» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Histori Romantike

Shko poshtė

Histori Romantike

Mesazh nga Katilja prej Mon 08 Jul 2013, 09:46

Dikush ka thėnė se jeta ėshtė njė ėndėrr dhe mė
e keqja fillon kur fillon tė zgjohesh. Zgjimi ėshtė vdekja e shpejtė
pasi ēdo gjė ėshtė iluzion.
Unė nuk e besoj kėtė.Mendoj se ne futim nė jetėn tonė ėndrra pa fund, pasione e iluzione. Ka raste kur eci nė
rrugė symbyllur duke i besuar instinkteve tė mia e pasioneve qė mė
shtyjnė nė rrugėn e jetės duke me dhuruar buzėqeshje e njė zjarr tė
brendshėm. Por unė jetoj vėrtet, ndiej .. nuk jam vetėm njė spektator
pasiv nė kėtė skenė botėrore.
Shekspiri e ka quajtur teatėr : njė iluzion pamor, mashtrim duke u shtirur si personazhe qė ndoshta nuk
ekzistojnė fare po ne mendojmė se ekzistojnė. Ai ka jetuar shekuj mė
parė kur pas maskave tė femrave nė teatėr fshiheshin mtrėndafilta tė njė foshnje kur lundron mes ėndrrash. Tė duket sikur
bota ėshtė mė e bukur, sikur sheh dritė kudo e yjet shkėlqejnė mė tepėr
atė natė, vetėm prej njė buzėqeshje tė pafajshme.
Kur mendon pėr dashurinė tėnde, atė qė do mė tepėr nė kėtė botė, atė qė tė bėn tė qash
e tė ėsh pėrsėri mes lotėsh, atėherė mendja jonė kalon si nė njė
paradė tė vėrtetat dhe iluzionet qė i ke hedhur si njė mantel kėsaj
dashurie. Asgjė nuk ėshtė perfekte nė kėtė botė asnjė person po
fantazia e ky shpirt i pabesueshėm qė njeriu e ruan nga dallgėt e jetės
si thesarin mė tė shtrenjtė, tė bėn ta besosh se idealja ekziston.
Realja me tė vėrtetat e hidhura lihet mėnjanė njė ēast dhe e vė kokėn
nė jastėkun e ndjenjave ..fillojnė tė krijohen imazhe tė thuren ėndrra
tė kėndshme e ti mbulohesh nga njė gaz i brendshėm qė vetėm ti e sheh e
ndjen. Edhe ajri bėhet plot aroma dhe sytė mbulohen nga njė mjegull
lulesh e ngjyrash gati tė tejdukshme, ylbere tė pafundta e dritė
ėngjėjsh.
Iluzionet tė pushtojnė zemrėn dhe aty ke gjithēka tė
nevojitet. Vjen dikush qė tė prek shpatullėn e tė pyet pėr diēka eeshkuj qė nukzgjohesh. Sheh se je ulur diku e ndien ndoshta ftohtė. Jeta ėshtė kjo,
zgjohesh nė njė moment. Mendja fillon tė punojė pėrsėri me llogjikėn
dhe zbarkon nė realitet duke mbartur pak nga ai gaz i brendshėm
lumturie. Flet e sytė tė shkėlqejnė, optimizmi tė jep njė dritė tė
purpurtė nė fytyrė. Sa e lehtė ėshtė tė ndihesh mė mirė , mjafton njė
dorė e vogėl iluzioni.
Pėrfundimisht jeta tė duket jo aq e keqe.
“Unė qenkam I lumtur e nuk e dija?”-pyet iluzioni yt, ai zėri i dytė qė
ēdokush e ka brenda vetes.
Ne jemi ujė, ajėr dhe ėndrra. Formula
sekrete e krijimit tė njeriut. Sa i thinjur dhe i hidhur ėshtė ai
shpirt i zbrazur nga ėndrrat.
Fantazia vdes kur njeriu e dėbon vet dhe atė njėēik qė i mbetet brenda e vret me trishtim realiteti.
Por jo gjithmonė vret realiteti. Ai tė dhuron shpresa. Hirushja e
Borėbardha na kanė ndjekur nė fėmini me atė moralin e fitores sė tė
mirės mbi tė keqen dhe ne ndjekim kėtė fill duke menduar: “Po, dashuria
fiton mbi urrejtjen, e mira mbi tė keqen, pse jo?”
Jeta ėshtė kaq e bukur sepse ka larmi. Ka hidhėrim po ka dhe gėzim, ka tė qara po kaedhe tė qeshura, ka hije po edhe dritė, ka pleqėri e vdekja po ka dhe
fėmijėri e jetė.
Jeta njė zhurmė midis heshtjes ka thėnė Isabel Allende.
PO
njė zhurmė plot tė papritura, iluzione nėn diell e pluhur yjesh. Nėse
guxon jeto shijo pluhurin e yjeve, kupat e ėndrrave piji deri nė fund e
lėsho njė pasthirrmė kėnaqėsie, trego ēfarė ndien e ndaje lumturinė.
Lumturia ėshtė njė krijim i bukur i njeriut. Ka shume zhurmė brenda, shumė
energji shumė fjalė tinguj shumė botė. Pihet nė doza tė vogla e ndarė
mes njerėzish se e tėra njėherėsh tė vret. Shpirti i njeriut ėshtė aq i
pafund po zemra ėshtė kaq e dobėt , kjo shoqeri ndan ēdo gjė: dashuri e
shpresė.
Njė pikėz tė qeshure bėn dy buzė tė tjera tė hapen, njė ėndėrr e treguar me pasion frymėzon ėndrra tė tjera.
Pak zhurmė krijon zhurmėn tjetėr nė kėtė jetė.
Sa i bukur zinxhiri i jetės, shkon pafundėsisht e rikthehet pėrsėri te ne.
Jeta e njeriut: ujė, ajėr e ėndrra tė veshura nė iluzione e ndjenja… Sa pak kemi nevojė pėr tė qenė tė lumtur!
dinin asgjė pėr botėn e femrės. Ajo botė e errėt e fshehur pas mureve e
fustaneve tė gjatė e korseve mbytėse, botė e femrave kukulla qė linin
nė duart e meshkujve gjithēka:jetėn e tė ardhmen e tyre.
Po shpirti nuk blehet apo komandohet si njė makinė. Ka disa nyje qė prodhojnė
shpresa e iluzione tė cilat askush nuk mund ti drejtojė. Natėn kur
mbyllim sytė ne ėndėrrojmė pa i menduar ėndrrat, thjesht duam tė
qetėsohemi , tė shplodhim trupin e mesa duket vetėm mes ėndrrash mund
ta arrijmė paqen.
Njė buzėqeshje krijohet nė buzėt e njoma tė

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7204
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi