» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Frika nga dashuria

Shko poshtė

Frika nga dashuria

Mesazh nga Majlinda prej Mon 03 Sep 2012, 14:42

Ju pėlqen qė nė shikim tė parė, por nuk jeni nė gjendje tė bėni as edhe njė hap tė vetėm nė drejtim tė tij. Ai afrohet tė flasė me ju, por ju nuk mund tė shqiptoni as edhe njė fjalė tė vetme. E quajnė ndrojtje, fobi sociale apo thjesht frikė nga tė tjerėt. Pėrpara personit qė ju pėlqen dhe qė mund t’ju fali lumturi, skuqeni, mbusheni me djerse tė ftohta, ju dridhen duart, fjalėt nuk gjenden dhe ēdo gjė shkon pėr ters.
Takimet e humbura: Disa njerėz tė turpshėm preferojnė tė struken nė heshtje. Tė tjerėt, zgjedhin tė eliminojnė takimin me personin qė i tėrheq, tė sėmurėn papritur ose tė vijnė mė shumė vonesė duke e bėre gati tė pamundur gjetjen e njė njeriu me tė cilin tė mund tė krijojnė njė marrėdhėnie dashurie.
Nė pėrgjithėsi, individėt e ndrojtur preferojnė mė shumė tė imagjinojnė njė lidhje dashurie se sa ta jetojnė atė. Tė dashuruarit janė gjithmonė pak tė frikėsuar: Arsyeja pse njė person ėshtė i turpshėm ose pėrse i trembet njė lidhjeje, e ka burimin nga frika e tė qenurit i nėnvlerėsuar nga partneri i ardhshėm.
Ai ėshtė shumė i shqetėsuar pėr imazhin e tij dhe nė tė njėjtėn kohė pėrfundon duke e lėnė pas dore atė. E konsideron veten viktimė tė druajtjes se tij dhe pret qė tė jetė personi tjetėr qė tė afrohet duke menduar se objekti i dashurisė ėshtė i paarritshėm dhe i paprekshėm pėr tė. Por a ėshtė ndalur ndonjė moment dhe tė pyes veten se ēfarė mendon personi tjetėr nė prani tė tij? Ndoshta edhe partneri ėshtė i frikėsuar, sepse nė dashuri, diēka e tillė ėshtė krejtėsisht normale.
Nėse edhe ju mendoni dhe veproni kėshtu atėherė shtoni rrezikun qė tė keqkuptoheni, tė silleni nė mėnyrė tė ftohtė dhe tė mund tė humbisni edhe mundėsitė pėr tė njohur njė person i cili nesėr mund tė jetė partneri juaj. Mposhtni friken pėr t’ju afruar personit tjetėr: Qė tė “shėrohesh” nga ngėrēi i turpit ėshtė e domosdoshme qė tė mėsosh tė bashkėjetosh me tė. Kjo ėshtė kėshilla e parė qė specialistėt e sjelljes dhe marrėdhėnieve ndėrpersonale japin.
Duhet tė mundoheni tė largoni ndjenjėn tuaj tė turpit qė personi tjetėr tė mos rrezikojė qė t’i interpretojė keq dhe nė mėnyrė tė gabuar veprimet dhe ndjenjat tuaja. Ajo qė duhet tė bėni ėshtė tė gjeni kurajėn dhe tė hidheni nė “gojėn e luanit’. Njėherė pasi ka kapėrcyer frikėn sociale, personi do tė jetė nė gjendje pėr tė lėnė trupin e tij dhe pastaj edhe shpirtin e tij tė lirė nė gjetjen e personit tė zemrės. /zeri.info/
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12276
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Frika nga dashuria

Mesazh nga Naki prej Fri 07 Sep 2012, 00:47

Nga e mesove tere kete eksperience ti moj kolege

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Frika nga dashuria

Mesazh nga Katilja prej Sun 07 Jul 2013, 14:06

nuk esht se kam frik thjesht shoh shum moshatare te miat qe keqperdoren apo abuzojn meshkujt me to nejse tem e bukur kjo

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Frika nga dashuria

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi