» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Urrejtja......

Shko poshtė

Urrejtja......

Mesazh nga Arjana prej Thu 01 Jul 2010, 14:36

Doja te hapja kete teme mbi urrejtjen meqense sejcili prej nesh duhet te kete eksperienca duke u shprehur se "urren dike", ose "urren nje fakt", ose "urren vetveteven", etj....

Cfare mendoni ju mbi urrejtjen? Cfare te mire mund te sjelli kjo ndjenje? Si mund te shfrytezohet kjo ndjenje per te arritur dicka te mire? Cilat mund te jene pasojat e ksaj ndenje nese nuk filtrohet dhe vihet ne pune ne menyr qe ti sherbej jo vetem nje njeriu por dy apo me shume njerezve?

Diskutim te mbare.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14902
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga Adonisi prej Thu 01 Jul 2010, 14:41

Asgje te mire nuk ka nga urretja.Edhe po ta beje dikush veten qe ta urrejme, nuk duhet ta urrejm, por te ndjejme neveri.Te njejten gje edhe me veten duhet ta bejme qofte edhe kur bejme ndonje gabim trashanik, nuk duhet ta urrejme veten.As edhe armikun shekullor nuk duhet ta urrejme, sepse kjo ndjenja na bene gjithcka te mjegullt.

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11379
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga Arjana prej Sat 23 Oct 2010, 03:25

Gjithmone kur kam menduar se perse urrejme, e vetmja pergjigje qe me ka ardhur ne mendje ka qene: sepse duam...Urrejtja mund te jete nje ndjenje shume negative, e megjithate shpesh eshte pasoje e nje ndjenje fisnike; dashurise..une keshtu e shikoj te pakten.Njerezit duan, por nuk kane prandaj dhe urrejne...Por urrejtja mund te linde dhe si pasoje e nje padrejtesie qe na eshte bere...po kjo cfare lloj urrejtjeje eshte?Ceshte urrejtja per ju? Nga se lind ajo dhe pse eshte aq e theksuar tek disa aq sa smund te harrojne?Diskutojme se bashku qe te kuptojme veten tone.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14902
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga Vizitor prej Sat 23 Oct 2010, 10:58

Urrejtaja eshte gjeja dhe dobesia me e ulet e njeriut, me urejtje shume kush mendon qe do hakmerret ne ate menyre pa e menduar qe askujt se sa vetes nuk i ben keq , duke menduar te urresh ne te njejten kohe po beshesh katil i shpirtit tend, ndales e jetes dhe te ardhmes tende, as armikun me te madhe nuk mund ta urresh, kan kaluar shume luftra tek ne shqiptaret na kan vra na kan shkaterruar por prap se prap flasin bashpunojne pra nuk mund ta urresh thjesht,nje njeri fisnik qe ka zemer se mendoj qe mund te urrej, tek disa njerz mungon ndjeshmeria,respekti ndaj vetes qe e dergon deri ke urrejtaj dhe deshtimi i jetes se tij/saj.Urrejta eshte nje fjale qe sdo doja te ekzistonte as ne fjalorin tone e le ma te urej njeri!
Me nje fjale urrejtja eshte nej dobesi e njeriut!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 23 Oct 2010, 11:25

Urrejtja shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur teper i drejte per ata qe e japin ndaj nje situate te krijuar nga njerezit ose mjedisi qe na rrethon...Ne fjalorin tone te perditshem...te urresh eshte nje gjendje inati,e justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje situate ose nje personi,i cili ka bere nje gabim te papranueshem,nga ana e atij qe urren!


Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17463
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga Leta prej Fri 29 Oct 2010, 03:37


Urrejtja eshte Ndjenje me e shemtuar qe Mundet nje njeri me pas... Urretja lind si pasoj e Provokimit nga njerzte qellimkeq ndaj neve... per qashtje te Caktuar po per te mboshtur keta njerze qe jan Qellimkeq..Moralisht dhe Jurdikisht duhet t'i perfitosh nje Njeri me llogjike te shenosh, nuk ia lejon vetes qe Urretja te Bashkejeton ne trurin e ti/saj e Kur nuk ia ofron urretjes nje Vend ne Trurin & Shpirtin tend..ateher dhe gjerat e keqia s'kan si me Ardh.. deri tek me e Keqja.. Urretja kur bashkejeton ne Trurin tone..Te nxite vazhdimisht qe te Provokosh , te Ofendosh , dhe te Vrasish njerze... dhe cdo here kur Ndodhin keto gjera si Pasoj e Urretjes ka nje Arsye.. dhe per mos me pas nje Arsye,, eshte mire qe te mos Urrejem ! Pamvarisht provikimve te Ndryshme qe na behen Qofte nga Armiku apo nga Njerzit ne rrethin ku jetojm!
!
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8769
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga deti prej Fri 29 Oct 2010, 09:10

Urrejtja hap dyert e te gjitha ligesive, te keqijave dhe shemtive qe njeriu mund t'ia beje njeriut.
A ka gje me te keqe?
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13591
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga Leta prej Fri 29 Oct 2010, 09:35

N'cuk nuk ka gje me te Keqe se Urrejtja , Deti! Smile
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8769
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga Katilja prej Sat 23 Feb 2013, 17:40

Urrejtja eshte nje ndjenje perbuzjeje shume e madhe,ndaj nje personi,ose diēkaje!
I perket si perfundim nje deshire shkatarrimi te objektit (person ose diēka),per te cilin ndjejme neveri dhe hakmarrje.
Urrejtja
shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur
"teper i drejte per ata qe e japin" ndaj nje situate te krijuar nga
njerezit ose mjedisi qe na rrethon.
Dhe pasi e marrim si te tille na duket e drejte te urrejme dhe na duket normale te reagojme dhe te bejme keq!
Por
ne te vertete kjo lloj sjelljeje eshte gjykuar nga shume analiste dhe
psikologe si diēka jo e drejte,e vjeter dhe teper paragjykuese.Urrejtja
eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka dhe eshte prezantuar
gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem,shkatarrues dhe
nje marrje lirie te tjetrit.
Megjithate ne civilizimin e sotem,urrejtja konsiderohet pak me negative sesa konsiderohej me pare!
Ne
fjalorin tone te perditshem...."te urresh" eshte nje gjendje inati,e
justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje
situate ose nje personi,i cili ka bere nje "gabim te papranueshem",nga
ana e atij qe urren!
Dashuria eshte konsideruar si nje ndjenje "antagoniste",e kundert
me ate te urrejtjes.Por qe te dyja jane te varura dhe te lidhura shume
me njera tjetren,pasi mjafton nje ndryshim ne jeten tone,mjafton nje
diēka qe mund te ktheje nje dashuri ne urrejtje,por kurre nje urrejtje
ne dashuri!
Per te qene me te sakte,eshte meshirimi ai qe mund te
jete "antagoniste" me urrejtjen,meshirimi dhe gjykimi,arsyeja dhe shume
te tjera,nqs i drejtohen njerezimit ne menyre teper te drejte dhe
njerezore,atehere keto jane kundershtaret e urrejtjes,e cila mund te
jete e gjithanshme dhe planetare.
Paragjykimet,ofendimet,te berit keq,jo tolerimi jane gjithmone shoqeruesit e urrejtjes.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrejtja......

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi