» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Yllka Gashi: “Nė tė ardhmen planifikoj tė zgjeroj familjen”!

Shko poshtė

Yllka Gashi: “Nė tė ardhmen planifikoj tė zgjeroj familjen”!

Mesazh nga Vizitor prej Sun 02 May 2010, 07:35

Yllka Gashi: “Nė tė ardhmen planifikoj tė zgjeroj
familjen”!
Pėr momentin ėshtė aktorja mė e angazhuar kosovare si nė teatėr
ashtu edhe nė ekranin televiziv. Bėhet fjalė pėr Yllka Gashin, njė femėr shumė
energjike e cila profesionin po e kryen siē ėshtė mė sė miri. Martesa nuk i
pengon aspak qė tė jetė e suksesshme. Shumė projekte filmike nė duar tė aktores,
e cila nuk nguron tė zbulojė tė rejat nė karierėn e saj

Je duke aktruar rolin kryesor nė shfaqen “Vdekja dhe Vasha”,
repriza e tė cilės vazhdon tė jepet nė Teatrin Kombėtar. Na fol diēka mė shumė
rreth kėsaj shfaqje?


“Vdekja dhe Vasha” ėshtė dramė psikologjike e autorit kilian Ariel Dorfman e
cila ėshtė punuar nė shumė teatro nėpėr botė, madje ėshtė bėrė edhe film nga
regjisori i njohur Roman Polanski nė vitin 1994, nė tė cilin luajnė aktorėt e
njohur, Sigourney Weaver, sir Ben Kingsley dhe Stuart Wilson.

Nė verzionin tonė tė “Vdekja dhe Vasha” regjinė e ka bėrė Fatos Berisha dhe
unė luaj pėrkrah dy aktorėve tė mirėnjohur kosovar Shkumbin Istrefi e Luan Jaha.
Shafqja ėshtė kamertale dhe publiku ėshtė i vendosur nė skenė dhe si e tillė
kėrkon mė tepėr lojė natyrale, gjė qė pėr aktorin ėshtė punė mė e vėshtirė nga
qė publikun e ke shumė afėr dhe gjithmonė duhet tė jesh shumė i koncentruar dhe
i sinqertė nė lojėn qė e bėnė. Tema e kėsaj shafqje ėshtė shumė e ndieshme dhe e
rėndė sepse nė qendėr ka njė grua me njė tė kaluar shumė tė dhimbshme. Pėr mos
ta zgjatur shumė, mund tė them qė tema e kėsaj shfaqje ėshtė nevoja e viktimave
pėr t’u rrėfyer dhe pėr ta vėnė drejtėsinė nė vend dhe kjo gjė nė njėfarė mėnyre
lidhet me luftėn e fundit qė ka ndodhur nė Kosovė ku shumė gra janė dhunuar e
keqtrajtuar dhe fajtorėt nuk janė vėnė para drejtėsisė asnjėherė, prandaj si e
tillė shfaqja “Vdekja dhe Vasha” komunikon shumė mirė me publikun
kosovar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi