» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Limoni – aleati mė i mirė pėr shėndetin tuaj

Shko poshtė

Limoni – aleati mė i mirė pėr shėndetin tuaj

Mesazh nga Lori prej Sun 17 Feb 2013, 18:31

Konsumimi i limonit te freskėt tė shtrydhur – dhe tė pėrzier me ujė tė vakėt – do tė ishte njė shprehi ideale pėr tė gjithė njerėzit qė duan tė pastrojnė organizimin e tyre, si dhe tė humbasin ndonjė kilogram tė tepėrt.
Me vetėm 19 kalori nė 100 gramė, limoni konsiderohet si ‘preparati’ mė ideal pėr tė pastruar organizmin – ndėrsa nėse dėshironi qė mė limon tė hiqni ndonjė kilogramė tė panevojshėm, atėherė, limonadėn e lartpėrmendur duhet pirė nė mėngjes, por edhe gjatė gjithė ditės, dhe atė pa ndonjė kufizim tė caktuar.
Koncentrimi i lartė i i vitaminės C nė limon mundėson djegien e kalorive tė tepėrta.
Limoni po ashtu pastron edhe organet e tretjes, stimulon punėn e veshkave dhe ndihmon nė largimin e toksinave – ndėrsa stabilizon dhe koncentrimin e sheqerit nė gjak.
Dhe natyrisht, nuk pėrfundojnė kėtu dobitė qė sjellė konsumimi i limonit. Lista ėshtė e gjatė, madje mund tė thuhet super e gjatė.
Po t’i pėrmendim vetėm edhe disa dobi qė sjell ky agrum. Falė pektinit, fibrit i cili nė kontakt me ujė bymehet – limoni sjellė ndjenjėn e ngopjes – dhe zvogėlon ndjenjėn e urisė.
Mjekėt sugjerojnė qė para ēdo shujte tė ushqimit tė konsumoni njė gotė limonadė, ndėrsa kur bėhet fjalė pėr ndjenjėn kompulsive tė urisė, duhet pėrdorur edhe vajin esencial tė limonit.
Thėnė ndryshe, limoni pastron edhe mėlēinė dhe ndihmon nė tretjen mė tė mirė tė ushqimit.
Krahas kėsaj, shkencėtarėt kanė konstatuar se me limon mė se miri luftohet tajitja e ujit nė trupin e njeriut – ndėrsa vetitė e tij ndihmojnė edhe nė luftimin e celulitit nė trup.
avatar
Lori

Shteti : Every-where
Postime : 64
Kyējet nė forum : 11834
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi