» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mos Flini nė tė Njėjtin Shtrat me Fėmijėt e Juaj

Shko poshtė

Mos Flini nė tė Njėjtin Shtrat me Fėmijėt e Juaj

Mesazh nga Naki prej Fri 04 May 2012, 01:31

Prindėrit nuk duhet tė flenė sė bashku me fėmijėt e tyre, ėshtė pėrfundimi nga njė hulumtim i shkencėtarėve nga njė universitet britanik, tė cilėt theksojnė se gjysma e rasteve befasuese dhe tė pashpjegueshme tė vdekjeve tė porsalindurve ndodhin atėherė kur fėmijėt flenė me prindėrit e tyre.
Ata gjithashtu kanė paralajmėruar nuk duhet tė lejojnė qė sė bashku me fėmijėt tė flenė nė shtratin me ujė, ngase kėshtu mund tė ndodhė ndonjė fatkeqėsi.
Hulumtuesit nga universiteti britanik nė Bristol dhe Vorvik kanė analizuar tė gjitha rastet e vdekjes sė befasishme tė fėmijėve mė tė rinj se dy vjeē dhe kishin zbuluar se 54% e rasteve kishte ndodhur gjersa fėmijėt po flinin me prindėrit e tyre dhe nė shumė raste prindėrit kishin shumuar alkool apo drogė pak para se tė shkonin nė shtrat.
Eksperti pėr gjumin e fėmijėve, Xhejms Mekena, pėrmend se fjetja e prindėrve me fėmijėt ėshtė e sigurt pėrderisa kjo nuk bėhet nė shtrat prej uji, apo derisa nuk pėrdorin alkool dhe drogė.
Ai thekson se fėmijėt deri ė moshėn 12-muajshe qė flenė me prindėrit e tyre mund tė kenė disa dobi. Nėse prindėrit nuk mund tė flenė me fėmijėn nė tė njėjtin shtrat, atėherė do tė ishte mirė qė sė paku tė jenė nė tė njėjtėn dhomė.
Fjetja e pėrbashkėt inkurajon nėnat qė fėmijėt e tyre t’i ushqejnė me gji pėr njė kohė mė tė gjatė, qė vetvetiu i mbron nga shumė sėmundje, thekson Mekena. /reuters/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos Flini nė tė Njėjtin Shtrat me Fėmijėt e Juaj

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:02

Kohėn mė tė gjatė fėmija flen?!
 
 
Gjėja qė mė imponoi pėr tė kėrkuar dhe shkruar pėr kėtė ēėshtje dhe nė kėtė drejtim ishte njė artikull qė doli verės pėr 3 vjeēarin i cili e ka mėsuar Kur’anin pėrmendėsh, mė poshtė njė citim nga lajmi i lexuar nė internet:
Algjeriani Farih Abdur-Rahman, i cili ka vetėm tre vjet, e ka mėsuar pėrmendėsh tėrė Kur’anin.
Edhe pse ky fėmijė ende nuk i ka mbushur tre vjet tė plotė dhe nuk di tė lexoj asnjė fjalė tė shkruar, pėrmes dėgjimit tė ajeteve kur’anore, ka arritur ta mėsoj tėrė Kur’anin pėrmendėsh. Ai lexon shumė thjeshtė dhe pa gabime, me ēka ia ka siguruar vetit vend nė librin Guinness tė rekordeve si hafizi mė i ri.
Abdur-Rahmani dallohet me zė rezonant, shqiptim tė pastėr dhe mėsim preciz, kurrė nuk i lėshon salavatet ndaj Pejgamberit gjatė pėrmendjes sė emrit tė tij. Shumė shpesh lexon suret El-Felek dhe En-Nas, dhe kurrė nuk flenė para se t’i thotė lutjet e gjumit.
A ka parė, apo dėgjuar ndonjėri prej nesh njė fėmijė i cili ende nuk i ka mbushur tre vjet, ta ketė mėsuar tėrė Kur’anin pėrmendėsh? Ne e dimė se preokupimet e fėmijėve tė kėsaj moshe janė loja, gjumi…“
Vetėm Ai, I Lartėsuari, ka mundėsi qė robit tė Tij t’ia jep kėtė mirėsi, qė fjalėt e tij tė para tė jenė ajetet kur’anore dhe nė kėtė moshė t’i mėsoj mė shumė se 600 faqe tė librit tė shenjtė.
I Lartėsuar qoftė Allahu, Zot i botrave.
Pastaj edhe gjatė leximit tė Kur’anit ku pėrshkruhet gjendja e nėnės sė Merjemes ishte diēka shumė interesante dhe impresionuese, si e pėrjetoi dhe nė ēfarė mėnyre ishte shtatzėnia e saj. Kėtu vetėm disa ajete nga sureja Ali Imran tė Kur’anit fisnik:
 
35. (Pėrkujtohu) Kur gruaja e Imranit pat thėnė: “Zoti im, unė kėtė qė ėshtė nė barkun tim, vendosa ta kushtoj thjesht vetėm pėr shėrbimin Tėnd, pra pranoje kėtė prej meje, vertet Ti je Ai qė dėgjon e di”!
 
36. E kur ajo e lindi tha: “Zoti im, unė e linda femėr”! Po All-llahu e di mė sė miri atė qė ajo e lindi. E mashkulli nuk ėshtė si femra. “Dhe unė e emėrtova atė Merjeme, e atė dhe pasardhėsit e saj po t’i lė Ty nė mbrojtje prej djallit tė mallkuar”.
 
37. Zoti i saj e pranoi premtimin e saj ashtu si ėshtė mė mirė, e rriti me njė edukatė tė mirė e tė plotė dhe e vuri nėn kujdesin e Zekirijasė. Sa herė qė hynte Zekirijaja nė mihrabin (dhomėn) e saj, gjente te ajo ushqim e thoshte: “Oj Merjeme, prej nga ty ky ushqim”? Ajo i thonte: “Ai ėshtė nga All-llahu, se All-llahu atė qė do pa masė e furnizon”!
42. Pėrkujto kur engjėjt i thanė: “Oj Mejreme, All-llahu tė dalloi ty (me besim e karakter), tė pastroi (nga shpifjet ebreje) dhe tė lartėsoi mbi gratė e botės”.
43. “Oj Mejreme, vazhdoje adhurimin ndaj Zotit tėnd, bėn sexhde dhe falu pėr Zotin bashkė me ata qė falen”!
 
 
Nga kėto fakte rrjedh se gruaja shtatzėnė duhet tė pregaditet qė prej fillimit tė shtatzėnisė nė edukimin e foshnjes sė saj.
 
Ky postulat ėshtė thėnė nga pedagogu i gjithė njerėzimit, reformatori i shpirtrave, njeriu mė i pėrsosur, Muhammedi alejhi selam. Tė gjitha gratė apo nėnat e reja, le tė reflektojnė pak mbi kuptimin e kėtij postulati dhe tė shohim pėrgatitjen tonė nė pėrmbushjen e detyrės qė Allahu i Madhėruar na la amanet. Mėnyra se si jemi rritur dhe edukuar ndikon dukshėm nė mėnyrėn si po i rritim dhe edukojmė fėmijėt tanė. Teksa bashkėveprojmė me fėmijėt, na vijnė ndėr mend nė mėnyrė tė pavetėdijshme shprehjet dhe mėnyrat e sjelljes e tė reagimit tė prindėrve tanė. Kjo do tė thotė se mėnyra si jemi rritur dhe edukimi qė kemi marrė do tė jenė bazė pėr edukimin e fėmijėve tanė.
Por, tashmė detyrės tonė si prindėr i shtohet edhe njė detyrė tjetėr, ajo e pėrsosjes sė vetvetes dhe mosrėnia nė stilet e gabuara tė edukimit nė tė cilėt ranė prindėrit tanė pėr shkak tė periudhės nė tė cilėn kaluan rininė e tyre. Pedagogjia e ditėve tė sotme nė teorinė e saj e ka vėrtetuar shprehjen e ndritur tė Pejgamberit tonė alejhi selam: “Edukimi i fėmijės fillon 20 vjet para lindjes sė tij”.
 
Ēdo nėnė dėshiron qė fėmija i saj tė bėhet i sjellshėm, i bindur, i aftė, tė pajiset me virtyte tė larta, si sinqeriteti, besnikėria, falja e tė tjerėve, kontrolli i vetvetes, mėshira, sakrifica, butėsia, etj..
 
Lind pyetja:
 
- Si do t’i mbjellė nėna nė natyrėn e fėmijės tė gjitha kėto?
- A ka njohuri tė mjaftueshme ajo?
- Si do t’ia dalė mbanė kėsaj detyre?
 
Kėtu njė intervju me njė profesor, i cili vetėm se i vėrteton edhe njė herė mė tepėr dituritė qė zbriti Allahu azze we xhel nė Kur’anin Famėlartė para 14 shekujve!
Intervju me Prof. Gerard Hüther, Shkencėtar mbi shkencat e trurit dhe njėherit edhe Udhėheqėsi i Qendrės pėr shkencat preventive Neurobiologjike nė Universitetin Göttingen dhe Mannheim / Heidelberg
Gazeta: Zotėri Hüther, si duhet tė sillet njė grua shtatzėnė qė fėmija tė zhvillohet nė mėnyrė optimale?
 
Gerard Hüther: Gjėja mė e bukur dhe mė e shtrenjtė gjatė shtatzėnisė ėshtė qė gruaja tė gėzohet pėr fėmijėn e saj. Ne e dijmė se tė gjitha proceset funkcionojnė shumė mė mirė nėse gruaja ėshtė mirė dhe nėse ėshtė e lumtur. Nė kėto ēaste kur ajo nuk ka tendosje edhe barku, rrahjet e zemrės dhe frymėmarrja janė tė sinkronizuara dhe nė kėtė mėnyrė arrihet gjendja optimale pėr fėmijėn nė bark. Atėherė edhe nuk duhet tė miret asnjė intervenim tjetėr qė fėmija tė zhvillohet mė mirė, mjafton ajo qė u pėrmend mė lartė.
 
Gazeta: Pra nuk ka nevojė pėr parapregaditje dhe udhėheqje?
 
Gerard Hüther: Jo nuk ka nevojė qė tė dėgjohet Mozarti, por as ndihma me anė tė programeve tė ndryshme kineze apo ushtrime tjera tė stimulojmė fėmijėn pėr diēka tė tillė. Kohėn mė tė gjatė prenatale ( para lindjes) fėmija e kalon nė gjumė. Gjatė kėsaj kohe nuk ka nevojė qė tė pengojmė dhe tė iritojmė fėmiun nga jashtė pa nevojė
 
Gazeta: Pra fėmija nuk flet mė shpejtė edhe nėse gjatė shtatzėnisė stimulohet pėr njė gjė tė tillė?
 
Gerard Hüther: Me siguri se jo. Mirėpo dihet se fėmija njeh ritmet, thėniet apo edhe kėngėt e dėgjuara rregullisht gjatė shtatzėnisė. Pra nėqoftėse gruaja shtatzėne kėndon dhe nė atė moment ndjehet mirė dhe e relaxuar, kjo gjendje e kėndshme kalon edhe te fėmija. Nėna mundet edhe tė ecėn nė mal ose tė vrapojė. Nėse kėtė e kryen me kėnaqsi, nė trurin e fėmijės inēizohet kjo lėvizje, dhe nė atė mėnyrė fėmija pas lindjes do tė ndjehet shumė mė mirė nėse ndėgjon tė njėjtėn kėngė apo nė tė njėjtėn mėnyrė do tė luhatet.
 
Gazeta: Pra mėnyra e sjelljes sė nėnės ndikon nė jetėn e foshnjes nė bark?
 
Gerard Hüther: Po, por nėnėn nuk kemi mundėsi t’a detyrojmė qė tė ndjehet mirė ajo ėshtė diēka absurde. Nėse ajo detyrohet tė kėndojė apo tė vrapoje kjo nuk sjell aspak dobi pėr fėmijėn nėse kėtė e bėn pa vullnetin e saj. Rritja, zhvillimi dhe procesi i mėsimit arrihet automatikisht,janė veprime tė ashtu themi tė automatizuara dhe vijnė deri nė kulminacion kur ndjenjat janė pozitive.

Gazeta: Por nga ana tjetėr nėna mban pėrgjegjėsinė pėr zhvillimin dhe problemet e mėvonshme tė fėmijes, nėse ajo gjatė shtatzėnise ka strese dhe ndjenja negative.
 
Gerard Hüther: Jo, nuk ėshtė edhe ashtu siē deklaroni ju. Nėna e ardhshme nuk ėshtė fajtore. Gjėja kryesore prej nga merr strukturėn truri i fėmijės ėshtė gjendja dhe lidhshmėria me trupin e vet. E mė pastaj vie lidhshmėria me nėnėn.
 
Gazeta: A mund tė na sqaroni pak mė gjerėsisht kėtė fenomen?
 
Gerard Hüther: Secili fėmijė vjen me dy pėrvoja / eksperienca, pozitive nė kėtė botė.
 
E para ėshtė: Unė jam rritur
Tjetra ėshtė: Unė isha i bashkuar
Nga kjo rrjedhin dy qėndrime tė cilat do tė na pėrcjellin tėrė jetėn tonė, e ato janė:
 
- Malli pėr tė qenė i bashkuar, pėr rritje tė mėtejshme dhe pėr liri.
 
E vetmja formė me tė cilėn arrihen tė gjitha ndjenjat qė i nevojiten njeriut dhe me anė tė sė cilės ata ndjehen tė lidhur, tė mirėseardhur dhe njėherit edhe se janė nė rritje tė sipėr, quhet dashuri. Kėtė pėrvojė bazė nuk ka mundėsi qė nėna ta ndikojė para lindjes. Por ajo mundet tė besojė nė principet e jetės se trupi dhe truri i fėmijės vetė do tė organizohen, ajo duhet vetėm tė ndihmojė konditat gjatė shtatzėnisė.
 
Gazeta: Por kjo nuk ėshtė edhe shumė e thjeshtė, nė librin tuaj” Misteret e nėntė muajve tė parė tė jetės” ju kritizoni qė gratė shtatzėna janė tė rrethuara “ me zhurmė, hektikė dhe norma jo tė volishme tė jetės dhe tė punės”. Njė grua shtatzėne ditėve tė sodit nuk mundet vetėm pse ėshtė shtatzėne tė ndėrrojė tėrė jetėn e saj, mos tė punojė, mos tė mėsojė, mos tė kryej hobit qė ka. Pra ajo nuk mundet tė lej punėn dhe ēdo gjė dhe tė shkon tė jetojė nėpėr vende ku nuk ka zhurmė vetėme vetėm se ėshtė shtatzėnė?!

Gerard Hüther: Po por edhe nė qytet egziston mundėsia qė secili njeri tė bėn shėtitje, pak mė pak tė punojė se qė ka punuar mė parė dhe tė gjej dhe tė arrijė pėr vete dhe fėmiun e saj ēaste rehatije nė ndėrkohė. Shtatzėnia duhet tė jetė njė kohė pėr rikthim, meditim mė tė madh edhe lidhje mė tė tė fortė me fėmiun, pasi se lidhja mes fėmiut dhe nėnės mvaret shumė prej kėsaj kohe. Mė duket se ditėve tė sotme nė shoqėrinė tonė nuk bėhet mė dallim prej gjėrave shumė me rėndėsi dhe gjėrave me pak rėndėsi.
 
Gazeta: Por disa gjėra nė jetė nuk munden tė manipulohen. Ēfarė ndodh me fėmijėn nėse nėna pėr njė moment trishtohet shumė?! P.sh. ajo ėshtė duke pritur busin nė stacion dhe pėrnjėherė fillon tė alarmojė njė ambulancė para saj me zėrin alarmues! Ajo nė kėtė mėnyrė ka pėrjetuar njė lloj shqetsimi?
 
Gerard Hüther: Njė situacion i tillė nuk ėshtė problem pėr fėmijėn, kjo mundet tė kalojė pa asnjė pengesė pasi edhe ambulanca kalon shpejtė dhe largohet. Fėmija mėson bile prej kėsaj situate diēka tė re: mėson se egzistojnė edhe gjėra jo tė kėndshme dhe irituese nė jetėn pas murit ( pas barkut tė nėnės ). Por edhe pas kėsaj kalon ajo fazė dhe vjen faza e qetsimit dhe mbrojtjes qė veē fėmija ka nė barkun e nėnės. Keq do tė ishte nėse nėna tėrė ditėn do tė stresohet me kėtė rast dhe nuk do tė mundet mė tė relaxohet nga rasti qė ka pėrjetuar; pasi se hormonet e stresit kalojnė prej nėnės te fėmija.

Gazeta: Por ka edhe gra te cilat vetėm gjatė shtatzėnisė janė mė tepėr tė stresuara dhe tė frikėsuara, ēfarė do tė preferonit ju nė kėtė rast?
 
Gerard Hüther: Po por njė nėnė ka edhe pas lindjes shansat e saj qė fėmijės sė vet t’i japė ndjenjėn e sigurisė, dashurisė, dhe lumturisė dhe njėherit edhe t’i japė ndjenjėn e vetėbesimit nė jetė. Edhe nėse fėmija ėshtė i rritur. Kjo mundet poashtu tė arrihet edhe me partnerin e jetės suaj.
 
Gazeta: Cfarė roli luan Babai gjatė shtatzėnisė?
 
Gerad Hüther: Ai mundet tė veprojė atė gjė e cila pritet nga e gjithė shoqėria: Pra gruan e tij shtatzėnė ta ruajė dhe t’a ndihmojė, ti jep pėrkrahjen e plotė si dhe ti jep kurajo. Ai mundet me anė tė kėtyre ndjenjave pozitive edhe te fėmiu i tij tė ndikojė pozitiv. Dhe nėse gjatė kohės sė shtatzėnisė kohė pas kohe ledhaton barkun e gruas, kėndon apo reciton diēka tė kėndshme pėr fėmijėn ose vetėm i flet diēka, pas kėsaj vjen njė fėmijė nė botė qė ėshtė i lumtur dhe i cili ka dėshirė tė madhe tė dėgjon zėrin e babait tė tij pasi se ai e njeh kėtė zė dhe ka besim tė plotė nė babain e vet.

Gazeta: Por ēfarė vetėdije ka njė fėmijė i palindur?
 
Gerard Hüther: Nuk ka. Vetėdijen / ndėrgjegjen mundemi ta mėsojmė vetėm nėse jetojmė dhe rritemi nė njė shoqėri, pasi se vetėdija ėshtė njė e arritur sociale dhe nuk mundet tė trashėgohet. Nėse nuk kemi njerėz ku mundemi tė shohim vetveten dhe veprat tona, qė na mėsojnė tė folurit tonė, qė na mėsojnė dhe tregojnė tė gjitha ato gjėra tė cilat i nevojiten njė njeriu atėherė ne nuk dijmė se ēka na nevojitet dhe nuk kemi as nevojė pėr diēka tė tillė.
 
Gazeta: Mirėpo njė nėnvetėdije kemi qė para lindjes?
 
Gerard Hüther: Shkencėtarėt e trurit nėnvetėdijen e definojmė si proces qė rrjedh vetvetiu. Nga kjo shihet se secili prej nesh ka njė nėnvetėdije, pasi se truri funkcion mrekullueshėm, pa asnjė ndėrhyrje tonėn nė rrjedhojėn e funcioneve. 99 % e tė gjitha funcioneve qė ndodhin nė tru ndodhin pa ndėrhyrjen tonė dhe pa vetėdijen tonė. Vetėm kohė pas kohe ne kemi mundėsi tė fokusojmė vėmendjen tonė nė diēka qė ne dėshirojmė. Njė fėmijė i cili vjen nė kėtė botė ka mundėsi qė vėmendjen e tij tė pėrkufizojė dhe tė drejtojė nė diēka. Por pėr zhvillimin e vetėdijes tonė na duhet tė tjerėt tė cilėt duhet tė na tregojnė se ēka ėshtė mė parėsore.
Zoti i Gjithėdijshėm nė Kur’anin fisnik thotė:
 
“Ne do tu tregojmė argumentet Tona nė horizont si dhe nė vetė ata, derisa t’u bėhet e qartė se ai (Kur’ani) ėshtė i vėrtetė.” (Kur’an Sure Fusilet 41, ajeti 53).

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos Flini nė tė Njėjtin Shtrat me Fėmijėt e Juaj

Mesazh nga albi prej Thu 13 Feb 2014, 15:56

femia si te linde  duhet te ket shtratine e vet dhe si pas mundsive te ket dhe dhomen e vet ka shum arsye pse femit nuk ban te flajn me prindit e vet ne nje shtrate sepse sa te jen femia bebe  mundet gjat gjumit ta lendojn  prindit ose ta  mbytin me von kur femia rritet ne at mosh  2 ose 4 vjet femia kupton si  sillen prindit  ata e dallojn sexsin dhe   femia nese e precjell prindit gjat sexit ka  ne rritjen e tina shum tmeta femia mundet   te fitoj  smundjen sexsuale  dhe   ne pjekurin e tina do te ket devijime
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12282
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos Flini nė tė Njėjtin Shtrat me Fėmijėt e Juaj

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi