» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Cfare justifikon dashuria?

Shko poshtė

Cfare justifikon dashuria?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Mon 01 Mar 2010, 20:51

Nje histori...
Dashuria, ndjenja qe nenshtron arsyen.
Para shume kohesh, dy te rinj shqiptare, njihen dhe dashurohen por ne Itali.
Per te dy ishte gjeja me e vecante qe ju kishte ndodhur.
Ai punonte, ajo vazhdonte universitetin, te dy ndiheshin si ne qiellin e shtate. Pas disa kohesh vajza vendos t'i prezantoje djalit familjen e saj, qe jetonte se bashku me te ne Itali. Djali i kishte folur familjes se tij per kete vajze, por nuk mund t'ua prezatonte sepse familja e djalit ndodhej ne Shqiperi. Pas disa vitesh, te dashuruar si ne diten e pare te dy mendonin se kishin gjetur shpirtin e tyre binjak dhe vendosin te martohen, dhe dasmen do te realizonin ketu, ne Shiperi.
Dita e dasmes, qe mendohet si dite me e lumtur per nje njeri, por jo per kete cift nuk ishte keshtu, per kete cift, do te ishte mbase dita me e keqe e jetes se tyre.
Diten e dasmes, ajo zbulon se djali i perkiste nje race tjeter dhe nuk ishe "dore e bardhe".
Ne ate moment gjithcka shkaterrohet, dasma permbyset dhe ajo lidhje merr fund.
Djali perpiqej t'i mbushte mendjen se asaj nuk mund t'i tregonte te verteten se kujt rrace i perkiste nga frika e humbjes, por gjithesesi ai humbi.

Pyetja ime eshte kjo: Si shihet kjo ne syte tuaj, ai nuk u tregua i sinqerte per te ruajtur kete dashuri.
Sa i justifikueshem eshte veprimi i tij ne syte tuaj, duke marre parasysh se cdo gje behej per dashuri?
Nese do ta kishit ne dore, si do ta vazhdonit kete histori, a ia vlen bashkimi, apo jetet e tyre duhet te marrin drejtime te ndryshme?
Si do te ndiheshit ju ne nje pozite te tille?

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10976
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare justifikon dashuria?

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 02 Mar 2010, 11:49

per te qen i sinqer ne postimin tim dhe per arsye qe i perkas nje kulture te till te sinqeritetit.

ne LEGJENDEN me lart djali ka pasur frigen per humbejn e te dashurue mir po prap se prap ai e humbi te dashurun mir po djali qe ne fillim esht dashuru te njoftoj te dashuren per racen e tij, ndoshta aj ka qen nje rac krejt kontraditor me racen e vajzes ndoshta edeh nga mos njohuria e vajzes per racen ai ka dashur qe ta shfritezoj kete rast edhe jam ne dakord me veprimet e vajzes sepse jeta nuk esht 1 apo 2dit jeta esht e gjat dashuria esht nje gje qe ja vlen te justifikosh gjera te medha per te ehst nje gje qe te ben jetosh jeten ashtu si duhet esht gje qe ti ngjall ndjenjat neket rast na dallon nga kafshet kur dihet qe kjo pik na ben te dallojm me kafshet andaj edeh ne kete gje duhet ta respektojm tja japim vetes kete shkas per te jetuar mir po prap se prap po jap mendimin tim perfundimtar nuk duhet et justifikohet jeta per dashuri.
sepse dashuria pa jet nuk vlen ndersa jeta pa dashuri po.....

sepse nese e justifikon jeten tende per dashuri ateher nuk mund ta arrish me jeten ndersa nese e justifikon dashurin per jet andaj dashurin mund ta arritesh prap...

keto jan zhargone te perdorura nga vetė un nuk jan citate te pakten nuk i kam lexuar deri me sot...ky esht mendimi im besoj qe kam qen i qart....

MENDIMI IM PERSONAL POSTIM PA DESHIR QE TE NDIHET KEQ DIKUSH ME KETE POSTIM TIMIN....

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10334
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare justifikon dashuria?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 02 Mar 2010, 11:59

Genci vajza ne momentin qe mori vesh qe djali e ka genjyer per racen eshte ndier e zhgenjyer.Ndoshta nuk ka mundur ta kaperdije kete dhe si ndeshkim ka lene gjithcka ne mes.Dashuria mes tyre ka egzistuar, por nese meson se aty ka nje genjeshter ose mostregimi te se vertetes lind zhgenjimi qe eshte ne keto raste me i madh se dashuria

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare justifikon dashuria?

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 02 Mar 2010, 13:45

vajza me mos pelqimin e races qe e ka poseduar djali si dhe me zhgenjimin e dashuris se jetes se saj. ka ardhur ne perfundim qe lidhja duhet te shkeputet dhe mos te vazhdoj me shum...?

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10334
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare justifikon dashuria?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 02 Mar 2010, 13:48

Thjesht eshte ndier e zhgenjyer nga mos tregimi i se vertetes.Ne ato momente duket sikur nuk e njeh personin zbehet besimi.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare justifikon dashuria?

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 02 Mar 2010, 14:02

vajza ka justifikuar dashurin e saj per dallimin racor....

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10334
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare justifikon dashuria?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi