme eshte fakt se jo vetem babai por edhe nena ushtron dhume ndaj femijeve te tyre. Madje si baballaret edhe nenat jane pothuaj njelloj te dhunshem ndaj femijeve te tyre. Nenat ushtrojne me shume dhune ndaj vajzave te tyre, duke e justifikuar kete me mendesite se dhuna eshte e domosdoshme si mjet detyrimi qe vajzat te mos marrin rruge te keqe, se dhuna ka shpetuar shume vajza adoleshente nga degjenerimi e kausi shoqeror qe perjeton Shqiperia, se dhuna ndaj vajzave eshte pjese e pergjithesise dhe e kontrollit te nenave ndaj tyre, se vajzat me mire te zemerohen me nenat, qe i detyrojne dhe me dhune te shkojne ne rruge te mbare, se sa ti mallkojne gjithe jeten per shkarjet nga leshimet liberale te tyre etj.


Psh: Nje nene qe ushtronte sistematikisht dhune ndaj vajzes se saj gjimnaziste, per ta shtruar sic shprehet ajo ne nje bisede me koleget e saj, petagoge ne universitetin e Tiranes, nder te tjera thote: - "Une e qelloj dhe do ta qelloj time bije deri ne diten qe ajo do te marre diplomen e Universitetit". Ose nje tjeter fraze: - "Une do te perpiqem ta ruaj vajzen time nga ky mjedis i infektuar me gjithfare “virusesh” shoqerore qe shkaktojne trauma te pariparueshme, vecanerisht per vajzat. Lus perendine te mos mbylle syte pa e diplomuar time bije".


Ne shoqerine shqiptare diploma e universitetit, jo vetem te jep tjeter personalitet, por eshte edhe nje fare mburoje prej te ligave qe te vijne dhe andej nga nuk i pret. Ceshtja e ndikimit te dhunes se prinderve ndaj femijeve dhe adoleshentet eshte nje nga me te nderlikuarat e me te diskutuarat jo vetem ne studimet sociologjike, psikopetagogjike etj. Por edhe ne bisedat e perditshme. Diskutime te tilla gjallerohen ndjeshem ne periudha ndryshimesh te vrullshme shoqerore e kulturore.

Studjues te ndryshem kane sjelle argumente te shumellojshme ‘Pro’ dhe 'Kunder’ funksioneve afirmative dhe disfunksioneve te dhunes se prinderve te ushtruar ndaj femijeve te tyre. Te dhenat e ketij anketimi provojne se mjaft prej grave, ne familjet ku jane rritur, kane perjetuar dhunen e prinderve dhe jane te prirura te justifikojne ushtrimin e dhunes ndaj femijeve te tyre. Rreth 62.10 % e grave vleresojne kryesisht funksionet pozitive te dhunes te ushtruar nga prinderit ndaj femijeve, qe i detyron ata te shmangin gabimet ose fajet e te jene me te disiplinuar, si faktore qe i mbron nga shkarjet morale dhe nga perdorimi i droges.
Nje bashkeqytetare thote: - “Ndoshta ne shqiptaret e perdorim dhunen ndaj femijeve edhe ngaqe jemi te stresuar ose me sakte te friksuar per te ardhmen e femijeve tane. Pasi e perdorim dhunen ndaj femijeve behemi pishman si dreqi, por edhe te mos e perdorim dhunen friksohemi me shume kur mendojme se femijet mund te futen ne ndonje qorrsokak, prej ku nuk mund te dalin gjithe jeten

Prinderit ne Shqiperi, vecanerisht nenat ushtrojne dhune ndaj femijeve te tyre ne moshen e adoleshences si mase profilaktike, per ti mbrojtur ato nga leproza e veseve te shumta qe kane molepsur shoqerine e diteve tona.17,62% e popullsise se pyetur nga sondashe te rastesishme pohojne se dhuna e ushtruar nga prinderit u ndrydh mendimet dhe aftesite krijuese te femijeve dhe shkakton trauma psikike te pariparueshme. Pervoja jetesore dhe studimet social-psikologjike tregojne se, vecanerisht djemte, qe ne femijeri dhe ne moshen e adoleshences kane qene te ekspozuar ndaj dhunes familjare te ushtruar drejt-perdrejt ndaj tyre, ose ndaj antareve te tjere te familjes. Ky perfundim konfirmohet dhe nga gjeografia sociale e kronikes se zeze ne realitetin shqiptar. Sipas te dhenave qe gjenden ne zyren e statistikes te prokurorise se pergjitheshme te Republikes se Shqiperise gjate vitit 2006 rreth 44.3 % te krimeve kunder jetes se tjetrit si vrasje, plagosje, grabitje me dhune, rrembim personi etj, jane kryer nga te rinj te grupmoshes 19-26 vjec. Nga studimi i sfondit familjar te personave te rinj qe kane kryer vepra penale me shkalle te larte agresiviteti kunder jetes se tjetrit rezulton se shumica e tyre jane rritur e socializuar ne mjedise familjare ku ushtrohet dhune, ku vecanerisht meshkujt me te rritur, flasin sistematikisht per modele sjelljesh te te pershtateshme per moshat me te reja, per krime e dhune kunder te tjereve etj. Ne disa krahina e qytete te vogla te shqiperise se mesme familjet ose fiset ku socializohen keta te rinj, priren per veprime kriminale te shkalle se larte.

Dhuna ne shoqerine shqiptare te diteve tona po kontrakton e tjeterson pothuajse te gjithe sistemin e marredhenieve ndermjet njerezve. Perpjekjet per te kufizuar dhe sheruar nje semundje te tille sociale jane te domosdoshme te fillojne me crrenjosjen e mendesive te prinderve, qe ne forma te ndryshme justifikojne dhunen e ushtruar ndaj femijeve te tyre.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17616
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhuna ne cift

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 16 Jun 2009, 00:23

dhuna tek qiftet esht pothuajse tek qdo qift shqiptar deshem ta pranom ne apo jo jo gjendet ne mesin ton, po me thejsht thene
''ku gjendet dhuna eshte edhe dashuria''

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10505
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhuna ne cift

Mesazh nga lindushi prej Sun 14 Mar 2010, 18:26

genci-fr shkruajti:dhuna tek qiftet esht pothuajse tek qdo qift shqiptar deshem ta pranom ne apo jo jo gjendet ne mesin ton, po me thejsht thene
''ku gjendet dhuna eshte edhe dashuria''


Na rrofte ajo dashuri qe na shprehet me dhune .Nje njeri qe e do sdo mundje kurre ta dhunoje .RRofshin ditet e sotme ku meshkujt tone shqiptare i ka kapur frika dhe cdo dite e me shume po shtohen divorcet per te njejtin problem ,dhunen ndaj grave .
avatar
lindushi

Postime : 69
Kyējet nė forum : 9237
Regjistruar mė : 10/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhuna ne cift

Mesazh nga NADJA prej Sun 14 Mar 2010, 21:59

ne nje cift qe duhen ska nevoje per dhune por mirekuptim
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9243
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhuna ne cift

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi