» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Artikujt Ushqimorė qė Rrezikojnė Zemrėn tuaj

Shko poshtė

Artikujt Ushqimorė qė Rrezikojnė Zemrėn tuaj

Mesazh nga Majlinda prej Sat 30 Mar 2013, 01:45

Ekzistojnė ushqime tė cilat mund tė na ndihmojnė qė tė mbrohemi nga problemet e mundshme me zemrėn, megjithatė ekzistojnė edhe tė tilla qė mund tė shkaktojnė probleme
Mishi i pėrpunuar nė mėnyrė industriale
Salsiēet, suxhuku, produktet e mishit tė tharė dhe proshutat, madje edhe ato tė bėra nga mishi i gjeldetit, nė vete pėrmbajnė sasi tė madhe tė nitratit, nitritit dhe natriumit, tė cilėt ndėrlidhen me problemet e zemrės. Mishi i pėrpunuar nė mėnyrė industriale gjithashtu pėrmban njė pėrqindje tė lartė tė yndyrave tė ngopura dhe pak proteina, dukshėm mė pak se cilido mish i zakonshėm qė mund ta pėrgatisni.
Mishi i kuq
Edhe pse mishi i kuq ėshtė mė i shėndetshėm sesa ai industrial, kjo nuk do tė thotė se quhet tepruar, pėr shkak se ai pėrmban sasi tė mėdha tė yndyrave tė ngopura.
Ushqimi i fėrguar
Disa restorante e pėrdorin vajin disa herė para se ta heqin nga pėrdorimi, e njė gjė e tillė bėn qė yndyrat me secilin pėrdorim tė ri tė bėhen gjithnjė e mė tė ngopura.
Pica
Duke u varur nga fakti se ku e blini, vetėm njė pjesė mund tė ketė dy tė tretat e sasisė sė rekomanduar ditore tė yndyrave tė ngopura. Edhe pse mund tė duket se bėhet fjalė pėr djathė tė vėrtetė, shumė piceri pėrdorin produkte qumėshti tė pėrpunuara nė mėnyrė industriale.
Trans-yndyrat
Kėto yndyra krijohen nė procesin,i cili bėn qė vaji i bimėve tė jetė mė i dendur. Trans-yndyrat nisin nivelin e LDL-sė, ose kolesterolit tė keq, derisa njėkohėsisht reduktojnė nivelin e HDL-sė, kolesterolit tė mirė. Edhe pse shumė prodhues e zvogėlojnė sasinė e trans-yndyrave nė produktet e tyre, ato edhe mė tutje mund tė gjenden nė disa margarina tė caktuara.
Pijet e gazuara
Kur bėhet fjalė pėr sėmundje tė zemrės, shumė njerėz mendojnė nė kolesterol dhe yndyrė, por edhe sheqeri mund tė jetė njėjtė i rrezikshėm nė rast se konsumohet nė sasi tė mėdha. Vetėm njė pije e gazuar nė ditė mund pėr 20 pėr qind qė ta rrisė rrezikun nga pėsimi i sulmit nė zemėr. /Telegrafi/
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12276
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi