» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Cilat janė vetitė e ēuditshme tė ujit?

Shko poshtė

Cilat janė vetitė e ēuditshme tė ujit?

Mesazh nga Naki prej Wed 12 Mar 2014, 23:01

Uji ėshtė elementi pėrcaktues i planetit tonė. Edhe nė planetėt e tjerė tė Sistemit Diellor mund tė ketė akull dhe avullim uji, por vetėm Toka ka oqeane, lumenj dhe liqene me ujė tė rrjedhshėm, qė mbulojnė dy tė tretat e planetit.
Toka ia detyron karakteristikat e saj erozionit tė shkaktuar nga uji dhe nga rritja e bimėsisė, e cila nuk do tė ekzistonte kurrsesi pa ujin. Nė tė vėrtetė, jeta nuk do tė ekzistonte. Uji ka disa veti tė ēuditshme tė cilat do t’i paraqesim nė vijim.
- I ēuditshėm: Uji ėshtė diēka e ēuditshme. Ai ėshtė shumė i rėndė, gjė qė tė habit, pėrderisa pėrbėhet nga dy gaze-njėri prej tė cilėve, hidrogjeni, ėshtė lėnda mė e lehtė nė Univers!
- Bymehet: Vetėm uji bymehet kur ngrin. Akulli ėshtė mė pak i dendur se uji, prandaj pluskon mbi tė. Mendoni sikur dhe uji tė sillej si ēdo lėndė tjetėr. Atėherė, nė dimėr, liqenet nuk do tė ngrinin nė sipėrfaqe, por nė thellėsi!
- Molekulat: Molekulat e ujit ngjiten me njėra-tjetrėn aq fort nė sipėrfaqen e tij, sa formojnė njė mbulesė tė hollė elastike, tė quajtur ngricė e sipėrfaqes. Ajo mund tė pėrballojė peshėn e disa kafshėve tė vogla, kur ecin mbi tė.
- Mund tė shkrijė shumė lėndė: Tė njėjtat forca detyrojnė molekulat e ujit tė ngjiten me njėra-tjetrėn, madje edhe shkrijnė me atomet e lėndėve tjera, si pėr shembull tė kripės. Uji mund tė shkrijė mė shumė lėndė se ēdo lėng tjetėr.
- Avullon edhe nė temperatura tė ulėta: Uji mund tė avullojė edhe nė temperatura shumė tė ulėta. Ai nuk ka nevojė tė ziejė patjetėr. Mund tė avullojė, edhe kur ėshtė pranė pikės sė ngrirjes-qė do tė thotė se akulli lundrues, uji dhe avulli mund tė ekzistojnė sė bashku nė tė njėjtėn kohė dhe nė tė njėjtin vend!
Pra, kėto janė disa nga vetitė e ēuditshme tė ujit tė cilat me siguri qė shumica nuk i kanė ditur.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi