» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dhėmbi dhe dhimbja!!

Shko poshtė

Dhėmbi dhe dhimbja!!

Mesazh nga Vizitor prej Sat 21 Nov 2009, 12:53

Ēfarė duhet te dini
Dhimbja e dhėmbit ėshtė
zakonisht pasoje e njė kaviteti formuar nga dekompozimi i indit tė
dhėmbit, njohur ne stomatogji si ‘kariesi dhėmbit’. Pastrimi i
kavitetit dhe mbushja e tij do tė evitonte dhimbjen qė mė shumė mundėsi
vjen duke u rritur.
Shkaqet
Kavitetet nisin nga
ngjitja e plakės nė sipėrfaqen e dhėmbit duke formuar kėshtu ushqim pėr
bakteret. Bakteret dhe disa acide formojnė nė sipėrfaqen e dhėmbit njė
mikrokrater qė ėshtė i predispozuar tė mbushet me material tė
dekompozuar e me kalimin e kohės tė depėrtoje brenda dhėmbit. Arsye te
tjera qe mund tė shkaktojnė dhimbje dhembi janė; dėmtim i buzės, krisje
e dhėmbit, kontakti me temperatura shumė tė larta ose tė ulėta,
infeksion i dhėmbit ose i sinuseve, si dhe pas ndėrhyrjeve tė ndryshme
tek ato.
Simptomat (Shenjat)
Dhimbja mund tė
jetė e mprehte, termike ose pulsuese. Mund tė shfaqet me seanca, tė
pėrfshije gjithė gojėn ose vetėm njė pjese te saj. Ushqimet e ftohta
ose tė nxehta, kafshimet e bluarjet mund tė rrisin dhimbjen. Simptoma
tė tjera tė mundshme pėrfshijnė temperaturė dhe fryrje te mishit tė
dhėmbėve.
Ēfarė duhet tė bėni
Derisa tė mund tė
konsultoni njė dentist, pėrdorni mjekime qetėsuese si acetaminophen apo
ibuprofen pėr tė qetėsuar dhimbjen. Vaji i karafilit (Sysygium
aromaticum) mund tė jetė efikas. Pastroni mbetjet ushqimore nga
kaviteti me njė kruajtėse dhėmbėsh. Lyeni njė copė pambuk me tė e
vendoseni te dhembi duke treguar kujdes tė mos prekni gjuhen. Mund tė
vendosni kompresa me akull mbi nofull e tė eviton tė nxehtat sepse mund
tė shtojnė dhimbjen. Pėr te evituar njė tjetėr atak dhimbjeje,
kontrolloni dhembet tuaj ēdo 6 muaj, lajini 2 here nė dite e pėrdorni
fill dentar njė herė nė ditė. Por kujdes, mos pėrdorni alkool ose
aspirinė direkt mbi dhembin qė ju dhemb sepse shkakton acarim tė
mishrave tė dhėmbėve.
Kontaktoni dentistin tuaj nėse keni rritje
temperature apo keni rritje tė dhimbjes. Kėrkoni ndihme te menjėhershme
nėse keni fryrje nė fytyrė, nofulla, faqe, sy ose qafe.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi