» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Shko poshtė

Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Arjana prej Fri 08 Oct 2010, 23:43

Femrat shqiptare jane te varura nga burrat e tyre, sidomos ato te cilat nuk jane ne marredhenie pune. Nderkohe qe ato femra te cilat punojne dhe sjellin te ardhura per familjen e tyre duhet te konsultohen me bashkeshortet se si duhet ti shpenzojne keto para. Te dhenat jane bere publike gjate nje studimi te kryer nga Instituti i Shendetit Publik. Studimi Menyra e jeteses, marredheniet ne cift, perdorimi i te ardhurave ka qene nje nga pikat e pyetesorit te bere nga Instituti i Shendetit Publik. Ne kete pyetesor gare jane pyetur per te ardhurat, fitimet qe grumbullon secili ne familje. Sipas ketij studimi, gati 30 per qind e grave marrin pothuajse te njejten pagese dhe sjellin te ardhura ne te njejten mase sa edhe bashkeshortet e tyre. Nuk perjashtohen rastet kur ato mund te sjellin edhe me shume para. Shqetesues paraqitet ne kete studim mentaliteti i mbi 20 per qind te grave shqiptare qe mendojne se dhuna ne familje eshte e justifikuar, madje dhe ajo fizike kur behet fjale per kujdesin e femijeve. Sipas tyre, nese ato i kane neglizhuar femijet, burri ka te drejte t'i godase. Po aq te trishtueshme jane dhe mbi 50 per qind e pergjigjeve te cilat raportojne se gjysma e grave ne vend nuk kane degjuar per ekzaminimet qe kontrollojne shendetin e tyre dhe parandalojne tumoret e sferes femerore, si kanceri i gjirit dhe tumori i qafes se mitres. Sipas studimit demografik, publikuar pak kohe me pare, edhe pse jemi ne vitin 2010, ende shumica e grave, dhe ne menyre te vecante e burrave ne vend, nuk kane dijeni lidhur me menyren e mbrojtjes kunder semundjes seksualisht te transmetueshme HIV/AIDS. Shpenzimet Femrat shqiptare duhet te pyesin bashkeshortet e tyre per te prishur parate pavaresisht se i sigurojne me ane te punes qe kryejne vete. Sipas studimit te ISHP-se rezulton se, mbi 80 per qind e grave, keshillohen dhe konsultohen me burrat per shpenzimet qe do te kryejne, si dhe per menyren se si do te konsumohen parate. "Te ardhurat e mia jane 33 mije lek ne muaj, nje pjese shume te vogel, nje kuote te vendosur mes meje dhe bashkeshortit e mbaj une kurse pjesen tjeter e jap ne shtepi. Per kete pjese mbajme pergjegjesi te dy se si shpenzohet: thuhet ne nje nga skedat dhe anketimet e kryera. Kjo duket se eshte menyra me e pergjithshme e shpenzimit te parave qe vete femrat arrijne te sigurojne nepermjet punes qe ato kryejne. Kurse per sa i perket pages se burrave, vete bashkeshortet nuk e dine se si shpenzohet ajo. Shendeti Rreth 19 per qind e grave ne Shqiperi, nga mosha 15-49 vjec, vuajne nga anemia, nderkohe qe 39 per qind e grave te kesaj moshe jane mbipeshe dhe vuajne nga obeziteti. Rreth 87 per qind e grave dhe 80 per qind e burrave hasin veshtiresi ne aksesimin e kujdesit shendetesor. Rreth 50 per qind e grave nuk kane degjuar ndonjehere per pap testin, nderkohe qe 77 per qind e grave shqiptare nuk e dine se cfare eshte mamografia. Te gjitha keto ekzaminime kryhen periodikisht per te mbajtur nen kontroll gjendjen shendetesore apo per te kapur ne fazat e para zhvillimin e tumoreve. Plot 43 per qind e meshkujve shqiptare konsumojne duhan dhe 28 per qind e tyre vuajne nga presioni i larte i gjakut. Vetem 20 per qind e femrave vuajne nga i njejti shqetesim.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 00:04

Me pelqeu kjo qe ke sjellur Arjana mirpo disa gjera tanime kan ndryshuar shume dhe nuk mund te pelqej sidomos me statistikat. Megjithate pyll pa derra nuk ka dhe ka plot perjashtime.Ka shume vajza qe jane te keputura ekonomikisht por ama zgjidhjen e kane gjetur tek forca e sakrifica.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Jeta Love prej Sat 09 Oct 2010, 01:26

Ka ende raste te tilla fatkeqsisht por siq po thot edhe Naki gjendja asht ne permirsim, por problemi asht tek mentaliteti dhe pa shkollesija, kur e dim se nenat tona shumica prej tyre kan ka 8 vjet shkoll dhe pajtohen me gjera siq jan ken ne te kaluaren.

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8932
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 01:45

Po Arjeta eshte pak mentaliteti dhe aftesia (mungesa e diturise) mirpo prap se prap nuk eshte kjo ndalesa. Ka femra qe ja kalojne me dhjetra here meshkujve dhe vetem mund te perkulemi para tyre. Pikerisht rasti yt te tera i ke arritur me pune. Edhe ti ske lindur e ditur apo? Thuaj kur duam ja dalim kur nuk duam duhet shtrire doren dhe tash varet se cilen e zgjedh ajo femer te ja shtri doren burrit dhe te jete skllave e tije apo ti arrij vete ose bashkarisht me te.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Leta prej Sat 09 Oct 2010, 05:23Falmenderoj Arjanen qe ka sjell keto statistika.

Kurse une do te Flas me shume lidhje me temen . Qe ky fenomen ka te beje me Mentalitet , sepse qe nga Vegjelia femera Shqiptare nuk stimolohet qe te punon ajo per te ardhurat e veta.... nuk mesohet se si duhet vete me menaxhu paran e vete se si e kursen paran e saj... te jete e pamvarur ne gjerat Elementare . Se po te mesohet sa eshte e Vogel qe duhet me Punu me fitu paren ajo vete natyrisht qe s'ka si te ja shtrin Doren burrit !! Sepse do te Kete inat , t'i thot Buri mi jep ca Euro se dua te Bleje dicka. Meqen se ne mesohim c'do here te marrim para te gateshme nga Prind , nuk e kemi bezdi te jemi te mvarur Ekonomikisht nga Bashkeshorti.
Sepse nje Baba Shqiptar , Kur jan mundesit qe vajza e ti te Punon si ndihmse ne Kuzhin me ndonje restorante , a po Mirembejtese ( Ne kohen kur vajza eshte Adoloshente ) ai kurr nuk do t'a lejone qe Vajze e ti te Punon si ''Pastruse'' aty ai Shume me leht e lejon veten keqe , se sa me pare t'a shef Vajzen si Pastruse .
Se po te Punonte kjo vajza ne moshen e Adoloshences ( Me Orar te shkurte ) Do te mesohet qe mos te jete e Mvarur nga askush , Sepse ajo do te jete Kerkuse nga vetja , Do te dine me menaxhu paren , do te dine qe mos te jete e Mvarur nga Burri .
Sic tha dhe Naki, gjerat PO permisohen , PO kursesi si kur ne Evrop '' Qe gruja Shqiptare eshte e mvarur nga Burri Ekonomikisht''
Shumica jan te mvaruara sepse keshtu Mesohen ,,,, '' Keshtu jam e mesuar tek Babi , keshtu do t'a kam dhe Tek ti ''
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8928
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 09 Oct 2010, 11:32

Sot i eshte dhene liri edhe femres qe te punoj ,,Dikur femra ishte e izoluar po flas ne pergjesi per vendin tone .Tani sa me shum vite kalojne aq me shum nderrojne gjerat uroj qe te jee keshtu sepse edhe femra duhet te kete te drejten e saj edhe te punoj ,,Po fakti eshte se mentaliteti jone ne ka lene shum mbrapa edhe ka akoma nga keto gjera qe burrat si lejojne grate e tyre te punojne edhe kjo nuk eshte kuptuar asnjehere mbase mosbesim ndaj forcave te saj

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Arjana prej Sat 09 Oct 2010, 15:21

Mendoj se ende skemi arritur te jemi teresisht te pavarura,kemi bere nje perparesim te vogel aq sa per ti then kesaj bote se nese duam mund te behemi te zonjat e ne...ky esht thjesht fillimi.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Katilja prej Mon 23 Sep 2013, 18:58

nrm qe jan,,,,sepse ka nga ato baballar qe si cojn gocat nshkoll e i martojn me vrap a thu se ngelen nder ndaj jn tvarura

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7276
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat shqiptare te varura ekonomikisht nga burrat

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi