» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijėt qė luajnė jashtė, mė pak probleme me tė pamurit

Shko poshtė

Fėmijėt qė luajnė jashtė, mė pak probleme me tė pamurit

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 May 2013, 14:09


Sipas njė studimi britanik, fėmijėt qė ekspozohen nė dritėn e ditės zvogėlojnė rrezikun e zhvillimit tė ērregullimeve vizuale.
Pėr shėndetin e shikimit tė fėmijės tuaj leni tė dalin ata jashtė: kjo mund tė jetė vėshtrimi i ri pėr tė ndihmuar frenimin e ngritjes sė shpejtė tė miopisė nė botė, sidomos kur dihet se nė Francė 25-30% e tė rinjve tė moshės 16 deri 24 vjeē dhe 40% e popullsisė sė pėrgjithshme janė tė prekur nga kjo anomali.
Nė tė vėrtetė, fėmijėt qė kalojnė shumė kohė jashtė janė tė mbrojtur mė mirė ndaj miopisė dhe kjo shpjegohet falė dritės natyrore, thuhet nė kėtė studim shkencor. Dr. Jeremy Guggenheim dhe kolegėt e Bristol’s School of Social and Community Medicine si dhe tė Universitetit Cardiff kanė ndjekur testet vizuale tė 7000 djemve dhe vajzave nė qarkun e Avon-it (Angli), prej moshės shtatė deri nė 15 vjeē.
Prindėrit u kanė dhėnė studiuesve numrin e orėve javore tė kaluara jashtė shtėpisė tė fėmijėve tė tyre tė moshės 8 -9 vjeē, njė periudhė e rėndėsishme, sepse ėshtė mosha kur miopia zakonisht fillon.
Rezultati i kėtij studimi i botuar nė revistėn Investigative Ophthalmology & Visual Science thotė se fėmijėt qė kanė luajtur (tre orė nė ditė tė paktėn nė verė, njė orė apo mė shumė nė dimėr) ishin mė pak tė prekur nga miopia nė moshėn 15-vjeēare se ata qė kanė kaluar me kohė brenda shtėpisė, pavarėsisht nga niveli i tyre i aktivitetit fizik gjatė kohės kur luajnė jashtė apo brenda.
Siē e shpjegojnė studiuesit, rrezet e diellit shkaktojnė njė efekt mbrojtės duke stimuluar prodhimin e dopamines nė retinė, njė substancė e nevojshme pėr zhvillimin e duhur tė tė parėt tė fėmijėve.


/ ZERI INFO /

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi