» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Jezu Krishti ka pasur njė grua!

Shko poshtė

solved Jezu Krishti ka pasur njė grua!

Mesazh nga Sexy_Girl prej Tue 15 Apr 2014, 16:03

NEW YORK-Bibla e mban tė fshehur sot e kėsaj dite njė pjesė tė jetės private tė Jezu Krishtit. Nė shtator tė viti 2012 ėshtė paraqitur njė shkresė e njohur si “Ice papyrus”, qė ka ngritur mundėsinė e njė martese tė tė birit tė perėndisė, ku vet Jezusi ia ka pohuar vetė njerėzve qė e shoqėronin, se kisht njė grua. Kėto fakte dokumentohen dhe nė shkrimin e publikuar nė “New York Times”.
Nuk ka dėshmi tė falsifikimit moderne nė tekstin e lashtė duke pėrmendur “gruan e Jezusit”. Testet e reja nuk tregojnė prova tė falsifikimit nė papirus lashtė, shkruan nė vazhdim “New York Times”.
Fjalia e lartpėrmendur se “Jezusi u tha atyre, gruaja ime..” kishte ndezur debatin rreth shenjtėrimit tė grave katolike, ndėrsa vijojnė pyetjet pėr autenticitetin e dokumentit. Por, besimtarėt e fortė katolik kėtė e mohojnė, duke e quajtur gėnjeshtėr. Testet e reja shkencore kanė hedhur prova tė falsifikimit modern nė njė tekst tė shkruar nė papirus tė lashtė egjiptian qė i referohet Jezusit se ka qenė i martuar, sipas njė artikull tė shumėpritur qė u botua tė enjten nė “Revieė Teologjik” tė Harvardit.
Konstatimet mbėshtesin argumentin e fortė se Jezusi ka qenė i martuar, gjė qė dokumentohet dhe me fakte autentike. “Ungjilli i gruas sė Jezusit” u prezantua nė botė nga King (akademik i Universitetit tė Harvardit), nė njė konferencė nė Romė, 18 muaj mė parė. Ky njoftim bėri bujė nė mbarė botėn. Shumė nga kolegėt akademik tė Kingut, si dhe gazeta e Vatikanit, e hodhėn poshtė kėtė fakt, si njė vepėr e falsifikuar. Studiuesi King hapi debate mbi rolin e femrės, familjes, dhe njė beqari qė i ėshtė dedikuar jetės shpirtėrore. Rezultatet e njė testi karboni njė papirus, qė ndoshta daton qė nga shekulli i shtatė ose tetė- Egjiptit, ėshtė njė nga provat bindėse qė hedh hipotezat se Jezusi ka qenė i martuar.
Profesorė tė kimisė dhe biologjisė nga universitete prestigjioze, si ai i Kolumbias, Harvardit etj. janė duke u marr seriozisht me kėtė ēėshtje dhe tani ata kanė arritur nė pėrfundim e sipėr tė analizave tė shkrimit tė hershėm (papirusi) dhe boja e pėrdorur janė tė ngjashme me ato qė daton nga periudha e shekullit tė shtatė. Autentik apo jo, dokumenti ėshtė dhe pėr ēdo rast mund tė shėrbejė si provė se Jezusi kishte njė grua./shekullionline/
avatar
Sexy_Girl

Shteti : Aty ku jam !
Postime : 25
Kyējet nė forum : 11420
Regjistruar mė : 28/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

solved Re: Jezu Krishti ka pasur njė grua!

Mesazh nga Naki prej Wed 16 Apr 2014, 13:48

Very Happy  Te ishte kjo teme ne nje forum tjeter jam I sigurt se nje I gjithedituri "L_V" me shefen e tije do ta kishin kthyer kete teme ne urrjetje te nje feje tjeter me sakt islame dhe do ishin shkuar aq lart sa do vinin fen si fajtore edhe ne ndarjen e Shqiperise.  Neutral  Neutral  Neutral  Neutral . Pasi rregullorja e ketij forumi eshte strikte dhe nuk ka ketu Kosovar apo Shqiptar, Turq apo Grek, Serb apo Rus.. Musliman apo krishtere, ortodoks apo budist...kjo teme mbyllet per komentime te metutjeshme.
E Mbyllur ( Rregullorja ndalon tema fetare ne kete forum)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi