» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Bleta

Shko poshtė

Bleta

Mesazh nga Majlinda prej Fri 29 Jun 2012, 22:16

Bleta ėshtė njė insekt, racė monofiletike qė bėn pjesė nė superfamiljen Apoidea qė tani klasifikohet me emrin Antofilia. Njihen rreth 20.000 lloje bletėsh tė grupuara nė nėntė familje. Bletėt gjenden nė ēdo kontinent, pėrveē Antarktikut, pra nė ēdo vend ka insekte dhe lule pėr polenim.
Bletėt jetojnė nė shoqėri e cila nė njė zgjua mund tė ketė prej 10-70 mijė individė varėsisht prej sezonit. Nė zgjua dallohen mbretėresha (mėmėza), meshkujt dhe punėtoret tė cilat janė me numrin mė tė madh.
Mbretėresha apo mėmėza, e cila ėshtė vetėm njė, dallohet prej bletėve tė tjera, sepse ka trup mė tė madh, bark mė tė gjatė dhe krahė mė tė shkurtėr. Varėsisht nga sezoni ajo pjell deri nė 2000 vezė, mirėpo mėmat e seleksionuara e arrijnė edhe deri ne 3000 numrin e vezėve.
Bleta mbretėreshe ka njė instinkt i cili e bėn tė dallojė larvat qė do bėhen bletė punėtore, meshkuj apo mbretėresha. Kur ajo e kupton se ėshtė gati tė lindė njė mbretėreshė tjetėr e mbyt larvėn. Meshkujt mbyten nė dimėr nga bletėt punėtore pėr arsyen se nuk janė tė aftė tė sigurojnė ushqim.
Bletėt punėtore kanė trup mė tė vogėl me ngjyrė pak a shumė tė murrme dhe tė mbuluar me push. Njė kilogram mjaltė qė ato prodhojnė do 200 ditė pune duke grumbulluar nektarin e 800 luleve. Ato bėjnė ushqimin e larvave, ajrosjen e zgjoit dhe punė tė tjera. Gjatė verės kur bėn shumė nxehtė ato rrahin krahėt pėr tė mbajtur tė freskėt folenė.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12354
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bleta

Mesazh nga albi prej Fri 31 Jan 2014, 19:16

BLETA  esht krijes e Zotit ne Kuranin familar thot Zoti pa BLETEN nuk do kish jet ne ket Planet
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12282
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bleta

Mesazh nga Naki prej Fri 31 Jan 2014, 23:23

Dhe sa per kuriozitet Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bleta

Mesazh nga albi prej Thu 13 Feb 2014, 17:40

i vetmi insekt esht Bleta si barazohet me njerijun kur vdes njeriju e quajm ka vdek ky njeri po dhe Bleta ashtu quhet ka vdek nje Blete sepse Zoti i madhrishum i ka kushtua disa vargje ne Kuranin familar
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12282
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bleta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi