» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Manaferra ndikon si aspirinė

Shko poshtė

Manaferra ndikon si aspirinė

Mesazh nga Majlinda prej Fri 17 Aug 2012, 00:50

Manaferra ėshtė e pasur me vitaminat A, C, B1, B2 dhe B6, me thartinė organike, hekur, magnez, fosfor, kalcium, mangan dhe sheqer pemėsh.
Ėshtė e pasur me celulozė dhe ndihmon nė rregullimin e peshės trupore. Pėrmban thartinė saliciline (pėrbėrės aktiv i aspirinės) e cila shfrytėzohet pėr zbutjen e dhimbjeve, uljen e temperaturės dhe kundėr inflamacionit.
Kjo pemė ndikon pozitivisht edhe nė tė parėt, forcon imunitetin, ndėrkaq ėshtė konstatuar se edhe pengon shfaqjen e kancerit nė gji dhe nė qafėn e mitrės. Mjekėt gjermanė e rekomandojnė pėr zbutjen e hemorroideve.
Manaferrat e freskėta janė mė tė shijshme me pak mjaltė apo sheqer. Nga to mund tė bėhen lėngu, vera, kompoti, likeri, xhemi, pite tė shijshme dhe ėmbėlsira.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12360
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi