» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Femija, pasqyre e prindit?

Shko poshtė

Femija, pasqyre e prindit?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 16 Mar 2010, 15:19

Cdo dite po ndeshemi me situata nga me te ndryshmet dhe nga me te sikletshmet.
Ne, rinia duket sikur nuk po e permbajme me veten dhe po shperthejme ne forma nga me te ndryshmet, madje cdo dite e me shume po behemi te pakontrollueshem.
Do me pelqente te dija nga ju,
Sa vend ze sot kjo shprehje, "Femija eshte pasqyre e prinderit.".


Edituar pėr herė tė fundit nga gjimnazistja nė Tue 16 Mar 2010, 15:33, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11147
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femija, pasqyre e prindit?

Mesazh nga deti prej Tue 16 Mar 2010, 15:28

Shume!
As prinderit nuk jane me si dikur. Sido qe te jete, femija i pasqyron prinderit kudo: ne shkolle, rruge, shoqeri e gjetiu. Permes tyre mund ta kuptojme edhe situaten e prinderve qe kane ne shtepi: harmonine, gezimin, veshtiresite, problemet, edukaten me nje fjale.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13744
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femija, pasqyre e prindit?

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Tue 16 Mar 2010, 16:22

femija asht gezimi i familes dhe krenarija e prindit
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10873
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femija, pasqyre e prindit?

Mesazh nga Marinela prej Fri 19 Mar 2010, 08:47

MENDOJ SE FEMIJA ESHTE VERTET PASQYRA E PRINDERIT POR NE KOHEN QE PO JETOJME MENDOJ SE NUK ESHTE VERTET KESHTU NJOH PRINDER TE MIRE NE TE GJITHA DREJTIMET POR ESHTE PER TE ARDHUR KEQ TEK SHEH SI JANE KATANDISUR FEMIJET E TYRE DHE KJO GJENNDJE MENDOJ KA ARDHUR PER SHKAK TE KUSHTEVE NE TE CILAT PO JETOJME JO SEPSE PRINDERIT JANE TE LIGJ POR NDOSHTA ISHIN TE PA PERGATITUR PER TI BERE BALLE KESAJ KOHE POR PRAPE UNE I FAJESOJ PRINDERIT DUHEN TE PERPIQEN SHUME PO SHUME AMA TI KUPTOJNE FEMIJET E TYRE .MOMENTALISHT PO PERJETOJ NJE SITUAT ME NJE TE AFERMIN TIM QE FEMIJA I VET ESHTE DREJT VDEKJES PREJ DROGES ATA CFARE NUK PO BEJNE KETO 5 VITET E FUNDIT PER TA NDIHMUAR POR ESHTE TEPER VONE DJALI DROGOHET DHE ME SHIRINGA TANI ATA ATE DRITE SYRI KANE POR UNE I FAJESOJ SEPSE KUR MUND TA KUPTONIN DHE TA NDIHMONIN QE NE FILLINM BENIN SIKUR NUK SHIKONIN DHE SDEGJONIN POR MJAFTOHESHIN ME GENJESHTRAT QE U THOSHTE I BIRI DHE I BESONIN VERBERISHT NE TE NJEJTEN KOHE NJERZITE QE DONIN TI NDIHMONIN U KTHYEN KURRIZIN DUKE MOS I MARRE PARASYSH QORTIMET E TYRE PER TE BIRIN NDOSHTA NUK U BENTE ZEMRA TA PRANON QE PIKERISHT FEMIJA I TYRE AI I SJELLSHMIME TE GJITHE MUND TE BENTE GJERA TE TILLA.DO DOJA TU JEPJE NJE MESAZH PRINDER MOTRA VELLEZER TE GJITHE DUHET TE PERPIQENI SHUME ME I KUPTUAR FEMIJET TUAJ DUHET ME U QENDRUAR SHUME PRANE SIDOMOS TANI NE KETO KOHE KU CDO GJE RINISE I DUKET SHUME E VESHTIRE PER TU ARRITUR DHE BIE PRE E RRUGES ME TE THJESHTE DUHET ME DHENE SHUME SHUME NGROHTESI QE MOS TE NDIHEN TE VETMUAR DHE TE BIHEN PRE E VDEKJES DROGES ....

Marinela

Postime : 17
Kyējet nė forum : 9169
Regjistruar mė : 13/03/2010
Profesioni : shtepiake

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femija, pasqyre e prindit?

Mesazh nga anea prej Fri 19 Mar 2010, 11:47

MYQEREM shkruajti:MENDOJ SE FEMIJA ESHTE VERTET PASQYRA E PRINDERIT POR NE KOHEN QE PO JETOJME MENDOJ SE NUK ESHTE VERTET KESHTU NJOH PRINDER TE MIRE NE TE GJITHA DREJTIMET POR ESHTE PER TE ARDHUR KEQ TEK SHEH SI JANE KATANDISUR FEMIJET E TYRE DHE KJO GJENNDJE MENDOJ KA ARDHUR PER SHKAK TE KUSHTEVE NE TE CILAT PO JETOJME JO SEPSE PRINDERIT JANE TE LIGJ POR NDOSHTA ISHIN TE PA PERGATITUR PER TI BERE BALLE KESAJ KOHE POR PRAPE UNE I FAJESOJ PRINDERIT DUHEN TE PERPIQEN SHUME PO SHUME AMA TI KUPTOJNE FEMIJET E TYRE .MOMENTALISHT PO PERJETOJ NJE SITUAT ME NJE TE AFERMIN TIM QE FEMIJA I VET ESHTE DREJT VDEKJES PREJ DROGES ATA CFARE NUK PO BEJNE KETO 5 VITET E FUNDIT PER TA NDIHMUAR POR ESHTE TEPER VONE DJALI DROGOHET DHE ME SHIRINGA TANI ATA ATE DRITE SYRI KANE POR UNE I FAJESOJ SEPSE KUR MUND TA KUPTONIN DHE TA NDIHMONIN QE NE FILLINM BENIN SIKUR NUK SHIKONIN DHE SDEGJONIN POR MJAFTOHESHIN ME GENJESHTRAT QE U THOSHTE I BIRI DHE I BESONIN VERBERISHT NE TE NJEJTEN KOHE NJERZITE QE DONIN TI NDIHMONIN U KTHYEN KURRIZIN DUKE MOS I MARRE PARASYSH QORTIMET E TYRE PER TE BIRIN NDOSHTA NUK U BENTE ZEMRA TA PRANON QE PIKERISHT FEMIJA I TYRE AI I SJELLSHMIME TE GJITHE MUND TE BENTE GJERA TE TILLA.DO DOJA TU JEPJE NJE MESAZH PRINDER MOTRA VELLEZER TE GJITHE DUHET TE PERPIQENI SHUME ME I KUPTUAR FEMIJET TUAJ DUHET ME U QENDRUAR SHUME PRANE SIDOMOS TANI NE KETO KOHE KU CDO GJE RINISE I DUKET SHUME E VESHTIRE PER TU ARRITUR DHE BIE PRE E RRUGES ME TE THJESHTE DUHET ME DHENE SHUME SHUME NGROHTESI QE MOS TE NDIHEN TE VETMUAR DHE TE BIHEN PRE E VDEKJES DROGES ....
Plotesisht pajtohem me ju e nderuar .....me te vertet eshte kohe shume e rende si per prinderit ashtu edh eper femijet, sa mendon njeriu qe cdo gje eshte ne rregull me von shef se femiju ka nevoje per kontrolle te vazhdueshem pa e lene asnje moment heshtjeje nemes tyre.......me pelqeu tema dhe une si nene kam deshire te degjoje dhe te mar keshilla nga te gjithe te sprovuarit apo ata qe kan nje pervoje me shume me femijet e tyre dhe te tjere, si ne edukate ashtu edhe ne gjera tjera rreth femijeve....
avatar
anea

Shteti : prishtine
Postime : 147
Kyējet nė forum : 9336
Regjistruar mė : 02/03/2010
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femija, pasqyre e prindit?

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Fri 19 Mar 2010, 15:11

femija asht gezimi i familes dhe adhmerija e shoqris
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10873
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femija, pasqyre e prindit?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 17 May 2010, 14:26

Femija eshte nje pasuri qe duhet te investosh.Problemet me te medhaja jane mes prindit dhe femijes.Sa jane te vegjel kerkesat e tyre jane ato pak gjera qe shohin dhe ato qe vet prinderit i shohin si te nevojshme.Ne adoleshence ndodh kthesa per te dy.Nje adoleshent ka te zhvilluar vetem sferen e emocioneve , rend pas tyre dhe rrethohet nga ato.Prindi duhet te injektoje pergjegjesite.Me pune edukative, praktike , ta vendos para pergjegjesive dhe t'ia ngarkoje ato.Kur prindi ben cdo gje qe femija do dhe pastaj i thote: e shikon si po sakrifikoj une per ty?! Atehere prindi sheh veten ne pasqyre, jo nje filizife qe do te krijoj personalitetin e vet.
Nuk dua te flas per shume prinder qe thone une nuk e kuptoj "ca femije po rris"?
Thjesht po rrit veten sepse njeriu rritet kur edukon nje femije.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femija, pasqyre e prindit?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi