» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Shko poshtė

Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 09 Oct 2010, 20:43

Kur nje cift vendoset te ndahet!Me cilin mendoni eshte me mire te qenroj femija?
Me nenen apo babin?

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11704
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 09 Oct 2010, 21:18

Te them sinqerisht kur ndahen gjithmon per ligje i takon mamase femija por nuk eshte keshtu femija duhet te rri me ate qe e ben te ndjehet mire edhe mos ti peshoj ndarjen tek femia

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17616
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Naki prej Sat 09 Oct 2010, 21:20

Teme e mire E Duashuruar. Une nuk po komentoj shume dhe nuk di per vendet tjera mirpo ne Kosove ne kemi Ligjin. Ne mund te flasim cfar te duam por ligji eshte mbi te gjitha. Kliko linkun ne vijim LIGJI MBI FAMILJEN

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Leta prej Sun 10 Oct 2010, 03:13

Ligjerisht Femijet i takojne Nenes, nese Nena eshte ne gjendje te Shendosh Fizike ,Psiqike dhe nese nuk eshte e mvarur nga Alkoholi dhe Narkomania . Pamvarsisht pse ne Kosove kemi nje ligje te ngjajshem,,, me Shtetet Evropjane. Kosove ne shumicen e Rasteve ende ekziston Ligji i Kanuntit ,dhe Ndarjet behen ne per Oda nje Plak me i vjeter e merr Rolin e nje Gjykatesi... dhe ai si pas Traditave femijet i lene tek Babai ! Keto raste ndodhin tek ata Njerze qe jan ende me Motive te Fshatit... Pamvarsisht pse jetojne ne Qytet dhe kan mundesi qe rasti te Paraqitet ne gjykate e ndarja te behet si pas Ligjit e ne Fund me kend te qendron Femija .
Kete qe une e Shenova ,Bazohem ne raste te Verteta ku ndarjet nuk jan bere ne per Gjykata por te Pleqnuar ne per Oda nga Pleqt .

Me Respket Bleta .
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8922
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga E Dashuruar prej Sun 10 Oct 2010, 18:21

Ne fakt i jepet perparesi nenes si femer per ta rritur me ngrohtesine e saj femerore gje qe burri nuk e ben dot por njekohesisht dhe babait i jepet si e drejte kujdestaria ekonomike per femijen.Pra babai duhet te marre persiper shpenzimet ekonomike te jetes se femijes.Po ashtu ne rastin kur i vdes nena dhe babai femija duhet te rrije me tezen ose hallen, por i jepet perparesi ne disa raste tezes sepse ajo eshte si nena.

Midis burrit dhe gruas i jepet perparesi gruas(femres me sakte) .

Por eshte e rendesishme te diuhet se nese femija arrin nje moshe ai mund te pyetet se me ke do te rrije dhe ne kete aspekt i jepet perparesi dhe deshires se femijes para deshirave te prinderve.Por kuptohet se te dy prinderit kane te drejte ta takojne femine e tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11704
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Leta prej Sun 10 Oct 2010, 20:35

E Dashuruar shkruajti:Ne fakt i jepet perparesi nenes si femer per ta rritur me ngrohtesine e saj femerore gje qe burri nuk e ben dot por njekohesisht dhe babait i jepet si e drejte kujdestaria ekonomike per femijen.Pra babai duhet te marre persiper shpenzimet ekonomike te jetes se femijes.Po ashtu ne rastin kur i vdes nena dhe babai femija duhet te rrije me tezen ose hallen, por i jepet perparesi ne disa raste tezes sepse ajo eshte si nena.

Midis burrit dhe gruas i jepet perparesi gruas(femres me sakte) .

Por eshte e rendesishme te diuhet se nese femija arrin nje moshe ai mund te pyetet se me ke do te rrije dhe ne kete aspekt i jepet perparesi dhe deshires se femijes para deshirave te prinderve.Por kuptohet se te dy prinderit kane te drejte ta takojne femine e tyre.
Respekt per Shkrimin tend , Por realiteti eshte krejt ndryshe
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8922
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Naki prej Mon 11 Oct 2010, 02:51

Ashtu them dhe une realiteti eshte krejt ndryshe po ecim me kohen dhe varesisht na pelqen apo jo ligji eshte ligj dhe kanuni mund te kete ndikim por sot ne shekullin 21 pak besa ose fare hiq.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Leta prej Mon 11 Oct 2010, 02:58

Naki shkruajti:Ashtu them dhe une realiteti eshte krejt ndryshe po ecim me kohen dhe varesisht na pelqen apo jo ligji eshte ligj dhe kanuni mund te kete ndikim por sot ne shekullin 21 pak besa ose fare hiq.


Ne Vendin ku une jetoje... Deri me tani ēiftet jan ndar si pas Kanunit , Femijet kan mbet tek Babai... Mbese me shprese qe mos te rriten Femijet te ndar nga Prinderit .
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8922
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Naki prej Mon 11 Oct 2010, 03:51

Ishall nuk je e Verbices ja e Zhegovcit
kanuni vepron akoma ne disa zona rurale por edhe ne ato zona kan filluar te kuptojne te drejtat si mashkulli si femra. Nuk ka me kanun dhe ben ashtu ben keshtu. Femiju caktohet te ai prind i cili i ploteson kushtet per ate femije pa marr parasysh eshte babai apo ema.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Leta prej Mon 11 Oct 2010, 04:07

Jo Jo une jam nga Qyteti po qe njerzit ne Kete drejtime , qe ne Bisedojm '' Kujt i takon Femija te mbet mbase prinderit i ndahen '' Kan vepruar si pas Kanunit . Do te thot njerzit qe une i Njohe... Nga te cilet ka te Emancipuar dhe te pa Emancipuar... Femijet kan mbet tek Babai .
Une cdo here bazohem nga Kendi im , ku une Jetoj dhe Frymoj... e kam then dhe me Heret qe realitet eshte krejt Ndryshe .
Une nuk i Perfaqesoj njerzit e Qytetit time... Perveē qe e Pervaēsoj personin qe ne Forum eshte si Bleta... dhe Bleta tregoj se si jan gjerat ne Rrethin e saj... sa i perket Temes , Ishalla do Zoti qe te mos kete Ndarje qe femijet te rriten pa Njerin prind... Po ne Rrethin e Bletes qe femijet jan nda nga Prind kan jetuar me Babin Smile
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8922
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Elhamiu prej Mon 11 Oct 2010, 08:28

mendoj :

me mir eshte te jesin femijet tek babai , ne kuptimin qe babai do i shikon me mir nga paraja apo nga kushtet sesa nena , edhe tjetra nese i i bien nenes , edhe ajo grua nese mendon donje here te gjej donje burr ka veshtir ta gjej se ka femijet

por une mendoj per femijet te jetojn me mir eshte me mir te jen tek babai nga kushtet ekonomike

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12923
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Arjana prej Mon 11 Oct 2010, 15:46

femijet kane nevojen e te dy prinderve ne rritjen e edukimin e tyre....
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15055
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Naki prej Mon 11 Oct 2010, 23:50

Bleta shkruajti:Jo Jo une jam nga Qyteti po qe njerzit ne Kete drejtime , qe ne Bisedojm '' Kujt i takon Femija te mbet mbase prinderit i ndahen '' Kan vepruar si pas Kanunit . Do te thot njerzit qe une i Njohe... Nga te cilet ka te Emancipuar dhe te pa Emancipuar... Femijet kan mbet tek Babai .
Une cdo here bazohem nga Kendi im , ku une Jetoj dhe Frymoj... e kam then dhe me Heret qe realitet eshte krejt Ndryshe .
Une nuk i Perfaqesoj njerzit e Qytetit time... Perveē qe e Pervaēsoj personin qe ne Forum eshte si Bleta... dhe Bleta tregoj se si jan gjerat ne Rrethin e saj... sa i perket Temes , Ishalla do Zoti qe te mos kete Ndarje qe femijet te rriten pa Njerin prind... Po ne Rrethin e Bletes qe femijet jan nda nga Prind kan jetuar me Babin
Dakord nuk po e mohoj se nuk ka ndikime akoma kanuni apo oda e pleqnarve. Ska rendesi si e ka emrin prindi nene apo baba ai/ajo do te kete te drejten e kujdesit sipas ligjit dhe sipas kushteve qe mund te i ofroj femiut. me siguri nje nene pianece ose te droguar as gjygji nuk do ja le kujdesin por njesoj do veproj edhe ndaj nje babi nese eshte pianec dhe i droguar apo kriminel bla bla...
Ke te drejte ti Bleta, sepse ka x raste kur vete nena heq dore me arsyetimin se nese do i mbaj femijet ajo nuk do kete shanse te martohet prap ne kete rast dashje pa dashje femijet mbesin enn kujdesin e babait por prap nese ai eshte i keq ndaj tyre merr kujdesin shteti dhe Qendrat Sociale ose biresohen ata. Ka miliona raste e qindra zgjedhje por mbi te gjitha fjalen e fundit e thote ligji po flas per sot se di per dje.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga zymer prej Tue 12 Oct 2010, 01:36

Pa dyshim se, ne rrethana te mira, duhet ti takoj Babait. E di se shumica nga ju, sidomos miket tona, do te pyeten "pse?"
Nese vete pak analizojm mentalitetin e popullit tone, besoj se pergjegjen mund ta gjejme sepse, nese nena e ndare merr femijun me vete dhe qendron te shpija e prindit, ne koken e vet do ti ka te pakten keto dy pyetje apo dilema: Si do te sillen familja e prinderve me mua dhe femijen tim dhe dilema tjeter, a do te me merr ndokudh nuse me femije?
Te pakten ky eshte mendimi im

firma.................................................................................................................................................................................
E cka eshte jeta nėse jo vallezim?
avatar
zymer

Shteti : Lipjan
Postime : 698
Kyējet nė forum : 11771
Regjistruar mė : 03/02/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Leta prej Tue 12 Oct 2010, 01:57

Mire qe me ne Fund u pajtove me ate qe une e kam Shenuar... Por si Popull ende nuk jemi Vetdijesu 100% qe t'a Respketojm ligjin edhe ne kete Aspket... Kur ndarjet behen mes Pleqnarve , femijet mbesin tek Babai.. Nen perkujdesjen e Gjyshes , Halles... Ndersa une mendoj qe nje Femije Shume me mire do t'a kete Perkujdesjen nga Nena se sa nga Babai .
i Ndruari Naki, nuk dua qe Kjo teme te merr kahje Tjeter... Kam nje Komeshi te cilet jan Ndar nje here ne per Oda pastaj dhe ne Gjykat , Nena luftonte qe ti merr Femijet e saj nen Perkujdesjen e vete.. Kurse fjalen e Fundit dhe Ligji e tha , Femijet tek Babai... ---> Per Info , Nena ka qene ne Rregull Fizikisht , Psqikisht ! Perseri per Info---> Kunati i zonjes (Vellai) i Bashkeshortit punojs ne Gjykate Smile , Tani sigurisht do te me Thoni ky eshte nje X rast... Po une cdo here flas me Raste konkrete .
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8922
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Elhamiu prej Tue 12 Oct 2010, 01:58

a u lodhet amon , duhet ndrrojm kushtetuten edhe ligjet

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12923
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Naki prej Tue 12 Oct 2010, 02:15

Bleta shkruajti:Mire qe me ne Fund u pajtove me ate qe une e kam Shenuar... Por si Popull ende nuk jemi Vetdijesu 100% qe t'a Respketojm ligjin edhe ne kete Aspket... Kur ndarjet behen mes Pleqnarve , femijet mbesin tek Babai.. Nen perkujdesjen e Gjyshes , Halles... Ndersa une mendoj qe nje Femije Shume me mire do t'a kete Perkujdesjen nga Nena se sa nga Babai .
i Ndruari Naki, nuk dua qe Kjo teme te merr kahje Tjeter... Kam nje Komeshi te cilet jan Ndar nje here ne per Oda pastaj dhe ne Gjykat , Nena luftonte qe ti merr Femijet e saj nen Perkujdesjen e vete.. Kurse fjalen e Fundit dhe Ligji e tha , Femijet tek Babai... ---> Per Info , Nena ka qene ne Rregull Fizikisht , Psqikisht ! Perseri per Info---> Kunati i zonjes (Vellai) i Bashkeshortit punojs ne Gjykate , Tani sigurisht do te me Thoni ky eshte nje X rast... Po une cdo here flas me Raste konkrete .
Normal nuk po e mohoj se padrejtesi behen edhe ne ligjin sepse edhe ai qe ndan drejtesin eshte njeri jo Zot qe te mos gaboj. Nuk po e mohoj se ka x raste kur gjykimi behet jo i drejte. Edhe uen vi nga fshati dhe keto gjera me jane te njohura. Po flasim tash per epoken e re te pasluftes dhe demokracin e lirin e qenjes njerzore. Nuk ka ligj as gjykates ne bote qe ne perkujdesje i jep femijet nje pijaneci, nje te droguari, nje hajni, nje krimineli nese prindi tjeter si ka keto veti doemos do e merr femijun. Nese te dy palet jane te perafert ose te barabart ne plotesimin e kushtit nese drejtesia nuk eshte ne nivel atehere e them se babai ne nje nuanc ka perparsi. Mire e tha me lart Zymeri varet nga jeta e nenes ku dhe si do e bej ajo pas kesaj.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Leta prej Tue 12 Oct 2010, 02:52

Nese Babai ose Nena Jan : Pijanec , Narkoman , Kriminel.. Asnjeri nga keta s'ka me u Intresu qe me marr perkujdesjen e Femijeve , Te dyt kerkojn qe njerit te ja Lene femijet .( Pa ofenduar meshkujt ) Zakonisht keto gjera qe i ceka me shume anojn nga Gjinia Mashkullore , Po esenca e Muhabetit eshte (Qe kjo Teme kaloj ne Debat ) Kur nje Baba eshte krejtsisht n'Rregull ai Kurr nuk do t'a pranon qe Femijet e vete te rriten tek nje Mashkull tjeter ... Nese Nena e Merr perkujdesjen e Femijve Gje qe ky Fenomen ligjerisht ne Gjithe boten e Cilivizuar femijet i takojn Nenes qe te jan nen Perkujdesjen e saj... Po ne kete drejtim kemi te bejem me shume me Ndikimin e Mentalitetit , Pa nje qellim s'na Quajn shoqri Tradicionale... Pse Them Tradiconale ??? Edhe nese Nena e merr perkujdesjen e Femijeve, Fjalen e fundit qe e Thot ligji.. Prap do t'a kete ajo Veshtire per nje jete Re.. sepse nuk e Marton nje Shqiptar Gruan me Femmije qe s'jan te Ti... Prap kemi te bejem me MENTALITET ,Po edhe nese ajo Nene e femijve vendos qe te behet Kurban i Tyre... prap do t'a Kete veshtire Sepse shteti nuk ia Siguron Vendbanimin , Perkujdesjen Social.. Aq sa Kerkon nje Familje... Papunsia eshte shume e madhe ,Social merr perafersisht 65Euro.. Kerkesat per te jetuar jan shume me te Kushtushme se sa kjo shume , qe merr nga sociali , me Kete shume as gjerat Elementare nuk mundesh me iu Pergjegj... Keshtu qe edhe ajo Nene qe ndahet nga Femijet e vete i Llogarit disa gjera.. dhe e Pranon realitetin... i Hidhur per Nenen por i Vertet Smile Mbes me shpres qe te Ndryshon MENTALITETI ne kete Drejtime... Pastaj dhe Gjykatesi mos t'a Pranon Ryshfetin ;)
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8922
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Naki prej Tue 12 Oct 2010, 03:12

Ska dyshim se ke te drejte dhe fatkeqsisht eshte akoma kjo qe thua por ne renje e siper.
Bleta secili llogarit disa gjera por a jemi ne duke llogaritur se shume burra e gra, djem dhe vajza e femije qe besa duke qene te debuar nga shtepite dhe vatrat e tyre ne luften e Kosoves kane perjetuar kercenime direkte, dhune te papare dhe lendime. Shume prej tyre jane deshmitare te lendimeve serioze ose vrasje te tjereve duke perfshire ketu edhe anetaret e familjes, shoket dhe tjeret. Keto gjera kan lene nje traum e cila sot eshte akoma si pasoje dhe nje pjese e tyre po ndikon ne divorcin. Femijet me prinder te ndare vazhdojne te mbeten ende pjesa me e prekur dhe e ekspozuar e problemeve ekomoniko-sociale, si varferia apo dhuna ne vend. Syt jane me pare shume ndarje po ndoshin edhe shkaku i kushteve ekonomiko sociale. Leje aman se ajo nene dhe baba qe mendon per femijun dhe te ardhmen e tij/saj nuk ben divorc per hiq gje send. Po une vete po degjoj fjale " ike more se ku te shkoj gjej me mire se tek ti " jane fjalet e femrave e kur po kercet " of kuku cka u ba " hajde pash zotin se po nuk i prive se gjen. Skan faj gjykatesit jo se ajo ose ai qe kan ne gjak ndarjen do e bej edhe tek tjetri/tjetra te njeten.
Sherbimet ne institucione ndaj kesaj shtrese te shoqerise nuk arrijne standartet e cilesise, duke qene keshtu shume larg ndoshta edhe drejtesise. Kur nje nene thote boll ma une skam "Mercedes qe ka filanja" dhe gjen shkas dhe ben te vie deri te ndarja cka ka me lyp ajo me te kete mbikqyrje ndaj femijeve. Mos valle do i edukoj !? Mos ti fajsojme zakonet dhe ligjet te fajsojme lakmin dhe "kercimin e lumit pa bere hopa e ne fund qull i lagur ne lum ".

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Leta prej Tue 12 Oct 2010, 03:37

E Kam then dhe nje dite me heret , qe ka shume Faktor qe te qone deri te Ndarja... Por une e kam paksa te Veshtire te besoj qe nje Nene te ndahet nga Bashkeshorti & Femijet , vetem pse s'ka nje Auto Luksose si Filanja qe ka ''Mercedes'' Po ne Filimin e dekades te mbas Luftes , Cfar nuk po degjojm??? Respekt per Shkrimin e jujae... Une nuk jam Femeniste as 0.1% , Pervec asaj qe jam Realiste.. e Thash dhe me heret , qe ne kete Dekade , Cfar nuk degjojm.. Fatekeqsisht , sic e keni ceke dhe Ju... Shume kemi bere Hopa e bumm ne Lume...
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8922
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga deti prej Tue 12 Oct 2010, 09:21

Ligji eshte ai i cili e percakton se me ke duhet te jene femijet pas ndarjes. Ne, sado qe flasim, nuk mund ta ndryshojme ate edhe pse shpeshe here nuk veprohet sipas tij. Ne, shqiptaret, gjithnje jemi paksa me te vecantė se popujt tjere dhe veprojme edhe sipas tekeve tona.

Per tu perrgjigjur ne kete pyetjes patjeter se duhet te kihen parasysh shume faktore:
- shkaku (arsyeja) e ndarjes
- mosha e femijeve
- kushtet ekonomike - sociale te familjes
- madhesia - rrethi familjar

Cfaredo qofte pergjigja rreth kesaj teme, gjithmone do te jete edhe nje "nese", sepse alternativat jane te shumeta. Ne keto raste duhet patjeter te mirret parasysh edhe fakti se femijet te pesojne sa me pak te jete e mundshme. Une them se me babane mbase ata mund ta gjejne ngrohtesine e familjes, nese aty per rreth jane edhe anataret tjere nga rrethi me i gjere familjar. Femijet do te vazhdojne te jetojne ne te njejtin mjedis, me anetare te njejte te rrethit te ngushte dhe me lehte do ta perballojne ndarjen edhe pse mungesa e nenes eshte e pazevendesueshme.
Ne rastin e kundert, femijet me nenen qe e braktise familjen, do te ndjehen te huaj ne mjedisin e ri per ta. Nuk do ta kene ngrohtesine familjare si ne shtepine e babait por edhe as perkrahjen dhe mbeshtetjen e mirefillte cfare do qofte ajo.

avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13744
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Naki prej Tue 12 Oct 2010, 16:34

Kjo teme u be edhe shume terheqese. Deti shume mire dhe kjarte e ka dhene nje pasqyre reale njashtu edhe interesanti mjaft bukur e ka permbledh nje fenomen kyc te divorceve dhe ne fund pasojat i bartin femijet.Te jemi real flasim ashtu siq eshte bardh e zi pa ngjyrosur gjerat ngase kriza e familjes shqiptare dhe ne kete kuader, divorcet, paraprihen nga mbivendosjet psiqike, moskuptimi i raporteve reale midis burrit dhe gruas, te cilat ēojne ne komplekse dhe devijime arkitipale deri tek tradhtia. Vendi yne, tanime i hapur dhe pa barriera artificiale te moralit dhe derivateve te tij eshte ekspozuar ne menyre te shpejte ndaj ketyre komponenteve psiqike dhe sociale duke mbartur me vete te gjitha rrisqet e keqija te tranzicionit siē ka percjelle dhe mbartur edhe shanset e tij. Ne krahasim me disa vite perpara ku divorcet jane shfaqur si veti kryesisht e zonave urbane, kohet e fundit, ato po vershojne si nje dukuri edhe ne zonat ruale. Divorce “moderne” eshte fjala qe e degjon te secila femer apo grua e divorcuar ose hajt more po ecim me kohen pune e madhe.Une mendoje se ne keto raste faktoret me kryesore jane:
1.Grate sigurojne pavaresi ekonomike permes punesimit. E kane me te lehte te perballojne problemet
2.“Infektohen” moshat e pjekura
3.Shkaqet e krizes qofshin ato psicike apo materiale
4.Personaliteti i grave, nje faktor qe ndikon ne rritjen e numrit te divorceve eshte dhe rritja e nivelit te arsimimit dhe personalitetit te grave ne shoqerin sin e Kosove ashtu edhe ne Shiperi dhe me gjere ne trevat shqipatre. Sipas disa statistikave qe kam lexuar ne Shqiperi psh eshte ne rritje numri i femrave qe ndjekin studimet ne krahasim me numrin e meshkujve dhe vete dalja e tyre me vone ne public si dhe takimet e shumta me femrat e pashkolluara po ndikojne shume ne dhenjen e kurajos femres nga fshati apo siq e quajne shume “asaj pa shkolle”.
5.Eshte edhe nje factor po flas nga ana ligjore se ndryshimet e reja ne statusin martesor dhe njohja e tyre nga masa (sot secila shtepi ka internet dhe normal lexon njeriu aty cka i duhet atij/asaj) ka ndikuar ne divorce te shumta pa marre parasysh numrin e femijve qe kan bashkeshortet.
E zgjata shume po desha te lidhem me te gjitha postimet me larte. Po e perseris duam apo nuk duam ne “Kanuni” me ska vend ne rastin e percaktimit se kujt duhet ti mbesin femijet pas ndarjeve. Ligji eshte aid he kjo gje eshte me e mbyllur. Tash cfar ndodhe kur kanuni me ska forcen e vete vendimarrese. Ketu tash vje ne shprehje zotesia dhe inteligjenca e prinderve dhe shiqohet interesi net e mire te femijes dhe te ardhmes se tije.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 12 Oct 2010, 16:59

Eshte e vertet qe shume cifte kur ndahen,dine si te hakmerren tek njeri-tjetri,Femija.

Ps.Perendia ja dha femres aftesin me lind femije!

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11704
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur njė ēift ndahet, me cilin duhet tė qėndrojė fėmija?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi