» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Parashikohet rritja e rasteve me kancer

Shko poshtė

Parashikohet rritja e rasteve me kancer

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 22 Oct 2009, 18:55

Parashikohet rritja e rasteve me kancer
Njė raport i fundit tregon se do tė ketė njė rritje tė rasteve me kancer nė vendet nė zhvillim.


Ky numėr pritet tė shkojė nė gati 17 milion nė vitin 2020 nga nėn 13 milion qė ėshtė sot.

Raporti ėshtė hartuar nga Departamenti Informativ i grupit The Economist, (qė boton edhe revistėn me tė njėjtin emėr) me iniciativė tė Fondacionit Lance Armstrong dhe me mbėshtetjen e Shoqatės Amerikane tė Kancerit (American Cancer Society).

Vendet me tė ardhura tė ulta dhe tė mesme do tė kenė rreth 62% tė 12.9 milion rasteve tė reja tė rregjistruara nė vitin 2009.

Ndėrkohė vetėm 5% e burimeve globale pėr tė luftuar kancerin shpenzohen nė botėn nė zhvillim.

Raporti thotė se deri nė vitin 2020, numri i rasteve tė reja me kancer do tė arrijė nė 16.8 milion dhe 65% pėr qind e tyre do tė jenė nė vendet nė zhvillim.

Kanceri vret mė shumė njerėz nė vit, sesa HIV/AIDS, malarja dhe turbekulozi tė marra sė bashku.

Studimi ekzaminon problemin qė pėrbėn kjo sėmundje nė 172 vende tė botės.

Pėr tė mėsuar pėr situatėn nė rajon ne diskutojmė nė Forumin tonė tė rradhės, programi i pėrditshėm debat me tė ftuar nga rajoni.

Duke marrė shkas nga raporti i mėsipėrm, si pritet ta pėrballojė rajoni ynė kėtė problem nė tė ardhmen?

Nė ēfarė niveli janė shėrbimet nė ndihmė tė tė sėmurėve? Si bėhet diagnostikimi dhe a ka kontrolle rutinė qė diktojnė sėmundjen nė fazat e hershme?

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikohet rritja e rasteve me kancer

Mesazh nga Arjana prej Thu 22 Oct 2009, 20:33

niveli i sherbimeve si mos me keq,te semuret skan asnje shans per tu ndihmuar,un ppersonalisht e di se nje njeriu im po e vuan kete gje,esht shkaterru si nga gjendja ekonomike ashtu edhe fizike,smund te perballojne harxhimet per himioterapi,operime etj ,se jan shum te shtrenjta,dhe asnje organizat nuk esht ne sherbim te pamundurve
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14968
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikohet rritja e rasteve me kancer

Mesazh nga Vizitor prej Sat 21 Nov 2009, 12:35

Cfare eshte kanceri i mushkerive?
Kanceri i mushkerive eshte kanceri
i trakese, bronkeve (rrugeve te ajrit) ose i alveolave (qeseve te
ajrit). Me i shpeshte eshte kanceri i bronkeve.
Vrasesi me i madh
Kanceri i mushkerive eshte kanceri me i madh vrases ne Europe dhe ne te gjithe boten.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikohet rritja e rasteve me kancer

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi