» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


NĖ PARK

Shko poshtė

NĖ PARK

Mesazh nga Katilja prej Mon 08 Jul 2013, 09:45

Lulja vuante shpirtėrisht,por kėtė askush nuk e dinte.S’kish guxim t’i tregojė asnjėrit kėtė ēka ajo ndjente.Kishte turp prej babės dhe nėnės,turp prej gjith botės.Vuante dhe vuajtjes sė saj nuk i gjente shėrim.Dita mė ditė tretej si qiriu.Apetit pėr tė ngrėnė nuk kishte.Gjumi s’e merrte dhe dėshira pėr tė jetuar nė vetmi ishte shtuar pa masė.
Pėrditė rrinte nė parkun e qytetit. Ulej nė njė shkėmb dhe krejt e shqetėsuar dhe e shkujdesur vėshtronte poshtė e lartė dhe thithte pa ėndje erėn e luleve shumengjyrshme. Herė herė shfletonte njė libėr,kėndonte njė roman.

Mos ishte valle ai roman,qė e kishte bėrė tė vuaj? Ndoshta.Jo,ajo vuante prej dashurisė.Para disa muajve rasėsisht ishte njohur me njė djalė tė ri. Fisnik – e kishte emrin.Ishte mjaft i pashėm dhe tepėr i sjellshėm. Lules, Fisniku iu kishte ngulur nė zemėr, e pėlqente, e donte, por megjithqė kishin biseduar shumė herė, nuk kishte pasur guxim qė t’ia ēfaqte ndjenjat e veta. Kishte turp, madje nuk e ndinte se a ndjente edhe Fisniku si ajo. Bisedojshin vetėm pėr tė tjerėt dhe kurrė pėr vehte.
Lules nuk i durohej mė. Me ēdo kusht duhej t’ia ēfaqte atė qė ndiente. Nė takimin e parė, mbas disa muajve kishte vendosur:“tė dashurojė me gjithė zemėr“, prandaj pritte.
Nė tė hyrė tė parkut u duk Fisniku. Ishte me njė femėr. Ajo ishte e veshur mirė, dukej simpatike dhe mjaft tėrheqėse. Duke ecur krah pėr krah me Fisnikun, qeshte dhe bisedonte ėmbėl. Lulja qė rrinte vetėm nė shkėmb ua tėrhoqi vėmendjen, prandaj drejtuan hapat kah ajo. Kur Lulja pa se Fisniku po vinte i shoqėruar prej njė vajze menjėherė e rroku gjelozia, u zverdh nė fytyrė, libri i ra prej dore dhe mezi mbajti lotėt.
-A ti qenke Lule? Ka kohė qė nuk jemi pa. Si ke shkuar me punė?Pse po dukesh e shqetėsuar? – pyeti Fisniku.

Jo, kot, s’kam gjė, vetėm m’erdhi si ēudi kur tė pashė me….
Si! Nuk njiheni? Po tė prezentoi me motrėn time…
Motėr e ke? Mua mė shkoi mendja se mos e ke dashnore,- dhe uli kokėn prej turpi.
Ishim nisur pėr te e fejuara e vėllaut. Fisniku ka mė gadi njė muaj qė ėshtė fejuar. A ka mė tepėr Fisnik?!- foli Drita-motra e Fisnikut.Po, sot mbushet njė muaj, qė kurse jam fejuar. A po vjen edhe ti Lule bashkė me ne?Dėshiroj me tė njohur me tė fejuarėn time ? Me njė gjysmė zėri, Lulja e pyeti: ”Si e quajnė tė fejuarėn tėnde? A ėshtė e bukur… oh e shkreta unė”-pėrshpėriti nė vehte.

Lulja humbi krejt vemendjen.Djersė tė ftohta filluan t’ia mbulojnė ballin. S’dinte si tė flas mė. Humbi drejtpeshimin dhe u shtri nė shkėmb.Drita vrapoi pėr t’i ndihmuar…!
Ēfarė ke Lule? Fol,mos mbaj gjė tė mshefėt,i tha Fisniku duke i mbajtur kokėn me tė dy duart.
Ah, Fisnik! Shpirti im vuan dhe jeta ime hecė si njė rreke e turbullt. Ndjej diēka pėr ty. Nuk mund tė tregoi mbresėn e madhe tė zemrės s’ime. T’adhurojė pėr sė tepėrmi dhe prej teje s’kisha pėr t’u largura kurr. Fėtyra jote dhe sjellja jote mė bėnė qė tė mendoi pėr ty.Tė dashurova, por kot.Ti qenke fejuar. Fisniku e ndėgjonte me mallėngjim.

Mė fal Fisnik. Mos i trego kujt pėr marrėzinė time!
Jo, Lule! Nuk ėshtė marrėzi pse dashuron. Ti je e pastėr dhe e sinqertė. Ashtu si mė dashurove mua, dashuro njė tjetėr. Turpi nuk na la qė tė mirremi vesh me kohė. Unė ia fala zemrėn tjeterkujt. Kujtimi Yt do tė mė mbetet i paharrueshėm…

Ah,Fisnik! Njė luftė tė madhe ndjej nė shpirtė. Kam dhimbje. Kam frikė. Sytė po mė njomėn prej vajit. Mė ka hy njė tmerr, njė dhimbje… S’kishin kaluar shumė ditė, e Fisniku duke kaluar rrugės ku e kishte shtėpinė Lulja, vuri re se dritaret ishin mbuluar me njė perde tė zezė… Dy pika lotė i rrėshqitėn prej sysh. Ishte pėrshėndetja e fundit e tij pėr Lulen e turpshme.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7096
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi