» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vitamina D pėrmirėson shikimin

Shko poshtė

Vitamina D pėrmirėson shikimin

Mesazh nga Majlinda prej Thu 17 May 2012, 20:26

Marrja nė doza tė mėdha tė vitaminės D te njerėzit e moshuar parandalon pėrkeqėsimin e shikimit dhe mund tė shmangė verbėrinė, ishte pėrfundimi i njė studimi shkencor.
Testimet nė kavie tė moshės sė mesme apo tė tretė treguan se marrja pėr gjashtė javė e vitaminės D, ishte nė gjendje tė ngadalėsonte ose tė ndėrpriste procesin e degradimit tė syve, shpjegojnė profesorė tė Universitetit tė Londrės.
Tek kaviet, degradimi i aftėsive pamore ėshtė shumė i ngjashėm me procesin qė ndodh tek njeriu.
Niveli i amiloid beta, njė proteinė toksike e lidhur me shfaqjen e Alzhaimerit dhe dėmtimin e retinės midis tė moshuarve, gjithashtu ishte pjesė e kėtij studimi.
Ndonėse eksperimenti nuk ėshtė bėrė ende tek njeriu, shkencėtarėt janė tė sigurt qė vitamina D ka impakte tė qarta nė pėrmirėsimin e shikimit.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12357
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi