» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Xhelozia dhe pasiguria

Shko poshtė

Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Arjana prej Wed 25 Aug 2010, 15:08

Xhelozia dhe pasiguria jane te lidhura ngusht me njera tjetren. Behet fjale per nje gjendje emotive, ku te gjithe njerezit kane pasur eksperiencat e tyre. Manifestohet, me nje ndjenje humbjeje, qe te ben te dyshosh per ate qe mendon, duke marre vendime te gabuara. Kjo ndjenje, shpesh eshte e lidhur me rrethana kohore dhe perfundimtare, qe do te thote manifestohet ndjeshem ne raste te vecanta te jetes ( humbja e nje personi te dashur, ndryshimi i punes apo i qytetit, fundi i nje lidhjeje sentimentale etj). Pasiguria, nuk eshte e demshme, perkundrazi ne disa raste, mund te jete e nevojshme qe te permbushim me se miri zgjedhjet e duhura, keshtuqe eshte fuksionale per vet personin, por pasiguria mund te behet patologjike kur, edhe pse jeni te lidhur nga nje situat specifike, behet nje ndjenje qe qendron prej kohesh.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14986
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Majlinda prej Sat 11 Sep 2010, 10:05

Po pasi xhelozia eshte nje shenje e pasigurise e cila vjen si pasoje e mungeses se besimit atehere normal se jane te lidhura ngusht njera me tjetren. Ne kete perberes pastaj futet edhe frika.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12282
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 11 Sep 2010, 15:57

Kur ska besim ka xhelozi edhe pasiguri ndaj njeri tjetrit

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17547
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Katilja prej Wed 11 Sep 2013, 18:14

Cfare fshihet pas xhelozise? Pasiguri, frike nga humbja e partnerit, nuk ndjehet ne lartesine e duhur?

Karakteristika kryesore e dashurisė “xheloze” eshte ekzistenca e nje deshire antike te pamundur: realizimi i pushtetit total dhe ekskluziv, fizik dhe moral, i partnerit, per t’u dashur pa kushte. Duke qene i fiksuar pas kesaj marredhenieje primitive, personi xheloz vuan faktin se i mungon aftesia per te dashur dike, dhe ne kete menyre nuk ka besim ne aftesite e tij/te saj per t’i rezistuar agresivitetit dhe per te toleruar fajin. E gjithe besnikeria dhe perkushtimi i partnerit/partneres jane gjithmone te pamjaftueshme krahasuar me nevojen. Personin xheloz kurre nuk do ta duan aq sa do te deshironte, zhgenjimi do te jete gjithmone i pranishem. Sa me shume zhgenjehesh, aq me shume rritet indiferenca dhe ftohtesia ne raportin ne cift. Besnik ose jo, xhelozia perkufizohet nga konflikti i paqendrueshem midis nevojes dhe realitetit.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7201
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi