» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga memaliaj prej Wed 14 May 2008, 14:39

sa shpejt e editove mi arla hahahaaaa
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12143
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Wed 14 May 2008, 14:40

Dashuroj dhe editoj me shpejt se era

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga memaliaj prej Wed 14 May 2008, 15:54

arla shkruajti:Dashuroj dhe editoj me shpejt se era
HAHHAHAA une qe te kapa i bie qe jam me i shpejt se ty dhe era bashk hahaaaa
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12143
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga 666 prej Wed 14 May 2008, 22:09

ku e kape mer ?
avatar
666

Shteti : hell
Postime : 861
Kyējet nė forum : 11271
Regjistruar mė : 10/03/2008

http://www.kinezi.fforum.biz

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Rrezon@ prej Sat 26 Jul 2008, 16:10

Gjithmone  komandon truri.Por kur ndjenjat behen me te forta se logjika atehere :komanden" e marrin ndjenjat.
Kjo ndodh psh ne rastet kur njeriun e pushton paniku i madh,urrejtja e verber ose dashuria e verber.
Ne keto raste truri behet i pafuqishem sado absurde te jene vendimet qe njeriu i merr i shtyre nga ndjejat -dmth zemra
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11539
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Rrezon@ prej Sat 26 Jul 2008, 16:12

Varet nga personi. mua zakonisht me komandon llogjika. edhe pse zemra nganjehere leviz ne momentet jo fort te duhura llogjika e ngadalshme te pengon te besh gabime.
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11539
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga black prej Sat 26 Jul 2008, 22:39

me te treja Razz
avatar
black

Shteti : erresire
Postime : 249
Kyējet nė forum : 10983
Regjistruar mė : 14/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Annika prej Tue 05 Aug 2008, 10:43

Si njėra edhe tjetra, me zemer, me shpirt dhe mendje 8)

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15232
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga visitor prej Tue 05 Aug 2008, 11:16

fv shkruajti:Varet nga personi. mua zakonisht me komandon llogjika. edhe pse zemra nganjehere leviz ne momentet jo fort te duhura llogjika e ngadalshme te pengon te besh gabime.
cig ska koment llogjika cig flower

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11570
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga prima_dona prej Tue 05 Aug 2008, 11:26

Pajtohem dhe une se logjika eshte shume e vertete dhe eshte shume domethenese ne dashurin
avatar
prima_dona

Shteti : Prishtinė
Postime : 122
Kyējet nė forum : 10934
Regjistruar mė : 01/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Naki prej Mon 11 Aug 2008, 11:43

Ne keto vite jete kam mesuar se dashuria e falur nuk eshte kurre e humbur te qendron gjithmone ne zemer edhe kur nuk ke sigurine qe ato qe e marrin dine ta perdorojne ne menyren e duhur.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga visitor prej Mon 11 Aug 2008, 12:36

Naki shkruajti:Ne keto vite jete kam mesuar se dashuria e falur nuk eshte kurre e humbur te qendron gjithmone ne zemer edhe kur nuk ke sigurine qe ato qe e marrin dine ta perdorojne ne menyren e duhur.
Hahahahaah shife njerin shife kur mo u bere kaq i ndjeshem po ti je si era Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral vdiqa o zot ani cfar poeti Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11570
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Adem Berisha prej Tue 12 Aug 2008, 15:42

Valla bre veq u mplaka se do tė dashuroja pa pikė mendjeje, marrėzisht.
Pse a do tė jetoj gjithėmonė a? Edhe nė varr asgjė nuk do tė marr me vete. Po dashuria ėshtė e bekuara e pėrendisė.
Mbasi nuk po mund ta gjejė njė gomė-fshise tė fortė se pa ia fshi zotit atė shkrimin qė e ka lėnė se njeriu duhet tė mplaket, nuk e kisha lėnė.

firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".

avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 12123
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga visitor prej Tue 12 Aug 2008, 15:46

Adem Berisha shkruajti:Valla bre veq u mplaka se do tė dashuroja pa pikė mendjeje, marrėzisht.
Pse a do tė jetoj gjithėmonė a? Edhe nė varr asgjė nuk do tė marr me vete. Po dashuria ėshtė e bekuara e pėrendisė.
Mbasi nuk po mund ta gjejė njė gomė-fshise tė fortė se pa ia fshi zotit atė shkrimin qė e ka lėnė se njeriu duhet tė mplaket, nuk e kisha lėnė.
hahahahahahaa :puthje: :puthje: :puthje: je i madh ti dhe une jam shume krenare qe te kam ty mik, babagjysh, e gjithcka po mo po po ke probleme te gjesh vetem fishkello shota ja per ty ja per askend te prnguar ta sjelli qe besa :puthje: :puthje: :puthje:

visitor

Shteti : Rreth e Rrotull
Postime : 943
Kyējet nė forum : 11570
Regjistruar mė : 21/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Naki prej Wed 13 Aug 2008, 12:24

Zemra e njeriut labil dhe pa mend gjendet ne gojen e tije kurse e te mencurit dhe atij qe vertet dashuron gjendet ne zemren e tije. Nese ne zemren tuaj nuk ka ndjenja te dashurise dhe dhembshurise ateher gjithecka qe shkruan jane vetem fjale dhe eshte vetem nje maskim siperfaqesor.
Qe te pergjoje dikush dhe te komentoj si pale e trete ate qe te thote zemra jote eshte e pamundur dhe ata/ato qe besojne kete plasim zemere nga dikush jane te barabart me hipokritet ose jane fare pa ndjenja apo materialist te kohes.
Burgu me i keq per ta eshte zemera e ndotur te cilen ere shume shpejt do e degjoj edhe rrethi i tije.
Ne fund mos harroni se zemera qe dashuron gjithmone mbetet e re ajo nuk mplaket dot. Dashuria gjindet ne zemer jo ne rrethanat dhe injorancat. Mendja mund te harroj dikur se ishe apo egzistove ndonjehere por zemra kurr.
Prandaj dashuro me zemer eshte hynjore.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Adem Berisha prej Wed 13 Aug 2008, 12:45

Ej bre Naki po mė detyron tė bėhem edhe monoton por mė duhet qe tė mbėshtes nė konstatimin tuaj edhe ate bile duke postuar kėtu tė pėrsėritur poezinė time "Dashuro, por kėtė ta bėsh me zemėr" :

DASHURO POR ...

Ajo qė zbukuron sot boten
ėshtė bekuar nga pėrendia,
ajo qė mbizotėron tė sotmen
e vetmja ėshtė dashuria.

Tė dashurosh, ke vrarė urrejtjen
tė urresh, vret tė bekuaren e perendisė,
lakmo tė miren e jo tė keqen
kjo ėshtė rruga e shpirtmadhsisė.

Tė dashurosh, por kėtė tė bėsh me zemer
ke pushtuar majen e madhėshtisė,
tė duash dikė, por jo vetėm pėr emėr
vetė je shpirti dhe zemra e mirėsisė.

Tė kultivosh dashurinė
e tė mposhtesh mėninė dhe urrejtjen,
nė anen tuaj do kesh dhe pėrendinė
prore tė lumtur do tė kesh jeten.

Duaje gruan , duaje burrin,
duaje detin, duaje lumin,
duaje malin duaje gurin,
duaj gjithėēka qe tė rritė nurin.

firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".

avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 12123
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 20 Aug 2009, 19:23

Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...
Dashuria eshte nje motiv i shpreses, ne te kundert do te ishte nje jete boshe. Dashuria ka forcen te na bashkoje pa i mohuar tjetrit dinjitetin e tij, unin e tij. Vetem dashuria nuk ushtron nje ndjenje xhelozie, as tek njerezit, as te kombet. Vetem dashuria eshte e afte te mos e ndaje njerezimin as nga ideologjia, as nga raca. Vetem dashuria mund te na jape energjite e pashtershme, te nevojshme per te zhdukur urine dhe deshperimin.

Ne ditet e sotme ai qe dashuron na ngjall menjehere dyshime dhe, ose e marrim per te lehte ose te pavlershem, ose e quajme te pasinqerte. Jemi te sigurte se askush nuk mundet te dashuroje me te vertete dike tjeter pa pasur qellime te tjera. Vlerat e dashurise, si butesia, pergjegjshmeria, interesimi, fisnikeria dhe besimi jane syrgjynosur ne breterine e banalitetit dhe nuk perfillen.

“Duajeni njeri-tjetrin”. Keto fjale jane thene me se dy mije vjet me pare. Me gjithe fuqine qe permban ky mesazhi Bibles, shume prej nesh nuk e kane vleresuar gjate gjithe ketyre viteve.

Flitet shume, por shume pak presin qe dikush ta vere vertet ne praktike. Ja kemi lene shenjtoreve dhe te ēmendurve. Nese nuk do te duam njeri-tjetrin, do te vdesim thote dikush...

Shoqeria moderne eshte indiferente ndaj thirrjes per dashuri. Qesh me idene se bota do te mund te jetonte si teresi, pa kercenimin e nje holokausti dhe pa garen e armatimeve, por me nje respekt te thelle per vet jeten.Te shumte jane ata te cilet mendojne se kemi arritur ne nje pike te pakthyeshme te historise sone. Por nje gje eshte e sigurte. Metodat e zakonshme per venien e paqes dhe per ta kuptuar boten tone , fatkeqesisht kane falimentuar.

Sa me shume veshtrojme perreth, aq me shume gjejme urrejtje, dhune, paragjykim dhe perbuzje per jeten. Degjojme lajmet dhe lexojme artikujt qe na japin statistika per te vdekurit ne lufte, per urine, per femijet e shfrytezuar dhe te sakrifikuar, per perēmimin ndaj dinjitetit njerezor dhe te drejtat e njeriut. Dhe gjithēka, me te njejtin shpirt, shkruhet edhe ne nje artikull per kampionatin e futbollit. Gjithmone e me shume jemi te kufizuar nga nje spekter i tere, se forcat njerezore jane shpenzuar kot. E megjithate vazhdojme te luajme rolin e nje te verberi e te mos vlersojme alternativen e mundshme te dashurise. Shume njerez nuk do te mund te gjykonin se dashuria ka ate force per te mbajtur ne kembe shumicen e marredhenieve familjare me te ngushta, dhe, duke shkuar me tej zemra nuk do t’i qendronte shtrengimit. Prandaj eshte thjesht qesharake, qe dikush mund te besoje ne fuqine e dashurise per te zgjidhur problemet nderkombetare.

Dashuria universale jo vetem qe eshte e mundshme, por eshte edhe forma me e plote, gje per te cilen jemi te afte si qenie njerezore.

Por dashuria mund te jete e vlefshme vetem kur heqim dore nga parametrat e vjeteruar mendore, te cilet vazhdojne te na paralizojne. Duhet t’i sfidojme keto sofistike qe e gjykojne ēdo gje romantike si absurditet, banalitet idealist, si jo shekcore e anti-intelektuale. Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te gjithe ata qe me te vertete e deshirojne.Vetem atehere do te zbulojme se dashuria, plotesisht e realizuar, ka fuqine te shmange ato gjera te pavlera qe na ndajne, se armiku yne ka edhe ai nje fytyre dhe nje zemer. Dhe pikerisht kjo eshte pika ne te cilen gjithēka behet e mundshme.

Dashuria eshte e madherishme si vete jeta dhe kur duam ti japim nje perkufizim, shpesh perfundojme duke i vene kufizime.

Sipas nje percaktimi te Finck, “ Dashuria eshte shpesh nje teresi paradoksesh dhe ekziston ne forma aq te shumllojshme sa qe pothuaj ēdo percaktim ka te ngjare te mos jete korrekt apo pse jo edhe i papelqyeshem”.

Ka ekzistuar nje opinion sipas te cilit dashuria eshte nje subjekt i kufizuar e jo shkencor me te cilin duhet te merren vetem poet e autore kengesh. Mendohej se ajo nuk vrojtohej dot shkencerisht dhe kjo perbente vertet nje veshtiresi metodologjike per studiusit. Por psikologet mendojne se ēdo sjellje njerezore, perfshire edhe dashurine romantike, perbejne tema studimi te psikologjise, meqenese dashuria ndikon ne jeten sociale te njeriut, ne marredheniet intime, ne martesen, divorcin etj.

Ky fenomen eshte mjaft i perhapur per njerezit. Jungu besonte shume te dashuria eksplozive aq sa ndertoi nje teori te shpjegimit te dashurise me shikim te pare.

Ēdo premtim i shpirtit ka ēdo here plotesime te panumerta. Natyra, e papermbajtshme, e rrjedhshme, parashikuese, ne ndjenjen e pare te miresise paraprin nje dashamiresi, e cila do te humbase te gjithe cilesite e veta ne driten e saj te pergjithshme. Paraqitja e kesaj lumturie eshte nje lidhje private dhe e bute e dikujt me dike, qe eshte magjia e jetes njerezore, qe, si nje egersi hyjnore dhe entuziazem, mberthen njeriun dhe ben nje revolucion ne mendjen dhe trupin e tij, e bashkon me racen e tij, e ben te zotohet ndaj lidhjeve shtepiake dhe qytetare, e ēon me me shume simpati ne natyre, rrit fuqine e shqisave, i hap imagjinaten, i shton karakterit te tij atribute heroike dhe te shenjta, vendos martesen dhe i jep qendrueshmeri shoqerise njerezore.

“Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze as mendjemadhe, as krenare, as egoiste, as zemerake;dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja por kenaqet nga e verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtershme. Dashuria eshte e perjetshme... Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te treja, me e madherishme eshte dashuria.

Dashuria nuk eshte thjesht nje pelqyeshmeri me e madhe nga ana sasiore por nje gjendje psikologjike cilesisht e ndryshme, qe ndryshon nga terheqja e thjeshte ne shume drejtime. Me teper se nje miqesi tipike ne fazat e hershme, dashuria perfshin nje ngritje psikologjike (relative), thithje psikologjike te fuqishme nga partneri, interes te gjere per personalitetin e tjetrit, fantazim per te , lekundje te shpeshta emocionale dhe gjendje emocionale ambivalente (Walster 197. Sipas Davis (1985), dashuria karakterizohet nga elemente te magjepjes, deshires seksuale, eskluzivitetit dhe kujdesit te madh per tjetrin. Dashuria e llojit te mesiperm, njihet nga disa autore si dashuri romantike, per ta dalluar nga terheqja siperfaqesore.
pa koment

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17547
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Tue 06 Apr 2010, 22:36

Personalisht deri tani kam dashuruar vetem me mendje.Zemra ka ngel ne stol rezerve sepse nuk krahasohet me ate cka mund te bej mendja.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga anea prej Wed 07 Apr 2010, 11:30

..dashuria e sinqert preket me zemer ....kjo eshte ajo qe do e preferoja per te gjithe ata qe din te duan ......
avatar
anea

Shteti : prishtine
Postime : 147
Kyējet nė forum : 9267
Regjistruar mė : 02/03/2010
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Wed 07 Apr 2010, 13:15

me vjen mir se po i lexoj postimet e Adem Berishes sepse e njoh nje kohe te gjate dhe e pershendes nga zemra dhe i deshiroj shendet te mire dhe jete te gjate.
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10804
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Besi prej Wed 07 Apr 2010, 23:44

arla shkruajti:Personalisht deri tani kam dashuruar vetem me mendje.Zemra ka ngel ne stol rezerve sepse nuk krahasohet me ate cka mund te bej mendja.

Me ty jam.Kurse ata qe thone se dashurojne me zemer,nuk e din se cfare dashurojne,pse dashurojne!Thjeshte thone "e dua".
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10859
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Thu 08 Apr 2010, 03:26

me asnjeren

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Mon 12 Apr 2010, 08:03

Kur me te vertet Dashuron esht se Dashuron me thellesin e Zemres dhe me ndjenja te plota qe rrjedhin nga Shpirti ...
Mendja esht qe te bie te mendosh por Zemra te komandon

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Mon 12 Apr 2010, 10:18

Zemra ndien dhe percon mesazhet mendjes, mendja percepton, llogjikon, arsyeton.Mendohet se ndihesh mire kur ben ate qe ndien zemra , por zgjedhjet qe behen me ane te nje logjike te forte nuk krahasohen me rezultatet e vlefshme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Mon 12 Apr 2010, 12:36

me zemer e ndij a me shpirt e dua
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10804
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Mon 12 Apr 2010, 15:15

Edhe me mend edhe me zemer !

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Mon 12 Apr 2010, 17:54

diko as me mend as me zemer
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10804
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Mon 12 Apr 2010, 18:06

Gjithmon ate qe kam ne zemer do e dashuroj me plot zemer e mendje dhe shpirt!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Interesant prej Mon 12 Apr 2010, 18:07

patjeter se zemra eshte ai themeli i dashurise, dhe kush dashurohet me zemer nuk harrohet asnjehere, ndersa nese dikush dashuron vetem me mend, atehere do i mungon themeli i perjetimit te asaj dashurie!
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13814
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 13 Apr 2010, 16:57

Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...
Dashuria eshte nje motiv i shpreses, ne te kundert do te ishte nje jete boshe. Dashuria ka forcen te na bashkoje pa i mohuar tjetrit dinjitetin e tij, unin e tij. Vetem dashuria nuk ushtron nje ndjenje xhelozie, as tek njerezit, as te kombet. Vetem dashuria eshte e afte te mos e ndaje njerezimin as nga ideologjia, as nga raca. Vetem dashuria mund te na jape energjite e pashtershme, te nevojshme per te zhdukur urine dhe deshperimin.

Ne ditet e sotme ai qe dashuron na ngjall menjehere dyshime dhe, ose e marrim per te lehte ose te pavlershem, ose e quajme te pasinqerte. Jemi te sigurte se askush nuk mundet te dashuroje me te vertete dike tjeter pa pasur qellime te tjera. Vlerat e dashurise, si butesia, pergjegjshmeria, interesimi, fisnikeria dhe besimi jane syrgjynosur ne breterine e banalitetit dhe nuk perfillen.

“Duajeni njeri-tjetrin”. Keto fjale jane thene me se dy mije vjet me pare. Me gjithe fuqine qe permban ky mesazhi Bibles, shume prej nesh nuk e kane vleresuar gjate gjithe ketyre viteve.

Flitet shume, por shume pak presin qe dikush ta vere vertet ne praktike. Ja kemi lene shenjtoreve dhe te ēmendurve. Nese nuk do te duam njeri-tjetrin, do te vdesim thote dikush...

Shoqeria moderne eshte indiferente ndaj thirrjes per dashuri. Qesh me idene se bota do te mund te jetonte si teresi, pa kercenimin e nje holokausti dhe pa garen e armatimeve, por me nje respekt te thelle per vet jeten.Te shumte jane ata te cilet mendojne se kemi arritur ne nje pike te pakthyeshme te historise sone. Por nje gje eshte e sigurte. Metodat e zakonshme per venien e paqes dhe per ta kuptuar boten tone , fatkeqesisht kane falimentuar.

Sa me shume veshtrojme perreth, aq me shume gjejme urrejtje, dhune, paragjykim dhe perbuzje per jeten. Degjojme lajmet dhe lexojme artikujt qe na japin statistika per te vdekurit ne lufte, per urine, per femijet e shfrytezuar dhe te sakrifikuar, per perēmimin ndaj dinjitetit njerezor dhe te drejtat e njeriut. Dhe gjithēka, me te njejtin shpirt, shkruhet edhe ne nje artikull per kampionatin e futbollit. Gjithmone e me shume jemi te kufizuar nga nje spekter i tere, se forcat njerezore jane shpenzuar kot. E megjithate vazhdojme te luajme rolin e nje te verberi e te mos vlersojme alternativen e mundshme te dashurise. Shume njerez nuk do te mund te gjykonin se dashuria ka ate force per te mbajtur ne kembe shumicen e marredhenieve familjare me te ngushta, dhe, duke shkuar me tej zemra nuk do t’i qendronte shtrengimit. Prandaj eshte thjesht qesharake, qe dikush mund te besoje ne fuqine e dashurise per te zgjidhur problemet nderkombetare.

Dashuria universale jo vetem qe eshte e mundshme, por eshte edhe forma me e plote, gje per te cilen jemi te afte si qenie njerezore.

Por dashuria mund te jete e vlefshme vetem kur heqim dore nga parametrat e vjeteruar mendore, te cilet vazhdojne te na paralizojne. Duhet t’i sfidojme keto sofistike qe e gjykojne ēdo gje romantike si absurditet, banalitet idealist, si jo shekcore e anti-intelektuale. Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te gjithe ata qe me te vertete e deshirojne.Vetem atehere do te zbulojme se dashuria, plotesisht e realizuar, ka fuqine te shmange ato gjera te pavlera qe na ndajne, se armiku yne ka edhe ai nje fytyre dhe nje zemer. Dhe pikerisht kjo eshte pika ne te cilen gjithēka behet e mundshme.

Dashuria eshte e madherishme si vete jeta dhe kur duam ti japim nje perkufizim, shpesh perfundojme duke i vene kufizime.

Sipas nje percaktimi te Finck, “ Dashuria eshte shpesh nje teresi paradoksesh dhe ekziston ne forma aq te shumllojshme sa qe pothuaj ēdo percaktim ka te ngjare te mos jete korrekt apo pse jo edhe i papelqyeshem”.

Ka ekzistuar nje opinion sipas te cilit dashuria eshte nje subjekt i kufizuar e jo shkencor me te cilin duhet te merren vetem poet e autore kengesh. Mendohej se ajo nuk vrojtohej dot shkencerisht dhe kjo perbente vertet nje veshtiresi metodologjike per studiusit. Por psikologet mendojne se ēdo sjellje njerezore, perfshire edhe dashurine romantike, perbejne tema studimi te psikologjise, meqenese dashuria ndikon ne jeten sociale te njeriut, ne marredheniet intime, ne martesen, divorcin etj.

Ky fenomen eshte mjaft i perhapur per njerezit. Jungu besonte shume te dashuria eksplozive aq sa ndertoi nje teori te shpjegimit te dashurise me shikim te pare.

Ēdo premtim i shpirtit ka ēdo here plotesime te panumerta. Natyra, e papermbajtshme, e rrjedhshme, parashikuese, ne ndjenjen e pare te miresise paraprin nje dashamiresi, e cila do te humbase te gjithe cilesite e veta ne driten e saj te pergjithshme. Paraqitja e kesaj lumturie eshte nje lidhje private dhe e bute e dikujt me dike, qe eshte magjia e jetes njerezore, qe, si nje egersi hyjnore dhe entuziazem, mberthen njeriun dhe ben nje revolucion ne mendjen dhe trupin e tij, e bashkon me racen e tij, e ben te zotohet ndaj lidhjeve shtepiake dhe qytetare, e ēon me me shume simpati ne natyre, rrit fuqine e shqisave, i hap imagjinaten, i shton karakterit te tij atribute heroike dhe te shenjta, vendos martesen dhe i jep qendrueshmeri shoqerise njerezore.

“Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze as mendjemadhe, as krenare, as egoiste, as zemerake;dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja por kenaqet nga e verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtershme. Dashuria eshte e perjetshme... Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te treja, me e madherishme eshte dashuria.

Dashuria nuk eshte thjesht nje pelqyeshmeri me e madhe nga ana sasiore por nje gjendje psikologjike cilesisht e ndryshme, qe ndryshon nga terheqja e thjeshte ne shume drejtime. Me teper se nje miqesi tipike ne fazat e hershme, dashuria perfshin nje ngritje psikologjike (relative), thithje psikologjike te fuqishme nga partneri, interes te gjere per personalitetin e tjetrit, fantazim per te , lekundje te shpeshta emocionale dhe gjendje emocionale ambivalente (Walster 197. Sipas Davis (1985), dashuria karakterizohet nga elemente te magjepjes, deshires seksuale, eskluzivitetit dhe kujdesit te madh per tjetrin. Dashuria e llojit te mesiperm, njihet nga disa autore si dashuri romantike, per ta dalluar nga terheqja siperfaqesore.
pa koment

ju si mendoni

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17547
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Tue 13 Apr 2010, 17:10

Flitet shume, por shume pak presin qe dikush ta vere vertet ne praktike. Ja kemi lene shenjtoreve dhe te ēmendurve. Nese nuk do te duam njeri-tjetrin, do te vdesim thote dikush…por prap mendja dhe zemra dhe shpirti jan nje dhe keto komandojn njeriun dashuria do jet aty diku!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Naki prej Tue 13 Apr 2010, 17:19

princesha shkruajti:Flitet shume, por shume pak presin qe dikush ta vere vertet ne praktike. Ja kemi lene shenjtoreve dhe te ēmendurve. Nese nuk do te duam njeri-tjetrin, do te vdesim thote dikush…por prap mendja dhe zemra dhe shpirti jan nje dhe keto komandojn njeriun dashuria do jet aty diku!
Shume e vertete princesha. Me lejo ketu te shtoj se disa edhe nga natyra dyshuese nuk jan 100% te sigurte ne dashurin. Ka individe qe jan teper te afte te luajn rolin edhe kurre nuk mund ta dish se cfar interesi i mban lidhur me ty per pak ose shume kohe. Nje nga menyrat qe me pelqen te kuptoj rendsin time tek nje person eshte "prova"..me pelqen te ve ne prov,te provokoj dike per te pare menyren si do reagoj... i ka dshuria keto teste.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga deti prej Tue 13 Apr 2010, 18:03

Te mendosh dhe te flasish per dashurine e verte sot, patjeter se do do te kesh nostalgji. Patjeter se do te shikosh prapa dhe ta kerkosh ta gjesh diku te strukur, te mbyllur apo te humbur fare. Dashuria e vertete (universale) sot, eshte me e zbehte, me siperfaqesore, me mė shume interes, me jeteshkurte, me mė pak ndjenja, me pak magjike dhe shume cka tjeter me mė pak, mė pak , mė pak...
Edhe ne jemi njerez sikur brezat para nesh, kemi mendje dhe zemer por na mungon forca e cila e ve ne veprim mekanizmin nderlidhes mes ketyre. Andaj na mungon besimi, shpresa dhe durimi e qe jane shtyllat e dashurise se vertete, qofte ajo mes njeri tjetrit apo edhe universale. Mbase dashuria vertete apo dashurite e medha kane mbetur neper libra te cilat i ka mbuluar pluhuri apo neper shiritat filmik te cilet nuk do te mund ti rezistojne kohes.
Dashuria eshte ēelesi i lumturise dhe ku ka dashuri te vertete, ka jete, shprese, durim, miresi, fisnikeri, vlera keto qe nuk mohohen kurre.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Tue 13 Apr 2010, 18:07

tema asht nuk mund te dashurosh me mendje
ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer

sepse mendje asht truri a zemra asht nje muskuj se te gjitha komandat i mer prej truri un mendoj se dashuria vjen nga felcia e shpirtit dhe zemres se pse truri asht aj si keto ndenja tona i pranon dhe i percjel te zemra dhe zemra fillon me ba trasnmetinin dhe ne e kem at ndenjen shpirtror per ket tem ka shum hapsir te shkrujm po un e pergzoj klea se ajo shum mir eka illustru ket qeshtje.
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10804
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Tue 13 Apr 2010, 21:49

Dashuria eshte nje nga ndjenjat qe na fal emocione te shumellojshme, dhe duke qene njerez me ndergjegjie e duam kete ndjenje , por ato qe duam dhe terhiqemi ndaj tyre jane te gjitha emocionet.Kjo ndjenje qe te gjithe e lartesojne ka brenda perkujdesjen per tjetrin, kujdesin per veten, burimin e fantazise dhe romantizmin qe ngjall.Nje person i dashuruar brenda disa sekondave perjeton nje sere ndjesish, si friken, ankthin, embelsine, xhelozine, hakmarrjen,perkushtimin, dhembshurine, egon, etj.Pra shume qarte ne ndjejme ne nje ndjenje te vetme shperthimet e disa nga ketyre ndjenjave gje qe na ben te bindemi ne egzistencen e kesaj ndjenje sublime.
Po cfare lidhje ka mendja me keto?Ato lindin ne zemer por rriten nga mendja foleja eshte zemra ndersa fazat e tjera i kalojne mendjes.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga vistor2 prej Wed 14 Apr 2010, 14:15

arla shkruajti:Zemra ndien dhe percon mesazhet mendjes, mendja percepton, llogjikon, arsyeton.Mendohet se ndihesh mire kur ben ate qe ndien zemra , por zgjedhjet qe behen me ane te nje logjike te forte nuk krahasohen me rezultatet e vlefshme.
Motra po shtojė dhe kėtė refren se nuk ka ēka ti shtohet mė shumė me pak fjalė i ke pėrmbledhe tė gjitha.
Kur zemra i transmeton mesazhin e ēiltėr shpirtit llogjika patjetėr do jetė e pastėr.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12099
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Vizitor prej Wed 14 Apr 2010, 14:31

Naki shkruajti:
princesha shkruajti:Flitet shume, por shume pak presin qe dikush ta vere vertet ne praktike. Ja kemi lene shenjtoreve dhe te ēmendurve. Nese nuk do te duam njeri-tjetrin, do te vdesim thote dikush…por prap mendja dhe zemra dhe shpirti jan nje dhe keto komandojn njeriun dashuria do jet aty diku!
Shume e vertete princesha. Me lejo ketu te shtoj se disa edhe nga natyra dyshuese nuk jan 100% te sigurte ne dashurin. Ka individe qe jan teper te afte te luajn rolin edhe kurre nuk mund ta dish se cfar interesi i mban lidhur me ty per pak ose shume kohe. Nje nga menyrat qe me pelqen te kuptoj rendsin time tek nje person eshte "prova"..me pelqen te ve ne prov,te provokoj dike per te pare menyren si do reagoj... i ka dshuria keto teste.

Po e vertet ,por dhe provokimi i tepert te dergon ne rrug te gabuar!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nuk mund te dashurosh me mendje ashtu sic nuk mund te mendosh me zemer...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi