» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shqipėria Moda E Ekstremeve

Shko poshtė

Shqipėria Moda E Ekstremeve

Mesazh nga Arjana prej Sat 21 Aug 2010, 02:58

Gazeta "Ballkan"

Isuf KURTAJ

Femrat nė Shqipėri, lakuriqėsisė ia kanė vėnė emrin tendencė. Veshjet e (pa)kuptimshme tė femrave tė Tiranės i kanė mahnitur tė huajt, madje ata shpesh i kanė krahasuar me ato qė rrijnė pas orės 22:00 nė trotuaret e qyteteve Evropiane. Kujtdo qė do t'i ketė rėnė rasti tė kalojė njė natė tė ēfarėdo lloji nė Tiranė, nuk mund tė mos ketė krijuar pėrshtypje empirike pėr veshjen e vajzave kryeqytetase. Vėshtirė tė dallohet njė femėr qė na zė syri rrugės pėr ku ėshtė veshur tė shkojė. Dhe kjo jo pėr mungesėn e informacionit tonė pėr veshjen e femrave nė mjedise tė ndryshme, kėsaj "tendence" nuk e dinė t'i japin pėrgjigje as vetė stilistėt e Tiranės. Femrat nė Tiranė vishen njėlloj si nė vende pune, apo mjedis shkollor me njė natė solemne, ditė feste ku "klima" dhe mosha e femrave ėshtė e njėjtė pa dallim. Femrat nėn moshėn 18 vjeē nė Tiranė preferojnė tė jenė mė "trendy" dhe tė vishen me stilet tė modės qė as nė qytetet si Rio, Paris apo Milano nuk i kemi parė, megjithėse kėto vende janė dhe origjina e modės dhe asaj tė ekzagjeruar. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, kėtu ėshtė keqkuptuar moda. Studentet veshin ēdo gjė qė u thotė truri dhe nuk i kushton gjė qė tė bėhen edhe "gra" para kohe. Ato vishen mirė dhe shtrenjtė, pa vrarė mendjen fare pėr kushtet e familjes. Tė ardhurat e tė cilave shumė herė nuk mjaftojnė as pėr tė mbajtur familjen, ndėrsa ato ecin tė lira dhe me shumė delirizėm rrugėve tė kryeqyteti njėsoj si femrat e borgjezėve francezė dikur. Ato bėjnė sikur njohin tė gjitha markat e firmave mė tė njohura. Flasin me kompetencė pėr vendin ku prodhohen, pėr cilėsinė e lėkurės ose mėndafshit, por asnjėherė pėr ēmimin, pasi ai ėshtė fundit qė mund t'i prishė punė. "Pėr veshje tė pėrditshme nė kohėn e lirė janė shumė nė modė "fleeces" qė janė tė punuara me materiale sintetike", - i shpjegon njė vajzė shoqes sė saj te "Taivani", duke i thėnė mė tej se ky lloj minifundi vishet nė mes tė drekės. Ajo tregon edhe ēmimin, nuk kushton gjė sipas saj. Vetėm 8 mijė lekė tė reja. A nuk duket ky njė ēmim stratosferik duke menduar familje tė tėra qė jetojnė nėn nivelin e jetesės normale dhe numrit tė papunėve nė vend?! Pėr disa nga femrat e kryeqytetit pėrgjigja do tė ishte kategorikisht jo, madje pėr to ky ēmim ėshtė mėse i lirė. Po e kalojmė rezervėn e ēmimit duke bėrė njė sy qorr e dy vesh shurdh dhe po e justifikojmė me faktin se janė tė reja dhe i falet. Nė fakt, nuk janė vetėm adoleshentet qė janė tė "ēmendura" pas markave tė njohura. Edhe nėnat e tyre, konkretisht ato nėn moshėn 40 vjeē janė tė "pamėshirshme" ndaj rrobave firmato. Kėtė vit moda pėr kėtė grup grash nuk ėshtė shumė e rreptė. Kėtij lloj grupimi tė femrave i lejohet tė luajnė me stile klasike dhe tė jenė pak mė shumė "femra". Por nė Shqipėri kjo ka shkuar mė shumė se kaq? "Kėtu ka ardhur koha ku pa asnjė mėdyshje femrat veshim ngjyra dhe prerje deri atje, ku pak vite mė parė kemi pasur frikė edhe t'i shihnim nė revista", - do tė thoshte njė nėnė "demode". Dikur, po tė vishte njė femėr njė minifund mė ngjyrėn rozė, do t?i vihej nė njollė mbi llojin e karakterit. "Na pėlqente e verdha, por edhe atė e vishnim me rezerva. Kėshtu qė detyroheshim tė na pėlqenin ngjyrat e "pranueshme" si e zeza, bluja, e kuqja. Kur doli ngjyra e bardhė nė modė pas vitit 2000, ajo hapi derėn pėr ngjyrat e tjera tė ēelta qė vijuan mė pas me kėto tė ekzagjeruarat", - thotė njė grua rreth tė 40-tave. Njerėzit e medias e kanė tė detyrueshme tė veshin kostume, por duket se edhe ato ndonjėherė vishen vend e pa vend, ashtu siē bėjnė edhe gratė e tjera duke i kopjuar ato.

Sot

Sot tregu ofron mė shumė obsione, taka tė gjata, ēizme deri nė gju, qė nė perėndim i veshin vetėm femrat qė presin nė trotuare. Stilistėt mė tė njohur nė botė duhen respektuar jo thjesht se sjellin tė renė nė treg, por sepse i paraqesin publikut imazhin e tyre tė veshjes me moderne, komode dhe tėrheqėse. Dhe kėtė llloj mode qė sheh nė sfilada dhe nuk e sheh nė rrugėt e Italisė, Gjermanisė, apo tė Francės shumė mirė mund ta shohėsh nė ato tė Tiranės, ku rrobat e ekzagjeruara tė stilistėve tė mėdhenj vishen mė shumė se kudo nė rrugėt e Tiranės. Stili i minifundeve tė ngushta dhe veshjeve tė bluzave tė hapura e tė lirshme si dhe tė markave tė ndryshme, kanė gjetur teren mė shumė se kudo nė trupin e femrave "seksi" shqiptare. Pantallonat e shkurtra kėtė verė pothuajse janė zėvendėsuar me ata tė minifundeve. Minifundet e ngushta sjellin ēdo gjė pėr syrin grabitqar tė meshkujve. Aq qejf, sa do tė ishte hipokrizi tė thonim se nuk na pėlqen tė shohim njė femėr tė bukur dhe tė veshur bukur, por kur kjo gjė nuk kalon nė qesharake. Dhe ėshtė e vėrtetė qė shumė herė mania pėr tė rėnė nė sy, tė ēon nė njė pamje dhe qėndrim qesharak. Dhe kėtu shumė mirė do tė zinte vend shprehja: "Gjella me kripė dhe kripa me karar". Pasi ēdo gjė ka bukurinė e vet, ama dhe vendin e vet. Duhet tė mėsojmė para sė gjithash tė vishemi dhe tė "zhvishemi" dhe mė pas ta quajmė veten nė modė dhe ndjekės tė modės. Por kjo lloj injorance vjen pak nga tė gjithė ne, kėshtu qė nuk duhet tė mjaftohemi duke u drejtuar gishtin vajzave qė "kalojnė masėn" nė tė (zh)veshur.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14968
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqipėria Moda E Ekstremeve

Mesazh nga Luan_Valikardi prej Mon 23 Aug 2010, 17:57

Je shume e drejte dhe une kete mendim kam.

firma.................................................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=65TQotAQiA0
avatar
Luan_Valikardi

Postime : 651
Kyējet nė forum : 9325
Regjistruar mė : 06/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqipėria Moda E Ekstremeve

Mesazh nga Katilja prej Wed 11 Sep 2013, 18:04

Jan bo 13-vjecaret shum te kqija

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7183
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqipėria Moda E Ekstremeve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi