» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KUJDES, PESHQIRĖT PĖRHAPIN VIRUS NĖ SHTĖPI

Shko poshtė

KUJDES, PESHQIRĖT PĖRHAPIN VIRUS NĖ SHTĖPI

Mesazh nga ekatarina prej Mon 24 Nov 2014, 17:13

Sė fundmi shkencėtarėt kanė paralajmėruar se peshqirėt mund tė jenė faktorėt mė tė kėqinj pėr tė pėrhapur virus nė shtėpi.
Nė kėtė rast flitet jo vetėm pėr peshqirėt qė mund tė mbajmė nė kuzhinė, por edhe pėr ata tė cilėt i pėrdorim pas dushit.
Peshqirėt pėrfshijnė njė problem tė dyfishtė: Sė pari, peshqiri mund tė mbajė lagėshtirė pėr njė periudhė tė gjatė kohore, duke lejuar bakteret qė tė mbijetojnė. Sė dyti, ato janė pėrdorur nė shumicėn e zonave embrionale tė shtėpisė.
Studiuesit kanė theksuar se peshqirėt kanė mė shumė mundėsi pėr tė pėrhapur bakteret, pėr shkak se ata janė pėrdorur pėr tė fshirė duart dhe sipėrfaqet qė mund tė kenė qenė nė kontakt me produktet e pa pėrpunuara tė mishit.
Autori i studimit, Charles Gerba thotė: “Pasi tė fshish duart me peshqir ndodh qė mė pas do tė prekėsh ushqime tė tjera tek tė cilat mund tė kalosh baktere qė mund tė sjellin dhe helmime nė gojė”.
Me anė tė peshqirėve tė fytyrės dhe tė dushit mund tė pėrhapen baktere dhe viruse nė mes anėtarėve tė familjes, tė cilėt pėrdorin tė njėjtėt peshqir, ndaj kujdesi duhet tė jetė maksimal pėr larjen e tyre. 
Burimi/www.rtklive.com/
avatar
ekatarina

Shteti : Toka
Postime : 16
Kyējet nė forum : 10360
Regjistruar mė : 19/01/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi