» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Djathi forcon imunitetin

Shko poshtė

Djathi forcon imunitetin

Mesazh nga Majlinda prej Tue 12 Jun 2012, 21:58

Sipas studimeve tė reja tė shkencėtarėve finlandezė, konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave tė vjetėr. Ėshtė e njohur se bakteret probiotike nga jogurti forcojnė sistemin imunologjik, ndėrsa me kėtė hulumtim ėshtė zbuluar se edhe djathi mund tė jetė i pasur me baktere probiotike dhe mund tė veprojė shumė mirė nė shėndet. Nė hulumtim kanė marrė pjesė vullnetarė nga shtėpia e pleqve nga mosha 72 deri 103 vjet. Tė hulumtuarit janė ndarė nė dy grupe nga tė cilėt, i pari ka konsumuar djathin “Goudu” tė pasur me bakteret probiotike “lactobacillus rhamnosus” dhe “lactobacillus acidophilus”, derisa grupi tjetėr ka marrė djathin “Placebo” pėr mėngjes nė periudhėn prej 4 javėve. Rezultatet treguan se me konsumimin e djathit me baktere probiotike ėshtė forcuar imuniteti i personave tė moshuar qė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr ta, pasi qė plakja e sistemit imunologjik i bėn kėta persona shumė tė ndjeshėm nė infeksione dhe nė sėmundje.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12357
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djathi forcon imunitetin

Mesazh nga bora prej Wed 13 Jun 2012, 15:52

Djathi i deles eshte shume i mi. Dhe ne cdo vakt qe ulesh per te ngrene te shoqerohet me djath
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10720
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djathi forcon imunitetin

Mesazh nga Naki prej Thu 14 Jun 2012, 00:50

Djathi i dhies eshte edhe me i mire Neutral Neutral

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djathi forcon imunitetin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi