» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kėshilla pėr tė mbrojtur sytė nga dėmtimet.

Shko poshtė

Kėshilla pėr tė mbrojtur sytė nga dėmtimet.

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 06 Aug 2011, 19:07

Rreziku i dėmtimit tė syve ėshtė gjithnjė e mė i madh. Duke kaluar ditė tė tėra pėrpara ekranit tė kompjuterit apo televizorit, ndotja e ambientit qė vjen nga tė gjithė agjentėt atmosferikė, ajri i kondicionuar, alergjitė, diabeti, madje sė fundmi edhe nga sėmundjet reumatike. Pasoja ėshtė njė dhe e vetme: irritim dhe skuqje e syve. Ky ėshtė njė shqetėsim nga i cili vuajnė shumė njerėzit, aq sa ēdo vit rreth 20 milionė persona ankohen nga ky problem dhe u drejtohen specialistėve, me qėllim largimin e kėsaj dhembjeje tė bezdisshme.
Alarmi
Ata qė kanė lėshuar alarmin janė njė grup specialistėsh. Mjekėt okulistė pohojnė se pėrdorimi i pakontrolluar i produkteve tė ndryshme pėr njė kohė tė gjatė ndikon nė pėrkeqėsimin e shikimit. Produktet “shpėlarėse” qė tregtohen nga farmacitė ambulante nėpėr supermarkete mund ta pėrkeqėsojnė rishtas gjendjen e syrit. Ja si e shpjegon kėtė fakt njė mjek okulist: “Edhe nė tė shkuarėn, shumė simulantė apo lotėt artificialė, shiteshin pa manualin e pėrdorimit. Nė kėto kushte, nuk mendoj se ndėrhyrja e ‘corner’-ve (tė quajtur ndryshe mbrojtės) nė supermarkete do ta pėrkeqėsojė edhe mė shumė gjendjen. Pėr kėtė arsye dua t’i bėj thirrje qytetarėve qė, pasi tė kenė blerė kėto produkte nė supermarkete, tė lexojnė fillimisht manualin e pėrdorimit”. Sipas njė studimi epidemiologjik europian, i kryer te 80 mijė pacientė, mes shkaqeve tė shumta tė infeksioneve tė syve, vėrehet skuqja, si mė e spikatura, mė pas vijnė alergjitė e shumė patologjive tė tjera.
Studimi
Problemi i skuqjes sė syve ka njė shtrirje shumė tė gjerė pasi, sipas studimeve, godet njė nė katėr persona dhe kėrkon domosdoshmėrish pėrdorimin e lotėve artificialė, si pasojė e njė prodhimi lotėsh tė pamjaftueshėm nga syri. Gjithashtu ai bėn tė ditur qė para se tė keni njė diagnozė tė saktė tė kryer nga okulisti, duhet bėni kujdes qė tė mos abuzohet me simulantėt qė “zbardhin” syrin e skuqur dhe “largojnė shqetėsimin e pacientit”, sepse pas njė dite gjendja do tė pėrkeqėsohet. Syri do tė jetė mė i skuqur dhe do tė keni nevojė pėr pėrdorimin e vazhdueshėm tė hedhjes sė ilaēit. “Kam kaluar nėpėr duar shumė pacientė, tė cilėt i pėrdornin lotėt artificialė shumė herė nė ditė, njė varėsi e vėrtetė kundrejt kėtij produkti”, ėshtė shprehur specialisti.
Cila ėshtė mėnyra e duhur pėr t’u pėrballur me bezdisjen e syve tė skuqur

Nėse bezdisja ėshtė vazhdueshme, shfaqet dhe zhduket me pėrpikėri, pacienti duhet tė bėjė medoemos njė vizitė te specialisti. Ky shqetėsim mund tė jetė shenjė e patologjive tė tjera, qė po zhvillohen nė fshehtėsi dhe po shfaqin njė ‘shenjė’ tė vlefshme pėr pėrcaktimin e sėmundjeve mė tė rėnda, ku mes tyre mund tė veēohen: diabeti, reumatizma, alergjitė etj. Nėse ky problem ėshtė thjesht “i shėndetshėm”, pėrdorimi i lotėve artificialė ėshtė pa rrezik. “Nė ēdo rast ėshtė aftėsi e mirė e personit pėr tė kuptuar natyrėn e kėtij shqetėsimi. Unė do tė kėshilloja, pėrpara se tė hidhnit nė sy lotėt artificialė, tė cilėt nuk veprojnė me shpejtėsi, por ndihmojnė nė mirėqenien e tyre, do tė ishte mirė t’i shpėrlanit ato me ujė tė ngrohtė, mė pas tė hidhni ilaēin”, thotė specialisti.
Dėmtimi i syve nga ekspozimi i theksuar ndaj rrezeve tė diellit
Ekspozimi i tej-zgjatur ose jo i duhur nėn rrezet e diellit mund tė shkaktojė dėmtim tė syve. Rrezatimi nga rrezet ultravjollcė B rrezikon pjesėt e jashtme tė syrit, duke shkaktuar irritim,
tharje, skuqje dhe plakje tė parakohshme. Rrezatimi nga rrezet ultravjollcė A ėshtė mė i rrezikshėm pėr lėkurėn dhe sytė, sepse kėto rreze janė mė tė shkurtra dhe kanė aftėsinė tė depėrtojnė
mė thellė nė sy, duke dėmtuar retinėn. Kataraktet dhe degjenerimi okular janė sėmundjet mė tė zakonshme tė shkaktuara nga dielli. Pėrdorimi i syzeve tė diellit pėr mbrojtje duhet tė fillojė gjatė fėmijėrisė. Duke zvogėluar ekspozimin nėn rrezatimin diellor, ėshtė e mundur qė tė parandalohet dėmtimi i indeve okulare nga rrezet ultravjollcė. Ndonjėherė syri i njeriut krahasohet me njė kamera tė gjallė mahnitėse. Ai ka njė lente tė pėrkryer qė mund tė fokusojė pamjet tė cilat shihen nė njė distancė prej disa centimetrash deri nė disa kilometra, si dhe njė mekanizėm qė pėrshtatet automatikisht me ndryshimin e intensiteteve tė dritės. Rrezet e dritės futen nė sy pėrmes kornesė (thierzės), membranės sė fortė tė jashtme qė mbulon kokėrdhokun e syrit dhe i ruan formėn. Mė pas ato kalojnė pėrmes sė ēarės nė iris, pjesa me ngjyrė e syrit. Kjo e ēarė ėshtė pupila, bebja e syrit, qė ngushtohet apo zgjerohet automatikisht duke kontrolluar sasinė e dritės qė futet. Pamjet e fokusuara bien mbi retinėn qė ndodhet prapa kokėrdhokut tė syrit.
Si t’i mbrojmė sytė nga ekrani i kompjuterit

Sfondi pėrtej ekranit nuk duhet tė jetė asnjėherė krejt i errėt.
Nuk duhet tė ketė reflekse nė ekran.
Kontrasti dhe drita e ekranit duhet tė rregullohen nė vlera mesatare.
Ekrani duhet tė jetė rreth 50-60 centimetra larg syve, mundėsisht tė pėrdoret filtėr pėr ekranin kundėr reflekseve. Gjatė punės para kompjuterit ėshtė mirė qė disa herė nė orė tė
shkėputet shikimi pėr rreth njė minutė.
Sytė tė rrotullohen nė ambientin pėrreth ose tė paktėn ēdo njė
orė tė bėhet njė pushim prej 15 minutash

Burimi i Temes eshte Gazeta Albanian

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17547
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi