» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ilaēe natyrale kundėr gripit dhe ftohjes

Shko poshtė

Ilaēe natyrale kundėr gripit dhe ftohjes

Mesazh nga Naki prej Sat 04 Jan 2014, 23:48

Nėse jeni ftohur dhe keni nė plan tė vizitoni mjekun, mos u befasoni nėse ai ju pėrshkruan “supė pule” nė vend tė barnave. Derisa mjekėsia po pėrballet me rezistencė tė baktereve nė antibiotikė, shpeshherė zgjidhja mė e mirė pėr tė luftuar ftohjen dhe gripin janė gjėrat mė tė thjeshta, qė nga ēaji me mjaltė deri te ekstraktet e bimės Echinacea. Kėto janė metoda natyrale, por shumė mė tė preferuara nga mjekėt sė fundmi pėr tė trajtuar problemet sezonale tė ftohjes dhe gripit. Dhe, pėrveē rrezikut tė rezistencės sė baktereve ndaj antibiotikėve, ekspertėt thonė se shumica e simptomave tė ftohjeve nuk mund tė trajtohen me kėtė grup barnash. Kjo pasi ato shkaktohen nga viruse, tė cilat nuk mund tė shkatėrrohen nga antibiotikėt. Megjithatė, ka njė varg tė ilaēeve popullore tė cilat mund t’i pėrgatisni nė shtėpi dhe tė cilat mund t’u ndihmojnė dukshėm nė lehtėsimin e simptomave ose edhe pėrshpejtimin e shėrimit.
Supė pule
Nė mesin e “ilaēeve” mė tė vjetra dhe mbase mė e qėlluara ėshtė ajo qė ua ka kėshilluar gjyshja – supa e pulės. Jo vetėm qė ėshtė ushqimi mė i mirė dhe mė i shijshėm, por ekspertėt thonė se ka njė shkencė tė vėrtetė prapa kėsaj kure. Krahasuar me supat tjera, supa e pulės ėshtė treguar se ka veti “misterioze” shėruese, pėrveē asaj qė, duke e pirė tė nxehtė, ngroh fytin dhe organizmin tuaj. Sipas disa studimeve, supa e pulės vepron duke ulur mukusin qė prodhojnė rrugėt tuaja tė frymėmarrjes, duke parandaluar kėshtu rrjedhjen e hundėve si dhe kollėn produktive.
Ēaji me mjaltė
Por nėse supa nuk ėshtė e preferuara juaj, ju mund tė provoni tė pini njė gotė ēaji tė nxehtė me mjaltė, qė ėshtė veēanėrisht e mirė te dhimbja e fytit. Ekspertėt thonė se kjo pije e nxehtė mund tė ndihmojė uljen e kongjestionit (bllokimit tė hundėve), krahas asaj qė ēaji vepron edhe si njė anti-inflamator i lehtė. Mjalti, nė anėn tjetėr, ėshtė treguar se ka kualitete antiseptike, dhe ndihmon parandalimin e zhvillimit tė mėtejmė tė baktereve.
 Ujė me kripė
Nėse dėshironi edhe njė recetė tjetėr shumė tė thjeshtė pėr problemet e hundės dhe fytit, provoni ujin me kripė. Gargarat e fytit (tretėsirė pėr shpėlarjen e fytit) mund t’i pėrgatisni duke pėrzier njė ēerek luge ēaji kripė dhe njė gotė tė madhe ujė tė nxehtė. Duke shpėlarė fytin me kėtė tretėsirė, ju do tė ndjeni njė ndėrprerje tė dhimbjes sė fytit po thuajse menjėherė. Tretėsira e ujit me kripė, ėshtė njė shpėlarės “natyral” pėr trupin dhe u jep njė ndjenjė qetėsimi indeve tė irrituara. Po ashtu, duke qenė i nxehtė, uji ndihmon edhe nė shpėlarjen e kongjestionit (mukusit, lėngut qė bllokon hundėt tuaja) dhe e bėn mė tė lehtė frymėmarrjen.
Produktet nga bima Echinacea
Nėse dėshironi njė zgjidhje mė mjekėsore se sa kėto tė kuzhinės, atėherė mos e leni anash fuqinė e produkteve bimore ose minerale. Nė mesin e suplementėve (produkteve farmaceutike vitaminoze), ajo mė e efektivja ėshtė tinktura e bimės Echinacea. Pėr efektet pozitive tė Echinacea ka shumė studime, dhe shumica tė cilėt nuk arrijnė t’i nxjerrin dobitė e saj zakonisht nuk e pėrdorin atė si duhet. Nėse ju e pėrdorni atė si parandalim, kjo nuk do tė ndihmojė. Ekspertėt thonė se bima e humb efektin pas 10 ditėsh. Andaj, efektin mė tė mirė ju do ta arrini duke pėrdorė doza mė tė mėdha kur pėr tė parėn herė paraqiten simptomat, jo mė herėt, as mė vonė. Disa ekspertė kėshillojnė pėrdorimin e formave tė lėngshme tė kėsaj bime, nė vend tė formave kapsulave. Kjo sepse pėrmbajtja e alkoolit nė tinkturėn e bėn mė tė lehtė ekstraktimin e substancave shėruese tė bimės.
Zinku
Zinku ėshtė njė tjetėr suplement shumė ndihmues gjatė sezonit tė ftohjes dhe gripi. Shumė mjekė kėshillojnė qė njerėzit tė pėrdorin doza mė tė larta tė kėtij minerali gjatė kėtij sezoni. Por, zinku sė fundi po kėshillohet gjithnjė e mė shumė nga mjekėt edhe nė formėn e spėrkatėsit pėr hundė. Sipas disa studimeve, kur spėrkatet lokalisht, zinku ėshtė treguar se ul kohėzgjatjen e simptomave tė ftohjes.
Barnat pa recetė
Nėse mendoni se asnjėra prej barnave shtėpiake dhe atyre natyrale nuk ju bėn punė juve, dhe se ju duhet patjetėr tė pėrdorni barna pėr t’u ndjerė mė mirė, atėherė provoni barnat qė mund t’i merrni pa recetėn e mjekut. Ato mund tė veprojnė shpejtė nė lehtėsimin e simptomave dhe t’u bėjnė tė ndjeheni mė mirė. Ju mund tė pėrdorni barna pėr qetėsimin ose lehtėsimin e kollitjes ose barna qetėsuese tė dhimbjeve dhe qė ulin temperaturėn, si aspirinė, paracetamol ose ibuprofen. Edhe pse nuk do ta shėrojnė sėmundjen, ato do t’u ndihmojnė tė lehtėsoni simptomat qė ju mundojnė.
Si ta parandaloni?
Pėr tė ulur rrezikun tuaj pėr ftohje dhe grip, mjekėt kėshillojnė t’i pastroni duart rregullisht, veēanėrisht para se tė prekni sytė, hundėn ose tė hani diēka. Po ashtu, ėshtė e rėndėsishme tė mbani njė avullues nė ambientin ku jetoni, pėr tė rritur kėshtu nivelin e lagėshtisė sė ajrit, dhe penguar zhvillimin e viruseve (tė cilat mė lehtė mbijetojnė nė ajėr tė thatė). Studimet tregojnė se kur rrugėt e ajrit janė mė tė thata, ata mė lehtė krijojnė edhe ēarje ose pėlcitje tė cilat janė mė tė depėrtueshme pėr mikrobet tė cilat ndodhen nė ajėr. /Mjeku.Net/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi