» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


PRINDĖR-TĖ NDIHMOJMĖ TĖ RINJĖT TĖ PLOTĖSOJNĖ NEVOJAT E TYRE

Shko poshtė

PRINDĖR-TĖ NDIHMOJMĖ TĖ RINJĖT TĖ PLOTĖSOJNĖ NEVOJAT E TYRE

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 05 Jul 2007, 20:39

sot menyra e jeteses ka ndryshuar dukshem,ne krahasim me disa vite me pare.Rrespekti i femiut para prindit dhe shoqerise ka rene,kurse kembengulesia te femiu eshte shtuar dukshem.

Te ka rene te shohish kembengulesine e femiut,kur femiu fiksohet pas diqkaje!Nuk eshte rast i ralle,kur femiu kembengule para prindit dhe pike:Nuk dua te qendroj dot pa celular dhe internet,kembengule femiu!Me keto kembengulje te femijeve,jo vetem qe behen hargjime materiale,femiu qe mbane lidhje te gjata me celularet krijon edhe faktura te shtrenjta,po nuk eshte problemi vetem te hargjimet:Prindi mund te vie nga puna,kurse femiu i fiksuar pas internetit,lere qe nuk e veren fare pranine e prindit,por edhe po ta pyesish dhjetera here per diqka,eshte e kote,ai eshte perqendruar ne ate qe po bene,dhe nuk te ve veshin fare.Shume prinderdhe mesues sot jane te shqetesuar qe te rinjet e tyre komunikojne ne internet.Komunikimi i adoloshences ne internet barte me vete disa rreziqe:Ka raste kur adoloshentet te pavetdijesuar kane rene ne gracka te llojllojshme,duke caktuar vendtakime mes internetit,ku kane hasur ne ngacmime seksuale nga pedofil te shtuar ne keto kohe.Nese femiu kembengul per plotesimin e nevojave,mos mendo se tu shemb toka nen kembe,kjo nuk eshte me tragjikja sepse kohet kane ndryshuar.Nese ke mundesi plotesoi nevojat qe ai kerkon,por kujdesu qe ai te shfrytezoi kohen me menquri.Nese femiu yt komunikon ne internet,kujdesu te dijsh a po perdor njeqellim te pranueshem,nese komunikon me celular,interesohu me kend po komunikon dhe per qfare qellimi.Per te rritur nje femije ne frymete shendetshme-duhet te kujdesesh per te,ashtu ka nevoje femiu,sepse kur ishte foshnje ai nuk dinte te zgjidhte:Ne detyroheshim te i zgjedhim qfare duhet te veshi,si duhet te veshej,si te mbaje higjenen?...Por femiu dalngadal u persos te i mesoj te gjitha.Pjese jetesore e rritjes se femiut eshte formimi i individualitetit te tij,i disa veqorive unike qe e dallojne nje femije nga te tjeret.Kuptohet per te bere keto gjera duhen perpjekeje te medha,por mbrenda kohes do te kuptosh,se ato perpjekje qe ke bere ia vlejne.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13803
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PRINDĖR-TĖ NDIHMOJMĖ TĖ RINJĖT TĖ PLOTĖSOJNĖ NEVOJAT E TYRE

Mesazh nga bovari prej Fri 06 Jul 2007, 19:02

shaban cakolli:Une nuk jam prind dhe akoma jam nje femije (nese me lejohet ta perdor kete fjale per veten time).Po desha te them diēka ose te shtoja nje gje te cilen shume prinder nuk e bejne.Sot kohet kan ndryshuar shume dhe me ritjen e femijes edhe prindi duhet ti afrohet si shok e si mik.Nuk jam kopetente e fushes qe meret me studimin e mardhenieve midis individeve po thjesht nje femi qe dua te ve ne dukje disa detaje te vogla qe disa prinderve nuk u vijne ne mendje ose u vijne po sedra dhe personaliteti prinderor nuk i lejon ta pranojne.Ne ditet e sotme jeta eshte fushe e minuar siē thate duke filluar nga interneti,celulari etj.
Po qe nje femije te mos joshet nga anet negative te mrekullive teknologjike eshte detyre e prindit.
Femijet vijne te barabarte ne bote si ai qe ri ne qoshet e bulevardeve e pret te kalo ndonje zonje qe tja vjedhi ēanten,si ai qe e kalo kohen ne menyre cilesore.Po ne keto 2 raste te dy femijet i drejton dikush ne kete rruge pra prindi.
Deri ne nje moshe te caktur (deri kur prindi te sigurohet qe femija i tij eshte ne gjendje te mbrohet nga influencat e shoqerise dhe ambientit)duhet te vendosi mbi te ardhmen e femijes pasi koha dhe konkurenca ne fushat e jetes duke perfshire edhe tregjet e ndryeshme te abuzimeve qe behen mbi individ sa vjen dhe zgjerohet.Dhe nje nga kurthet eshte edhe interneti siē e ceket edhe juve.
Po edhe nje prind nuk eshte mire gjithnje ta mbroje femijen nga jeta po gradualisht tja japi lirine e duhur dhe ne sasi te caktuar pasi mbrojtja e theksuar e prindit e ēon femijen qe kur te dali ne jete te mbetet si peshku pa uje.
Une kete mendim kam.besoj se kam aritur ta shprehi siē duhet.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11937
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PRINDĖR-TĖ NDIHMOJMĖ TĖ RINJĖT TĖ PLOTĖSOJNĖ NEVOJAT E TYRE

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 06 Jul 2007, 20:54

Po si,po si
Ti je shprehur aq bukur,sa qe mendimi yt mund te ndikoj te shume te rinjedhe ate pozitivisht.Aty ne at rubrike eshte
tema per prinderit,por kjo nuk do te thot qe kesaj teme te
i pergjigjen vetem prinderit,te lumte ti ke dhene nje kontribut te madh per bashkemoshataret tuaj,dhe vazhdoni

te jepni kontributin tuaj.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13803
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PRINDĖR-TĖ NDIHMOJMĖ TĖ RINJĖT TĖ PLOTĖSOJNĖ NEVOJAT E TYRE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi