» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Shko poshtė

Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Naki prej Tue 05 Jun 2007, 15:51

Pse gjithmone perfundojme dhe i shkaktojme dhimbje pikerisht njeriut qe duam me shume dhe si rrjedhoje e humbim per kete arsye?Ja keto pyetje me vijne ne koke sa here degjoj histori te tilla dhe nuk jam ne gjendje ti jap pergjigje. E shoh qe perseriten e perseriten dhe duket sikur pesimi i te tjereve nuk behet kurre mesim per ata qe kane nevoje. Thon se vetem kur e humb dike e kupton sa e ke dasht,sa shum ke nevoj per te,sa gabim ke bo...Nuk jemi ne gjendje te perdorim zemren kur duhet, ose trurin ne raste te tjera. Ose dashurojme me shpirt, ose ndoshta nuk dashurojme fare.Kur i kemi gjerat perpara syve dhe si te thuash ne dore nuk i shohim dhe i ndjejme sic jane per tu ndjere.Merremi me kotesirat dhe gjerat pa rendesi dhe harrojme kryesoren.Vetem kur i humbim atehere na vijne trute dhe themi pse nuk i bera gjerat ndyshe, pse u mora me ate qe skishte rendesi? Pse nuk pashe ca me ofroi? Pse nuk ndjeva deri ne fund ca gezimi me dha po ja helmova shpirtin dhe zemren? Dhe ne fund pyet veten pse ja bera kete gje dhe sidomos pse ja shkaktova vetes kete vuajte.Kur do kenaqemi ndonjehere me ate qe kemi dhe mos e ndjejme mungesen dhe peshen e fajit vetem kur eshte shume vone...?
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Kotelja prej Tue 12 Jun 2007, 11:13

Derisa po e lexoja kete shkrim mu mbushen syte me lot...
Skam fjale...
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13851
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Vizitor prej Tue 12 Jun 2007, 14:05

Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume......???Ndoshta sepse eshte nje prove qe i jep tjetrit se e do. Duket pak absurde por eshte filozofike.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Sihana prej Tue 12 Jun 2007, 15:45

arla shkruajti:Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume......???Ndoshta sepse eshte nje prove qe i jep tjetrit se e do. Duket pak absurde por eshte filozofike.
Pershendetje
sa per mendimin tim atehere nuk i jep nje prove qe e do duke e bere te vuaj ti i shton idene qe nuk e do... edhe pse e kunderta qendron duke e dashur edhe me shum se vetja.Mendoj se dashurin e plagosim edhe nga perkujdesi i tepert.Dashuria per mua eshte si ai femija qe kujdesesh shume por aq shume sa nganjehere ti e tepron duke i thene mos aty e mos ketu.deri sa femija plas nga e qara edhe dashuria duron duron edhe me pas ta kthen kurrizin:( Sad Sad Sad Sad Sad Sad

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12098
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Guest prej Tue 12 Jun 2007, 22:03

kjo seste per kotelentime
mos qaj mire te puc fort e te dua sh
macoku te do aq sa sdo doje askend

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga bovari prej Sat 07 Jul 2007, 01:03

O Naki siē duket ne nje nate kur te kan kapur efektet e pagjumesise je zhytur ne mendime dhe e ke hedhur mendimin ose nje pyetje qe ke pasur duke e ndare ne pyetje te shumta e ke derdhur ne shkrim.Epo edhe mua sonte me kane kapur efektet e pagjumesise dhe po te kthej nje pergjigje qe ti e di,eshte e thjeshte po edhe une per ta formuar mu desh te jem e gllaberuar nga efektet e pagjumesise dhe te shfletoj e vetme fletet e forumit.Te kaloj ke pyetja:
Siē eshte cekur "personi qe duam"kurre nuk na jep dem dhe kundervihet dhe ne njerezit kemi nje veti pak si te ēuditeshme qe ,kur kemi probleme nuk mendojme te kerkojme rrugezgjidhje po mundohemi te gjejme nje njeri qe ta fajsojme.Duke ndodh nje dukuri e tille( qe ta pranojme qe ēdo njeri i ēdo klase shoqerore qe te jete ka momente dobesie) kerkojme qetesi ke njeriu qe duam me shume.Pastaj ndikon edhe gjendjet shpirterore dhe psiqike qe jane njerezit ne nje moment te caktuar me qart kur ne kemi nje problem kerkojme qe njeriu qe duam te fokusohet i teri tek ne pa e mare parasysh se edhe ai/ajo mund te kete ndonje problem. Ndodh qe te mos ndodhin te dy palet ne te njejten frekuence ne nje moment te caktuar.Kjo dukuri na con qe te shprehim ēdo lloj ndjenje te euforuar dhe ne nje moment pa e kontrolluar veten problemet lihen menjeane dhe hapen arshivat e gabimeve qofte edhe te falura dikur qe pasohen me fjale qe shume here nuk kan kthim mbrapa..
Dhe ndodh ajo qe thua ti,fajesojme veten,femrat duke qare e duke folur e meshkujt te mbyllur ne dhome dhe me dufin dhe ndjenjej e fajtorit ose edhe te lenduarit i bien me grushta murit..
Mendoj qe ky eshte realiteti..se sa e kam goditur nuk e dii..
Sihana:
Nese e krahason dashurine me femijen te te them qe edhe femijet jane ndryshe nga njeri tjetri domethene varet si i rit dhe edukon nena!!!!
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Naki prej Sat 07 Jul 2007, 17:09Ajo: me nuk jam ajo qe isha,
e jotja me nuk do jem
te gjitha enderrat qe i kisha
emrin tend me s'do e kene.

Te gjitha kujtimet do i shuaj
nuk dua te shof me me sy,
ti jeto me kend te duash
mundem une dhe pa ty.

Ai: Oh, po kete kurre se kam menduar
se ti largohesh dot nga une,
po c'faj zemra te pati
e more ate qe te doje shume.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Erza prej Sun 08 Jul 2007, 13:24

Plotesisht e drejte Arla,
avatar
Erza

Postime : 59
Kyējet nė forum : 12077
Regjistruar mė : 17/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga bovari prej Sun 08 Jul 2007, 22:49

Erza dhe Arla:Tema eshte perse lendojme personin qe "duam me shume".
Desha te them qe nuk jam e nje mendimi me juve pasi si teme po trajtohet dashuria dhe jo mazhosizmi dhe sadizmi,me qarte ka te bej me shume faktor dhe nuk besoj qe dashuria eshte nje term qe ka si spjegim nje dhunim psiqik apo ndonjehere edhe fizik.Ta lendosh personin qe do nuk eshte rruga per tja vertetuar qe e dashuro apo qe nuk heq dore nga ia ose ajo, eshte vetem nje semundje psikopatologjike.Nuk dua te hy ne spjegime te detajshme pasi i perket psikologjise per ta trajtuar po thjesht perdora termin pasi e mbulo pak dega qe studijoj dhe vetem u uroj shume durim dhe shans atyre personave qe kan te bejne ose jan ne dashuri a lidhje me persona te tille.
pershendetje
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Vizitor prej Mon 09 Jul 2007, 08:25

Atehere nese ndodh qe te lendosh personin qe do, ndodh per arsye te ndryshme,qofshin madhore ose qesherake.Kur dashuron, dashuron me gjithe shpirt , por ama lendohesh dhe shume shpejt.Madje bovari dashuria ka dhe doza psikopatie,por jo te demshme.Jam dakord qe ka shume menyra te ndryshme per t'ia vertetuar partneres,ose partnerit dashurine,por ja qe dashuria eshte nje kompleks ndjenjash dhe ka ka kompleks ka dhe larmi.
Rendesi ka dashuria sepse nese ka dashuri zhduken inatet, lendimet,vuajtjet,brengat.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga deti prej Mon 09 Jul 2007, 09:46

Per ta fituar dashurine e dikujt duhet kohe, kujdes, mencuri e besa edhe sakrificė. Dhe kur kete dashuri e perfiton disi e harron mundin dhe krejt ate qe ke hequr deri sa ke arritur qellimin. Permbushja e kesaj deshire te ve tani ne nje pozite me te volitshme dhe sikur harron gjitha ato sakrifica dhe vuajtje deri sa nuk ke arritur ate qe deshiroje.
Dhe nese vije deri te perplasja e dy te dashuruarve ne kete menyre, patjeter se plaga do jete e madhe. Lendimi do jete i rende per personin te cilit i eshte shkaktuar kjo plage dhe vuajtja do zgjase me shume.
Ndryshe eshte me personat tjere qe nuk i kemi shume te zemres. Ato plage sherohen shpejt. Por tek dashuria keshtu eshte e shkruar, ate qe e do e lendon me shume.
Per fund, dashuroni sikur nuk do ndaheni kurre, por behuni te gatshem per nje dashuri te re sikur ndarja te jete neser. Keshtu do e perballoni me lehte.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga bovari prej Mon 09 Jul 2007, 11:16

Jo mi arla se as per arsye madhore apo qesharake nuk lendohet njeriu qe don.Shume drejt e the kur dashuron dashuron me shpirt,kur e shikon personin qe do te merzitur nga shpirti shpirt te keputet ama momenti qe e lendon sipas mendimit tim dashuria mer fund dhe nuk mbetet gje tjeter vecse nje bashkimi fizik siē ndodh edhe tek kafshet takohen kyejn nevojat bijologjike dhe siecili shkojne ne pune te vete.
Dashuria siē ka emrin nuk ka ne perberje asnje lloj lendimi dhe psikopacie e nese ka athere duhet rishikuar ajo dashuri pasi mund te jete e njeanshme dhe jo dashuri po tiposje ti themi.
Dhe dashuria eshte ndjenje e shenjte dhe nuk te zhduk brengat,lendimet, po te ben ti kujtosh me kenaqesi ankthet e pritjes se momentit kur do e shihje personin qe do ose te kujtosh rahjet e zemres kur je me te.ama lendimet jo arla nuk ti haron.
Deti nuk kam ē'fare te them pasi drejt e ke spjeguar po dua te te kundershtoj pasi dashuria eshte ndjenje qe njehere jetohet dhe eshte e pamundur te jesh gati per dashuri te re pasi nuk egziston vetem se kur dashuria e personit eshte e njeaneshme dhe mbaron athere personi kerkon gjurmet e dashurise se pare ne trupa te tjere.une keshtu mund te them.Perballimi me i lehte eshte te dish se ēfare ben dhe te dish se ēfare thua.Nese je ne dijeni se ēfare ben e thua, dashuria nuk shteron e shkaterohet dhe me e rendesishmja nuk lendojm njeri tjeter qe nuk kemi nje te drejte te tille.
Lendimi me i madh eshte kur genjejme veten dhe pranojme dashuri te njeaneshme qe hap plage te thella qe nuk kan sherim.Hap plage qe nuk kane sherim po jo humbje jete siē veprojne disa njerez me fiksime dhe te dobet.
Me e mire kush nuk ka rene ne dashuri te jet i gatshem qe te mos gaboje pasi dashuria ka raste vije vone dhe iken me nje fjale,ato qe jane te dashuruar ti dalin zot dashurise sepse eshte femije pak i prape po i mrekullueshem,e ata qe e kan humbur te mos lendojne te tjeret duke i pare nen hijen e dashurise se humbur.
Erozjoni i kohes ben ndikimin e vet nuk duhet haruar po vetem diēka te them si perfundim
Dashuria eshte e mrekullueshme dhe ndjenje madheshtore!!..
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga deti prej Mon 09 Jul 2007, 12:02

Bovari, dashuria vertete eshte ndjenje qe njehere jetohet, por ama nese ajo deshton, a mos valle duhet te mirret si fundin e botes? A mos valle kjo ndjenje duhet te ndrydhet perbrenda dhe te rri peng i asja qe ka ndodhur? Une mendoj se jo. Jeta eshte e bukur dhe duhet te jetohet.
Ne kontekst te asja qe kam postuar jam munduar te them se nese nje dashuri deshton, ndjenjat jane lenduar, topitur e me kete edhe jane krijuar plaget dhe duke qene i lenduar nga keto ndjenja patjeter se vuajtja dhe zhgenjimi do jene prezent. Po jeta vazhdon dhe nese jetohet me vuajtjen atehere nuk arrijme asgje. Pra, duhet nisur nga fillimi me shprese se do te ndodhe dashuria tjeter, nuk duhet humbur kohe se jeta eshte shume e shkurter.
Pra, dashuria si ndjenje duhet ecur prap dhe nuk ben te ndalet se vetem keshtu kjo ndjenje e e shenjte dhe shume e vecante do te sherohet.
Koha sheron c'do plage.
Me rrespekt
deti
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga bovari prej Mon 09 Jul 2007, 13:08

O deti une kurre nuk them qe jeta mer fund me deshtimin e dashurise edhe ka ndodh qe e kam pare me syte e mi dhe vertetuar qe ka njerez te dobet qe e bejne qofte nga dashuria e madhe apo per te lenduar personin tjeter qe nuk i eshte pergjigjur ne dashuri siē priste ai/ajo.
As fundi i botes nuk eshte e as ndrydhet kjo ndjenje po vetem mbetet ne mendje si kujtim i hidhur apo i lumtur.
Si ta pret mendja ty qe vuajtja harrohet?
Po ka vuajtje qe kalohen lehte ka vuajtje qe kalohen po pak veshtire dhe me pasoja.
Per nje mashkull nje deshtim ose zhgenjim nga dashuria e pare(mos i themi dashuri se eshte e njeaneshme) do ta coje te humbi besimin komplet tek femrat dhe nese nje dit i del para nje femer qe e dashuron ta pret mendja qe do i beson asaj???
Sigurisht qe jo ta them edhe arsyen sepse vuajtja i kujtohet dhe i dhemb shpirti.
Domethene ky njeri po kaloka nje jete me vuajtje shpirterore!
Koha nuk sheron plaget dhe vuajtjet e zemres po vetem i zbeh.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga deti prej Mon 09 Jul 2007, 13:48

Bovari, me pelqen stili yt, guximi dhe sinqeriteti qe ke.
Ke nje natyre paksa eksplozive dhe imponuese, por megjithate ne kufijte e tolerances. Nuk e di pse por me pelqen te replikoj me ty, edhepse nuk jane keto replika qe cojne ne ndonje ekstrem, me shume do thoja kane karakter konstruktiv dhe jane qellim mira, apo jo?
Dallimi ne mendimet tona lidhur me temen jane dy:
- Optimizmi im per jeten dhe zhvillimin e ngjarjeve nga njera ane dhe
- Nje doze pesimizmi (por jo i tepruar) nga ana jote.

Bovari, faktori kohe eshte shume i rendesishem ne jete.
Nga pervoja ime jetesore (eshte me e madhe se e jotja padyshim) riperseris thenjen (e kane thene edhe shume tjere para meje): Koha sheron plaget.
Nje plage sherohet kur mbulohet me nje dashuri.
Kujtimet mbesin kujtime, nostalgjia eshte ajo qe i zgjon ato.
Me rrespekt
deti
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga bovari prej Mon 09 Jul 2007, 15:09

deti:ekstremiteti ne debate sjell humbje gjithnje.Replikat me pelqejne pasi mesoj pikpamje te reja dhe realizohet shkembim mendimesh qe me terheq shume dhe jo me qellime te tjera.
Drejt kemi mendime te ndryeshme dhe duket qarte po e imja nuk eshte pesimist po mundohem ta them realitetin sigurisht me aq sa mundem.
Kaloj ke faktori kohe , vertet eshte i rendesishem pasi njelloj si nje plage e thelle qe edhe pse mbyllet dhe njeriu kthehet ne jeten e tij normale shenja mbetet dhe vetem kur e sheh plagen i kujtohet se si e ka mare ate.Edhe dashuria ashtu eshte ne jeten e perditshme nuk te pengon por kur te del perpara ose degjon diēka te kujtohen.pra nuk harrohen.
Me shume se une keni pervoje jetesore dhe shume te tjere paskan thene se koha i sheron,e pranoj po edhe une po te them nje fjale te nje njeriu te madh dhe besoj me i mencur se ne (kjo vihet ne dyshim ahahah)
Ndash te jene te embela ndash te jene hidhura kujtimet i japin dhimbje njeriut! Dostojevski
Mbase une po jetoj dashurine e pare dhe mendoj se dashuria nje here jetohet.
Dashuria i gropos ne te kaluaren kujtimet po nuk i zhduk.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga deti prej Mon 09 Jul 2007, 15:50

Bovari, uroj qe dashuria e jote e pare te jete dashuria e
jetes.

Je e mrekullueshme dhe vertet ketij forumi po i jep shkelqim.

Sa per Dostojevskin, nuk mohohet ajo qe thua, ai vertete ka patur ne jete momente te embla po edhe te hidhura, sa te duash. E cmoj thenjen e tij sepse eshte nga pervoja e tij jetesore.

Me rrespekt
deti
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Vizitor prej Mon 09 Jul 2007, 16:15

Mendoj se thelbi i temes ka ngelur i pareplikuar. Jeta te rrezon po dhe te con ne piedestal, mundohu qe ne te dyja rastet te thuash: eshte normale.Jeta eshte bardhe e zi po ne na pelqen ta zbukurojme,dhe te enderrojme.E ca kuptimi do kishte nese nuk do semureshim asnjehere,ose nuk do qanim,nese keto dy gjera nuk do ndodhinin atehere duhet te fillojme te shqetesohemi.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Vizitor prej Sat 11 Jul 2009, 23:46

Te plagosesh ate qe do me shume.... nje nga gjerat me te thjeshta por qe te ngaterron ne vazhdimesi.Te leshosh perrenjte e lendimeve mbi njeriun qe jeta pa ty s'ka kuptim, eshte vrasese me shume kur kthen koken e shikon plagen qe koha e ka acaruar me shume pa mundur ta mbyll.Te vajtosh mbi te pa patur fuqi mrekulluese sheruese.Do ngelet nje shenje qe do te tregoj se dashuria nuk sjell vetem lumturi.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Genci-fr prej Sun 12 Jul 2009, 01:28

sepse qdo gje e tepert vret sikurse edhe dashuria.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10436
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga LumLumi prej Sun 12 Jul 2009, 13:21

Unė e plagos qe t'ia mėkoj plagėt pastaj!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11210
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Adonisi prej Tue 28 Jul 2009, 19:16

Ate qe nuk e duam ( te pakten une po) nuk e lendoje asnjehere. Sepse, nese nuk ja kam thene direkte, te pakten indirekt po dhe e ka kuptuar qellimin time. Nuk kam nevoje ti jap shpjegime e asgje rreth asaj qe une beje apo nuk beje Perveq kesaje, takohemi vetem kur mundemi.
E kunderta eshte me ate qe e dua, mund edhe ta lendoje apo ta plagose. Sepse, duhet te ekzistojne shpjegimet reciproke per gjerat qe na ndodhin, per ate qe bejme apo nuk bejme. Me nje fjale duhet te jemi ne dijeni qe te dy per jeten e njeri tjetrit. Dhe keshtu nganjehere vije deri tek lendimi, ne raste se bejme diqka dhe kjo perveq se nuk i pelqen personit ne fjale mund edhe te lendohet.

Eshte shume natyrale ne disa raste edhe ta lendojme personin qe e duam, jo me qellim, por ndodhin keto gjera. E rendesishme eshte te mos behen me vetedije dhe mos t'na kaloje ne fiksim.

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11463
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Aristogata prej Tue 28 Jul 2009, 21:24

ndodh pa vetedije se askush nuk deshiron kurrsesi te lendoj njeriun e zemres

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10624
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Disconnect prej Tue 28 Jul 2009, 21:58

sepse mendojme se ata na kuptojne dhe nuk llogarisim ate qe sjell veprimi jone

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume

avatar
Disconnect

Shteti : Itali
Postime : 158
Kyējet nė forum : 9937
Regjistruar mė : 27/07/2009
Profesioni : Virg Mobile

http://www.peqini.org

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Vizitor prej Wed 29 Jul 2009, 07:58

nooo komment Sad

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga deti prej Wed 29 Jul 2009, 09:23

Caku i shigjetes eshte gjithmone zemra, apo jo?
Edhe kjo eshte ne natyren e DASHURISĖ, andaj na duket normale. Personi qe e duam dhe e njohim mire ndjehet i lenduar me lehte, qofte edhe nga imtesite me te vogla. Ne te shumten e rasteve dhimbjet e ketyre plagosjeve nuk zgjasin shume. Tejkalohen lehte ne momentin kur mesohet se edhe plumbat (fjalet apo ndonje veprim i nxituar) ishin pa dashje dhe te pa qellimtė. Dashuria eshte elastike dhe i duron keto pa ndonje problem nese ne i ndjekim rregullat e lojes.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Naki prej Wed 29 Jul 2009, 10:50

Eshte sikur e lindur kjo dhe duket ashtu qe personin qe do me shume edhe e lendon me shume prandaj kurr nuk duhet marre me nguti asgje sepse pastaj lendimi kalon ne dy anet dhe eshte akoma me i dhimbshem. Te bejme kujdes mos ta thejme kristalin se po u thye veshtire ngjitet prap.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Genci-fr prej Thu 30 Jul 2009, 10:21

n.q.s e merr nje pellumb ne dor nese fillon duke e ledhatuar aq shum qe e ladhaton mundesh edhe ta gervishesh me thonj, ky esht kuptimi i te lenduarit at qe edo besoj qe u sqarova me mundesit e mia besoj dhe shpresoj qe me keni kuptuar

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10436
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga rajmonda prej Thu 30 Jul 2009, 11:22

Ata qe i duam me shum ju duam dhe te miren , shumicen e kohes i kemi ne mendje ata qe i duam, ndoshta dhe ktu rrjedh aj gabimi yn se i lendojm pa qellim , gjdo kush ka mendime te veta , rrallnjeri pajtohet me dike tjeter... Normal ne dashuri ka edhe lendime po duhet te jemi pak edhe tolerant.
avatar
rajmonda

Shteti : Prishtinė
Postime : 51
Kyējet nė forum : 11101
Regjistruar mė : 18/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga artan prej Thu 01 Oct 2009, 15:29

ēdo here njeriu si njeriu ka inat te madh , ka zemer te plasur , deshiron qe ta permbush deshiren e tij , ndonse ndonjehere ata personat qe i duam me se shumti , mund ti lendojm , ama mund ti lendojm shume leht , po besoj se nuk ka pas qellim te keq , edhe besoj qe me von eshte penduar ai qe e ka lenduar personin qe e ka dashur , ka plot arsye qe tregohen amo , mendoj qe ai moment kaq i keq qe ka ngjar per at person do te shpaguhet , keshtu ... une kam persona qe dua amo nuk di ti kisha lenduar kurre edhe pse po them nuk e di ama me vone nuk di se qka behet .. e di si thone : qdo here fillimi eshte me i bukuri .. por mesi ka shume tronditje , fatkeqsi , ndersa fundi shpresoj se gjithmone ka me dal i mire .....
avatar
artan

Postime : 6
Kyējet nė forum : 9578
Regjistruar mė : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga olsaaa prej Thu 01 Oct 2009, 15:36

Ata qe na duan edhe qe i duam jan gjithmon pran nesh ne momente te mira edhe te liga, kurr nje her nuk do ti lendoja me dije ose me qellim qe ai te lendohet, ket e bej nga inati qe na kaplon per tjeret apo nga fakti se jam shum te nevritun ne dike ,edhe pa dashje i ofendoj edhe ata qe na duan po kurr nuk do e bej me qellim per at qe me do, qe ta lendoj.
avatar
olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 11332
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Drini prej Thu 01 Oct 2009, 22:03

Sepse ate qe nuk e duam nuk paraqet asgje per ne dhe s'kemi as si ta lendojme dhe as si ta sherojme...
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11771
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Vizitor prej Thu 01 Oct 2009, 22:10

Sepse eshte dashuria cast i volitshem nje sekondar per nje dhimbje te gjate.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 22:12

Sikur ta dija pse sdo e plagosja kurr!!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Vizitor prej Sun 16 May 2010, 13:00

deti shkruajti:Per ta fituar dashurine e dikujt duhet kohe, kujdes, mencuri e besa edhe sakrificė. Dhe kur kete dashuri e perfiton disi e harron mundin dhe krejt ate qe ke hequr deri sa ke arritur qellimin. Permbushja e kesaj deshire te ve tani ne nje pozite me te volitshme dhe sikur harron gjitha ato sakrifica dhe vuajtje deri sa nuk ke arritur ate qe deshiroje.
Dhe nese vije deri te perplasja e dy te dashuruarve ne kete menyre, patjeter se plaga do jete e madhe. Lendimi do jete i rende per personin te cilit i eshte shkaktuar kjo plage dhe vuajtja do zgjase me shume.
Ndryshe eshte me personat tjere qe nuk i kemi shume te zemres. Ato plage sherohen shpejt. Por tek dashuria keshtu eshte e shkruar, ate qe e do e lendon me shume.
Per fund, dashuroni sikur nuk do ndaheni kurre, por behuni te gatshem per nje dashuri te re sikur ndarja te jete neser. Keshtu do e perballoni me lehte.

Pikerisht deti sdo shtoja me shume se sa ky shkrim.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 16 May 2010, 14:51

Mbase sepse eshte e vetmja menyre per te kuptuar cdo te thote te duash me te vertete, cdo te thote qe kjo fjale te mbart me vete dhimbje, sakrifice, lufte dhe se fundi ndjenje.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Arjana prej Sun 16 May 2010, 16:09

sepse e dime qe jan ne gjendje te na durojn e te na falin sepse na duan
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14986
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume... ???

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi