» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ja si ishte Shqipėria nė vitin 1957 (Foto)

Shko poshtė

Ja si ishte Shqipėria nė vitin 1957 (Foto)

Mesazh nga Naki prej Tue 16 Dec 2014, 22:47

Albanologu i njohur, Robert Elsie, nė faqen e tij dedikuar hulumtimeve pėr Shqipėrinė, nė seksionin e fotove, sjell kėtė koleksion fantastik, tė realizuar nė vitin 1957 nga Wilfried Fiedler
“Prof. Dr. Wilfried Fiedler (lindur 1933 nė Oberfrohna, Chemniz) ėshtė albanologu mė i njohur dhe mė i rėndėsishėm nė hapėsirėn gjermanofolėse dhe vazhdues i traditės sė Gustav Meyer-it, Norbert Jokl-it dhe Maximilian Lambertz-it.
Pas pėrfundimit tė studimeve pėr sllavistikė nė vitin 1955 ai filloi punė si asistent shkencor pranė Institutit tė Kulturės Popullore tė Akademisė sė Shkencave nė Berlin.
Nė kėtė kohė ai filloi tė merrej edhe me gjuhėn shqipe pėr tė marrė pjesė nė ekspeditėn e pėrbashkėt etnografike gjermano-shqiptare tė etnologėve Erich Stockmann dhe Ramadan Sokoli qė u zhvillua nė vitin 1957 nė Shqipėri.
Pas kėsaj ekspedite nė Gjermani u botua studimi “Kėngėt e Ēamėve” tekstet e tė cilave, u pėrkthyen nė gjermanisht nga prof. Fielder,” shkruan Elsie. /Mapo/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi