» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ushqimet e rrezikshme pėr fėmijėt

Shko poshtė

Ushqimet e rrezikshme pėr fėmijėt

Mesazh nga Majlinda prej Tue 29 May 2012, 18:17

Ushqimi ėshtė shumė i domosdoshėm pėr rritjen e shėndoshė tė fėmijės. Por, ka ushqime tė cilat janė shumė tė rrezikshme dhe ndikojnė negativisht. Akademia amerikane e Pediatrisė ka publikuar ushqimet mė tė rrezikshme, tė cilat duhet larguar gjithsesi nga menyja e fėmijėve.
- Salsiēe: Akademia pohoi se 17% e rasteve tė helmimit te fėmijėt, lind nga salsiēet dhe kėshillojnė qė sandviēi me salsiēe tė shitet me paralajmėrim.
- Kikirikėt: 1 pėr qind e popullsisė ėshtė alergjike ndaj kikirikėve. Pjesa mė e madhe e rasteve tė alergjisė qė pėrfundojnė me vdekje lidhen me kikirikėt.
- Produktet e gjelbra: Nėse perimet e gjelbra, si spinaqi, sallata e gjelbėr, lakra nuk lahen mirė, u hapin rrugė baktereve tė zorrėve.
- Peshku tuna: megjithėse ėshtė njė nga peshqit mė tė konsumuar nė botė, nė rastet e konsumimit tė tepėrt rrit rrezikun e sėmundjeve tė zemrės duke dėmtuar sistemin nervor.
- Kėrpudha: kėrpudhat e egra mund tė shkaktojnė helmime deri nė halucinacione.
- Patatet e skuqura: pėr shkak tė lėndės akrilamid tė gjendur nė sasi tė mėdha te patatet e skuqura, nėse konsumohen pėr njė kohė tė gjatė mund tė shohim efekte si forcimi i enėve tė gjakut, shėndoshje dhe kancer.
- Hamburger: te hamburgerėt pėrdoren vajrat mė tė dėmshėm pėr shėndetin dhe konsumimi i tyre shkakton sėmundjet e zemrės.
- Rrushi: si njė frutė me sasi tė lartė sheqeri ėshtė i dėmshėm pėr fėmijėt.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12351
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ushqimet e rrezikshme pėr fėmijėt

Mesazh nga Naki prej Wed 30 May 2012, 17:36

Te gjitha keto i kam vjedhur dhe i kam ngrene kur kam qene femije oj Majlinda dhe asgje nuk me gjeti Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ushqimet e rrezikshme pėr fėmijėt

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:56

Shėndeti i fėmijėve dėmtohet nga reklamat e ushqimeve me kalori
Shėndeti i fėmijėve dėmtohet shumė mga reklamat me ushqime me yndyrė tė lartė, sheqer dhe kripė. Kjo ėshtė mė e rrezikshme pėr ata fėmijė qė janė nė mbipeshė.

Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, pėr shėndoshjen e fėmijėve ka nėnvizuar se qeveritė urgjentisht duhet qė tė kryejnė kontrolle tė forta nė fushatat reklamuese pėr ushqimet e ashtuquajtura junk.
“Promovimi i ushqimit ‘junk’, ėshtė i njohur si njė nga faktorėt e rrezikut pėr trashje tė fėmijėve dhe tė tjera tė lidhura me dietė tė sėmundjeve kronike. Edhe nė qoftė se TV mbetet mjeti kryesor i kėtyre fushatave tė marketingut, shton OBSH, industria ushqimore pėrdor gjithnjė e mė shumė kanale tė reja reklamash, mė tė lira shkak tė lirė, tė tilla si rrjetet sociale dhe Apps celular, pėr tė arritur fėmijėt”,- nėnvizojnė ata.

Shumica e ushqimeve reklamuara pėrmbajnė nivele tė larta tė sheqerit yndyrė, ose kripė. Nė krye janė pije me sheqer pluhur, drithėra pėr mėngjes, ėmbėlsirat, ushqimet e gatshme dhe ushqim tė shpejtė.

Sipas disa studimeve, Idea shkruan se OBSH vė nė dukje, fėmijėt mėsojnė tė njohin shenjat nga fėmijėria e hershme dhe ata tė cilėt e njohin ndryshe brenda 4 viteve tė moshės janė mė tė prirur pėr tė fituar peshė. Pėrveē kėsaj, fėmijėt mbipeshė tashmė kanė plotėsuar konsumin nė rritje tė ushqimeve qė kanė reklamuar veten. /albeu.com/

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ushqimet e rrezikshme pėr fėmijėt

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:57

Akademia Amerikane e Pediatrėve ka publikuar listėn e ushqimeve mė tė rrezikshme nė botė.
Janė ushqime tė nevojshme, disa shumė tė shtrenjta, por qė nėse s’i pėrdorim siē duhet mund tė na shkaktojnė vdekjen,ose thjesht tė na sėmurin pėr ca ditė.
Sipas njė studimi tė ri, hot-dogėt pėrbėjnė kėrcėnim dhe pėr fėmijėt sepse mund t’u mbeten nė fyt ndaj ato duhet tė shoqėrohen me tabela paralajmėruese.
Rreth 17 pėrqind e rasteve tė asfiksisė sė shkaktuara nga ushqimet tek fėmijėt nėn dhjetė vjec shkaktohen nga hot-dogėt. Ndaj ata konsiderohen si njė prej dhjetė ushqimeve mė tė rrezikshme tė vitit.
Fugu ėshtė njė lloj peshku qė shėrbehet me feta tė holla nga shefat e kuzhinės. Tė brendshmet e fugut, vezėt dhe mėlēia pėrmbajnė njė lloj helmi, i cili ėshtė 1200 herė mė shumė helmues se cianidi.
Toksina ėshtė aq e fuqishme sa njė dozė mikroskopikė mund tė vrasė 30 njerėz. Pėr shkak tė rrezikut qė mbart shefat kalojnė kurse dhe trajnime tre-vjeēare para se tė marrin licencėn pėr ta gatuar.
Njė pjatė e tillė kushton rreth 200 dollarė. Nė Xhamajkė fruta e ackes ėshtė njė lloj bekimi i dyfishtė. Ajo njihet si fruti kombėtar i Xhamajkės dhe nėse hahet menjėherė mund tė shkaktojė atė qė quhet sėmundja xhamajkane e tė vjellave dhe mund tė ēojė nė koma ose vdekje.
Ky frut pėrmban njė lloj helmi, i cili duhet evituar me kujdes kur fruti piqet plotėsisht dhe mė pas acke shėrbehet me merluc. Kikirikėt janė tė shijshėm, por nė fakt ata s’janė dhe aq tė pafajshėm. Sipas njė studimi thuajse njė pėrqind e popullsisė ka alergji nga kikirikėt.
Ėshtė njė prej shkaqeve mė tė rėndėsishme nė vdekjet nga alergjitė. E pėr shkaqe tė pashpjegueshme ky fenomen po rritet gjithnjė e mė shumė. Veēanėrisht, numri i alergjive nga kikirikėt ėshtė rritur tek fėmijėt.
Gjethet jeshile, pėrfshi kėtu spinaqin, sallatėn dhe lakrėn janė pėrfshirė nė ushqimet mė tė rrezikshme tė vitit 2009. Sipas studimeve, ushqimet e kėsaj kategorie kanė shkaktuar 363 sėmundje vitin e kaluar; 240 prej kėtyre tė lidhura me ushqimin nė restorante. Pjesa mė e madhe e problemeve qė shkaktojnė vjen nga kapja me duar tė palara e tyre.
Peshku ton i konservuar ėshtė njė nga ushqimet mė tė preferuara tė konsumit tė shpejtė. Toni ėshtė bėrė shumė shpejt peshku mė i konsumuar nė botė.
Por, ai ka dhe reputacionin mė tė keq. Studiuesit kanė paralajmėruar se konsumi i tepėrt i tij mund tė ndikojė nė sėmundjet kardiovaskulare dhe sistemin nervor, pėr shkak tė nivelit tė lartė tė merkurit qė gjendet tek ai.

Hot dogs
Sipas njė studimi tė ri, hot-dogėt pėrbėjnė kėrcėnim dhe pėr fėmijėt sepse mund t’u mbeten nė fyt ndaj ato duhet tė shoqėrohen me tabela paralajmėruese. Rreth 17 pėrqind e rasteve tė asfiksisė sė shkaktuara nga ushqimet tek fėmijėt nėn dhjetė vjeē shkaktohen nga hot-dogėt. Ndaj ata konsiderohen si njė prej dhjetė ushqimeve mė tė rrezikshme tė vitit.

Fugu
Fugu ėshtė njė lloj peshku qė shėrbehet me feta tė holla nga shefat e kuzhinės. Tė brendshmet e fugut, vezėt dhe mėlēia pėrmbajnė njė lloj helmi, i cili ėshtė 1200 herė mė shumė helmues se cianidi. Toksina ėshtė aq e fuqishme sa njė dozė mikroskopikė mund tė vrasė 30 njerėz. Pėr shkak tė rrezikut qė mbart shefat kalojnė kurse dhe trajnime tre-vjeēare para se tė marrin licencėn pėr ta gatuar. Njė pjatė e tillė kushton rreth 200 dollarė.

Acke
Nė Xhamajkė fruta e ackes ėshtė njė lloj bekimi i dyfishtė. Ajo njihet si fruti kombėtar i Xhamajkės dhe nėse hahet menjėherė mund tė shkaktojė atė qė quhet sėmundja xhamajkane e tė vjellave dhe mund tė ēojė nė koma ose vdekje. Ky frut pėrmban njė lloj helmi, i cili duhet evituar me kujdes kur fruti piqet plotėsisht dhe mė pas acke shėrbehet me merluc.

Kikirikėt
Kikirikėt janė tė shijshėm, por nė fakt ata s’janė dhe aq tė pafajshėm. Sipas njė studimi thuajse njė pėrqind e popullsisė ka alergji nga kikirikėt. Ėshtė njė prej shkaqeve mė tė rėndėsishme nė vdekjet nga alergjitė. E pėr shkaqe tė pashpjegueshme ky fenomen po rritet gjithnjė e mė shumė. Veēanėrisht, numri i alergjive nga kikirikėt ėshtė rritur tek fėmijėt.
Gjethet jeshile
Gjethet jeshile, pėrfshi kėtu spinaqin, sallatėn dhe lakrėn janė pėrfshirė nė ushqimet mė tė rrezikshme tė vitit 2009. Sipas studimeve, ushqimet e kėsaj kategorie kanė shkaktuar 363 sėmundje vitin e kaluar; 240 prej kėtyre tė lidhura me ushqimin nė restorante. Pjesa mė e madhe e problemeve qė shkaktojnė vjen nga kapja me duar tė palara e tyre.

Raveni
Raveni, zarzavatja e lavdėruar pėr  rolin nė brumin e ėmbėlsirave nuk ėshtė aq e ėmbėl sa jemi mėsuar ta mendojmė. Kjo zarzavate ka origjinė mjekėsore qė daton nė Azi, por nėse pėrzien njė sasi tė madhe nga gjethet e saj mund tė jetė helmuese. Sipas studimeve mjekėsore, gjethet e ravenit nuk duhet ė gatuhen apo konsumohen pėr shkak tė toksinave.

Peshku ton
Peshku ton i konservuar ėshtė njė nga ushqimet mė tė preferuara tė konsumit tė shpejtė. Toni ėshtė bėrė shumė shpejt peshku mė i konsumuar nė botė. Por, ai ka dhe reputacionin mė tė keq. Studiuesit kanė paralajmėruar se konsumi i tepėrt i tij mund tė ndikojė nė sėmundjet kardiovaskulare dhe sistemin nervor, pėr shkak tė nivelit tė lartė tė mėrkurit qė gjendet tek ai.

Tapioka
Kjo ėshtė lloj bime qė prodhohet nga rrėnjėt e njė bime qė duket si shkurre. Rrėnja pėrdoret pėr puding, por shkurrja mund tė ketė pasoja vdekjeprurėse. Nėse pėrgatitet nė mėnyrė tė gabuar kjo bimė prodhon cianid, njė pėrbėrje qė shkakton vdekjen e menjėhershme kur konsumohet. Disa njerėz janė edhe alergjikė ndaj kėsaj bime.

Kafja
Pėrveē mundėsisė sė rritjes sė ritmit tė rrahjeve tė zemrės, kafja shkakton njė sėrė problemesh tė tjera qė nga mungesa e gjumit e deri tek ngjyrosja e dhėmbėve. Kafja mund tė duket si produkti i nevojshėm pėr konsum ditor, por nė fakt ajo konsiderohet nė listėn e dhjetė ushqimeve mė tė dėmshme pėr njerėzit nė mbarė botėn.

Kėrpudhat
Nuk ėshtė pėr t’u ēuditur qė kėrpudhat bėjnė pjesėn nė listėn e ushqimeve tė rrezikshme. Duke lėnė mėnjanė vetitė e tyre pėr tė shkaktuar halucinacione kėrpudhat edhe mund tė vrasin. Shumė prej tyre janė aq helmuese sa mund tė vrasin dikė qe i konsumon nė vend. Prandaj, kėshillohet qė ato tė mos kėputen asnjėherė vetė.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ushqimet e rrezikshme pėr fėmijėt

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi