» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Te jetosh i lire me veten dhe te tjeret..

Shko poshtė

Te jetosh i lire me veten dhe te tjeret..

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 18 May 2011, 10:03

Gjdo te thote te jetosh i lire...e nise kete teme..duke shprehur mendimin personal....
Te jetoshe i lire nuk do te thote qe kete liri ta krijojne ligjet ose shteti..sigurishte keto ndihmojne por ate qe dua te trajtoj ne kete tem eshte lirija ne vetvete..forma e te menduarit...forma e te shprehurit respektimi i tjetrit..dhe mbi te gjitha sa jemi te lire dhe te sincerte ne ate qe mendojme vertet dhe asaj qe shprehim tek te tjeret...ose ne lidhje me rrjedhshmerine e jetes sone..

Kushe jane disa nga gjerat qe e vrasin lirine tone ne vetvete..

2_egoizmi
3_inferijoritet
3_hipokrizia
4_interesi
5-rracizmi
6_besimet e verbera ne dicka te caktuar
7_paditurija

e shume faktor te tjere qe rrjedhin nga keto te mesipermet..te jeshe i lire eshte nje dhurate qe i behet vetes por qe rralle e gezoijme..sepse per nje arsye ose tjeter ne gjithmone gjejme formen per te reduktuar ate qe mendoijme ne lidhje me ate qe shprehim duke futur nje krize te thelle dhe shkatrruse mes karakterin dhe shpirtin..themi shpesh ai ose ajo eshte pnevm e lire dhe e simpatizojme dhe e vlersojme ate njeri...
Liria ne vetevete eshte nje monedhe e rralle dhe e cmuar..ajo i dedikohet pjeserishte vendit ku rritesh shoqerise dhe me shume akoma familjes por mbi te gjitha kur ne behemi te pergjegjshem ne kohen e pjekuris ajo monedhe eshte perfundimishte e jona...me ac sa virtyte ka brena saije..
por kurre nuk eshte vone te mesojme te jetojme te lire dhe pa paragjykime ndij vetes apo ndaij tjetrit....
Per mendimin time nje njeri qe e quan veten me liri te plote ne vetvete..
ai gezon formen dhe thyrjen e ketyre kufive qe te bllokojne te jeshe i sincerte dhe i lire me veten.....pra..ku do qe ndodhem ne tere boten..une jame une,,,dhe..respektoij te tjeret pa dallim feje rrace dhe perkatsije ngjyre...jetoij ne kete forme se planeti toke ju perket te terve njelloij dhe eshte e jona..nuk njoh kufije ne brendesi te shpirtit..dhe...jetoij ne pace me tjetrin dhe veten..duke respektuar veten time dhe tjetrin..ashtu sic do doja te merrja une respektin nga tjetri..ketu ndoshta u pergjethsova per te dale aty ku njerzit shpeshe here kane ngjyra rracizmi ketu kame iden se kemi te bejme me humbjen e vetes sone ne kuptimin e shikimit te gjerave drejte dhe me logjike...pra ti redukton vlerat e shpitit tende per te reduktuar dhe te tjetrit ne lidhje me dicka te caktuar qe ti don ta nevlersojshe per nje arsye te caktuar.. se gjithmone kur ne fyejme ose nenvlersoijme dicka te caktuar llogjikishte ketu kemi te beijme me nje thyrje te ligjit shpirteror dhe shpeshe arrijme deri aty sa thyejme dhe vete ligjet ne kete drejtim..dhe e ter kjo sepse ne nuk arrijme te pranoijme tjetrin..ose kulturen dhe trashigimin e te terve si nje kultur dhe trashigmi botrore qe e gezojme e respektoijme te gjithe..
pavarsishte popullit apo vendit qe e disponon..ajo duhet pare si zhaner pasurimi dhe fortesimi i kultures njerzore..dhe pasurise se njerzimit me te metat dhe perparimet e saij por gjithmone kemi te bejme me nje trashigimi njerzimi pa i dhen ngjyra rrace ose kombi te caktuar..vete jeta ne diferencim e siper ka bere qe keto ndikime kulturore dhe trashigimije te kene ndikim te ndryshem ne kombe te ndryshme por kurrsesi nuk do ta shihja une personalishte si dicka qe sme takon dhe mua dhe po te dua eshte pjese dhe e imja ashtu si per te tere..ta mesoij ta njohe me ne brendesi dhe ne cofte se dicka me pelcen ta pervetsoij per te plotesur vetveten time ne ate qe une e quje te novojshme pra dituria...u ndala pake me shume ne kete pike se vertet besoj qe shume njerez shprehen rende ne kete drejtim duke futur nje game te gjere problemeshe qofte shoqerore por dhe politike...(Sote shume luftra nuk gjejne mbarim ose te vendoset pacja..dhe ka shume nga arsyet e mesiperme...per mendimin time..Te shpresojme qe nuk do gjykohemi rende nga brezat dhe i histroija qe do shkruhet ne vazhdim sepse pavarsishte shekullit ne cilin jetojme padrejtesite dhe luftrat jane akoma ne nje shkalle te rende dhe cnjerzore si lindja e mesme dhe shume vende te tjera..)
LIRIA : FJALA ME ME KUPTIM..POR JO TE GJITHE ARRIJME TJA NXJERRIM DHE PERVETSOJME KUPTIMIN E SAIJ THJESHTE E SHKRUAJME PA GABIME ARTOGRAFIKE....SEPSE NE PRAKTIKIMIN E SAIJE E LENDOIJME NE FORME KOSTANTE DHE TE PADREJTE GJITHMONE...

Telegrafi
avatar
Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 18372
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te jetosh i lire me veten dhe te tjeret..

Mesazh nga Katilja prej Mon 18 Feb 2013, 17:17

Liria eshte vertet nje virtyt njerezor edhe nje dhurat qe na ka dhen
Zoti. Por te mos harrojm se kete dhurate Zoti na e ka dhene te gjitheve
jo vetem te tjereve apo "vetem mua". Keshtu qe duhet te jemi te
kujdesshem me te, as te burgosim veten sepse atehere ke humbur gjithshka
kemi por as te quajm gjithshka qe ekziston si material te lirise ton.
"Liria jone mbarona atje ku fillon liria e tjetrit"
Vertet shpesh here ose me mire ne shumicen e rasteve njerezit ndikohen
nga emocione (i permendi disa prej tyre edhe Laura me siper) te tjera
njerezore edhe gabojn ne kuptimin e kufijve te lirise se te tjereve,
duke ren keshtu shpesh here ne gabime here te lehta e here te renda. Por
nuk mund ti vendosim gjithe fajn kushteve apo traditave ne te cilat
ndodhet nje person. Sepse te gjithe kemi nje mendje dhe dy sy dhe mund
ti shohim edhe ti konceptojm te gjitha dhe jo te shohim dhe te kuptojm
vetem ato qe na interesojn edhe me pas te shfajesojm veten me pretekstin
se "keshtu jam rritur seshte faj ime". Te gjithe e kemi per detyre te
zbulojm fillimisht se ku jane lirit e tjetrit dhe kjo seshte pune e
lehte por kerkon si fillim sinqeritet me veten, qe te arrijm me pas te
kuptojm se ku jane lirit tona.
Gjithashtu liria eshte nje trashegimi kulturore te ciles vlerat i
ndryshojn me ndryshimin e koherave. Ajo moderohet ne saj te nevojave
njerezore dhe prandaj duhet te jemi shume te kujdeshem.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
Katilja
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 8026
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi