» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Femijet jetim

Shko poshtė

Femijet jetim

Mesazh nga Vizitor prej Sat 30 Jun 2007, 09:40

Sot ne Shqiperi numerohen rreth 300 mije femije jetime, disa prej te cileve jetojne ne institucione ku dhe u jepet nje arsim i caktuar, por qe nuk mund te krahasohet kurre me ate qe do ishte ne gjendje te bente familja.
Pjesa tjeter endet rrugeve ku dhe i duhet te siguroj ushqim dhe fjetje po ne rruge.Askujt prej nesh nuk i vjen mire kur duke ecur rrugeve te vendit tone shofim nje dore te vogel qe zgjatet dhe kerkon lemoshe.Populli nuk mund te bej asgje vecse ti jap disa te holla.Atehere ,si mendoni ju a jane qendrat e ndyshme qe ne vendin tone po shumohen keto vitet e fundit ato te cilat duhet tju sigurojne te pakten kushtet minimale apo duhet te perballemi cdo dite me kete realitet te hidhur dhe si zakonisht te ngreme syte nga qielli dhe te themi :"na ndihmo ti o ZOT".

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga bovari prej Wed 04 Jul 2007, 21:59

Eshte teme shume delikate kjo.Ne separi duhet te vetdijesohemi per arsyjen e jetes dhe veprimeve qe bejme.
Sot ne bote ka shume femije jetim te braktisur ne rruge,spitale,ne vendet e lindjes braktisja e modes ke oborri i xhamise.Po duhet te marim parasysh edhe femijet jetim qe jetojne me prinderit,ata femije qe u ushtrohet dhune ne familje.Sipas meje edhe ata femije jane jetim pasi familje dhe prinder do te thote mbrojtje dhe ngrohtesi per nje femije..
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga Anna prej Thu 23 Aug 2007, 21:42

Femijet jan ne shum vende te braktisur jo vetem tek ne por duhet per ta kujdes te veqant te ushtrojn instutucionet dhe ndaj atyre qe ushtrohet dhuna duhet te merren masa ndeshkuese jo te lehen ne meshiren e fatit une ndij dhimbje kur shikoj neper rruge femij se si shtrijn duart per nji lek per te fituar kafshaten e bukes per vete dhe familje kush eshte fajtor ketu vet instustucioni shtetror dhe kjo tem eshte ca delikate me te vertet se sod jan mbet edhe jetim duke pasun prindit gjall shum prej femijve neper rrug si endacak .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 12018
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga Xili_Mitro prej Mon 27 Aug 2007, 11:37

plotesisht pajtohna me ty Anna se ashtu ėshtė se nuk mund te del njeriu ne qytet pa takuar sė paku 5 her Femij qe lypin lekė mua ma sė shumti me ndodh kur ulem me pij njė kaffe nėpėr kafiteri sa shum lypsa vijn dhe duhet secilit me ju jap e instucionet tona ket nuk e marin seriozisht se ēka po ndodh me popullin ato vetem flasin kur ka fushata zgjedhore dhe si ti marrin votat me nuk ja vnojn veshin as kujt vetem jetes dhe Familjes se vet se cila parti per veten e tyre po punojn as gjė pėr popull nuk kan ber deri me tani . tung me respekt nga Xili

Xili_Mitro

Shteti : Mitrovicė
Postime : 30
Kyējet nė forum : 12138
Regjistruar mė : 19/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga Naki prej Mon 10 Sep 2007, 17:19

Saranda e vogel 5 vjeqe motra e Artanit

Saranda: Sa shume djepa, moj mami !
Nena:Pusho, shpirte i mamit. Nuk jane djepa,
(dhe na drejtohet neve)
Nena: Ende nuk e din se ēka jane varret me falni ju lutem.
Me mblidhet diēka ne fyt. Dua t’a largoj, po s’e largoj dot.As lotet nuk ndalen ska force ti ndaloj rrjedhin…
Nena:Sarand, bija ime shko hidhi lulet mbi ato kurora.
Saranda e vogel i shikon me dyshim lulet qe mban ne duar.
Saranda: Mami,a do te kete lule per gjithe keta djepa ?
Nuk munda t’i permbaj lotet. Po edhe shoket kur Saranda tha keto fjale…
Saranda hedhte lule mbi “djepat” nuk e dinte se jane varret. Nuk e dinte se ai po hedh lule edhe ne varrin e Artanit vellaut te saj qe kurr nuk arriti as qe do arrij ta shof me…
Ata, as Artani as tjeret nuk dinin ē’eshte urrejtja, ē’eshte krimi. Nuk mund t’a merrnin me mend se deri ku mund te arrijnin ato dora barbare te bishave ēetnike, po Artani ishte 7 vjeq, tjetri 3.... I vrane dhe i dogjen.
Te paktat fotografi te tyre te rujtura me shume kujdes, qe i mbajne ne duar nena e Artanit dhe shume nena tjera Kosovare, duket sikur na pyesin: Ē’faj patem? Ē’fare beme? Kush na shoi buzeqeshjet feminore? Kush na ndau prej endrrave tona te pafajshme?Ku do e gjej Saranda Artanit? ….E gjeti ne djep ai po fle vellai i motres....

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga veronika prej Thu 28 Aug 2008, 15:58

Naki shumė prekėse kjo e Sarandės Sad
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 10996
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga Sihana prej Thu 28 Aug 2008, 17:16

Naki shkruajti:Saranda e vogel 5 vjeqe motra e Artanit

Saranda: Sa shume djepa, moj mami !
Nena:Pusho, shpirte i mamit. Nuk jane djepa,
(dhe na drejtohet neve)
Nena: Ende nuk e din se ēka jane varret me falni ju lutem.
Me mblidhet diēka ne fyt. Dua t’a largoj, po s’e largoj dot.As lotet nuk ndalen ska force ti ndaloj rrjedhin…
Nena:Sarand, bija ime shko hidhi lulet mbi ato kurora.
Saranda e vogel i shikon me dyshim lulet qe mban ne duar.
Saranda: Mami,a do te kete lule per gjithe keta djepa ?
Nuk munda t’i permbaj lotet. Po edhe shoket kur Saranda tha keto fjale…
Saranda hedhte lule mbi “djepat” nuk e dinte se jane varret. Nuk e dinte se ai po hedh lule edhe ne varrin e Artanit vellaut te saj qe kurr nuk arriti as qe do arrij ta shof me…
Ata, as Artani as tjeret nuk dinin ē’eshte urrejtja, ē’eshte krimi. Nuk mund t’a merrnin me mend se deri ku mund te arrijnin ato dora barbare te bishave ēetnike, po Artani ishte 7 vjeq, tjetri 3.... I vrane dhe i dogjen.
Te paktat fotografi te tyre te rujtura me shume kujdes, qe i mbajne ne duar nena e Artanit dhe shume nena tjera Kosovare, duket sikur na pyesin: Ē’faj patem? Ē’fare beme? Kush na shoi buzeqeshjet feminore? Kush na ndau prej endrrave tona te pafajshme?Ku do e gjej Saranda Artanit? ….E gjeti ne djep ai po fle vellai i motres....
No koment nuk ka vend per nje gje te tille Sad Sad Sad Sad Sad Sad

firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12167
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga bovari prej Sun 09 Nov 2008, 23:03

Besoj se ka rendesi shume menyra sesi i shikojme dhe vlersojme ne vete ata.Duhen ndihmuar dhe jo dukur sikur ndihmohen.Ama dua te them diēka ne lidhje me kete.Para 5 vjetesh mu dha rasti me nje shoqe te shkojme tek shtepia e jetimeve kur po luanim me femijet na tha edukatorja qe mund te beheshim shoqe me nje nga femijet pasi kishin nevoj per shoqeri dhe ndihme materiale.Neve pranuam dhe pothuajse cdo fundjave shkonim e takonim.Athere ishte e vogel dhe i ēonim lodra po tani ne klas te dyte dhe shoqja sapo esht martuar dhe tani mendojne ta marin te jeton me ta.Nuk me harrohet kur u takova me te dashurin dhe ra telefoni ku nuk arita ta hap,pas e kuptova qe ishte ajo qe e kish detyruar kujdestaren ti bie numrit tim per te me thene qe shoqja i kish premtuar qe do e conte ne kinema dhe nuk kish vajtur. Pasi siē e thash keto femije kan nevoje per te pasur nje njeri prane qe ta dijne qe kujtohen. tani jemi te gezuara se bashkshorti i shoqes e mer cdo fundjave dhe e ndihmojme kur meson,dhe kur ka nevoj per pajisje.Vertet duhet te ritet vetedijesimi i rinise.Ne moshen 19 vjece hyra per here te pare ne ate ndertese dhe te them te verteten ishte me e rendesishme se diskoja te kalosh 1 ore me femijet.Pas nuk kerkon shume kohe diēka e tille.Jo cdo njeri qe i viziton duhet ta bireson ,vetem te shkosh te luash dmth ta din qe ka dike qe e viziton per te eshte nje pasuri :)Nuk esht diēka per tu mburur ky veprim i imi pasi eshte nje veprim i cili duhet bere nga te gjithe.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12093
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga vistor2 prej Mon 10 Aug 2009, 10:35

Jetimi
Njė njeri i urte hyri njė dite ne xhaminė e Pejgamberit kur nuk ishte koha pėr namaz dhe e pa njė djalosh, i cili ende nuk i kishte mbushur te 10-tat duke u falur me pėrpikėri dhe sinqeritet Priti derisa e kreu namazin pastaj shkoi dhe e pėrshėndeti me selam
Njeriu i urtė: I kujt je ti ?
Ndėrsa lotėt i rridhnin neper faqe
Jetimi: O xhaxha! Unė jam jetim pa babė e pa nėnė
U prek njeriu i urte kėshtuqė i tha:
Njeriui urtė: O biri im! A pranon te bėhesh biri im?
Jetimi: Nėse kam uri a me ushqen?
Njeriu i urtė: Po.
Jetimi: Nėse nuk kam rroba a m’i siguron ato?
Njeriu i urtė: Po.
Jetimi: Nėse sėmurem a mė shėron?
Njeriu i urtė:Kjo nuk ėshtė ne dorėn time !
Jetimi: Atėherė lėrmė te lire !
Ai, i Cili me ka krijuar, Ai me udhėzon,Ai me ushqen dhe me jep te pije; kur te sėmurem me shėron .....

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12168
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 26 Sep 2010, 12:43

Femite e jetim

Po them nje realitet ketu ku jetoj une ..Nje familje adoptoj nje femi qe ishte me vite jetim edhe skishte asnje qe kete femi e donte ,,sepse ishte femi i levizur nuk u sillte mire me asnje bente kaprici domethene ishte shum lozonjar
Nje dite nje familje e mori ne adopcion edhe ditet e para ja kaloj shum mire ditet e tjera cfar ndodhi qe ai prinder qe e kishte mor ne adopcion kishte ber abuzo ne kete femi ..Prandaj duhet shikuar mire se kujt ja jep ne adopcion femine duhet llogjikuar para se te besh nje veprim te tille sepse e vertet jan jetim po nuk duhet te lehen pa kontrolluar edhe pse eshte dhene ne adopcion duhet te kesh nje veshtrim ne ate familje

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17616
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga E Dashuruar prej Sun 26 Sep 2010, 17:29

Per femijet jetim me vjen keq por edhe ma keq me vjen se pse nuk formohen fonde ne nivel kombetar per ndihm per keta femije,te jetojshe jetim eshte si trupi i njeriut pa kocke,besoj se do te vije nje dite qe keta femije te ken perkujdesje,si ne shqiperi si ne kosove si ne maqedoni ka shum raste te tilla dhe me te vertet kur degjoje e shof raste te tilla prekem shum ne ndjenja.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11704
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femijet jetim

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi