» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse disa Njerėz kanė Vazhdimisht tė Ftohtė?

Shko poshtė

Pse disa Njerėz kanė Vazhdimisht tė Ftohtė?

Mesazh nga Majlinda prej Sat 30 Mar 2013, 01:44

Pėr temperaturė mė tė ulėt trupore ose pėr njė ndjenjė tė tillė subjektive pėrgjegjėse janė disa arsye tė caktuara shėndetėsore.
Gjėndra tiroide
Gjėndra tiroide e cila e kontrollon metabolizmin, mund tė punojė mė ngadalė, e nėse punon me kapacitet mė tė dobėt, kjo pasqyrohet nė sistemin e rregullimit tė temperaturės sė personit tė caktuar. Pėr tė qenė tė sigurt qė kjo ėshtė arsyeja e tė pasurit tė ftohtė, mė sė miri ėshtė qė tė konsultohet mjeku kompetent.
Mungesa e hekurit
Mungesa e hekurit gjithashtu mund tė jetė shkaktare e ndjenjės sė vazhdueshme tė tė ftohtit. Hekuri ėshtė i domosdoshėm pėr furnizimin e qelizave me oksigjen, tė cilin e pėrdorin pėr prodhim tė energjisė. "Nėse qelizat nuk prodhojnė energji tė mjaftueshme mu pėr shkak tė mungesės sė hekurit, sistemi i rregullimit tė temperaturės nuk mundet kurrė tė "ngrohet" mjaftueshėm".
Mungesa e gjumit
Pushimi dhe gjumi i pamjaftueshėm ērregulloj nė sistemin nervor, i cili merr pjesė nė rregullimin e temperaturės trupore dhe mund tė ketė ndikim nė paraqitjen e ndjenjės sė tė ftohtit. Para paraqitjes sė internetit, njerėzit kanė fjetur mesatarisht nėntė orė, ndėrsa tani shumica e njerėzve flenė mesatarisht gjashtė orė e gjysmė dhe atė kur tė munden, gjė qė nuk ėshtė e mirė e as e mjaftueshme pėr rivitalizimin e organizmit.
Qarkullimi i dobėt periferik
Qarkullimi i dobėt periferik gjithashtu ėshtė fajtor pėr ndjenjėn e vazhdueshme tė tė ftohtit. Nėse bėhet fjalė pėr njė gjė tė tillė, mė sė shpeshti paralajmėron dhimbja nė duar, madje edhe kur personi qėndron vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr nė tė ftohtė. Kėto probleme shkaktohen pėr shkak se enėt e gjakut tkurren, duke kufizuar qarkullimin nė ekstremitete, e veēanėrisht nė gishtėrinj tė duarve ku nuk arrin gjak i mjaftueshėm, pėr shkak tė kėsaj ato vėrshohen, gjė qė manifestohet me dhimbje. Pėr zbutje tė kėtyre simptomave ilaē i mirė mund tė jetė magnezi.
Stresi kronik
Stresi kronik madje edhe nė formėn mė tė butė mund tė ketė efekt negativ nė hipotalamus, i cili, mes tjerash, rregullon punėn e gjėndrės tiroide dhe sistemit autonom nervor. Nė kėtė situatė vjen deri te ndjenja e tė ftohtit, derisa, nė anėn tjetėr, lumturie dhe kėnaqėsia psikike kanė efekt tė kundėrt, pėrkatėsisht ndikojnė nė krijim tė energjisė. /Telegrafi/
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12177
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi