» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si ta hiqni mykun nga muret e shtėpisė

Shko poshtė

Si ta hiqni mykun nga muret e shtėpisė

Mesazh nga Naki prej Tue 23 Dec 2014, 17:23

Myku ėshtė njė shqetėsim i madh pėr banesat e shumė familjeve. Pėr kėtė fakt, ne sot kemi menduar t’ju sjellim disa kėshilla se si t’i pastroni muret e shtėpisė tuaj nga myku, me metoda natyrale, tė pakushtueshme dhe me rezultate tė shkėlqyera:
Uthulla e bardhė
Njė ilaē natyral vėrtet efikas, pėr tė eliminuar mykun nė shtėpi, ėshtė uthulla e bardhė. Mjafton tė pėrzieni dy filxhanė me uthull tė bardhė nė njė shishe me ujė tė nxehtė dhe me tė, tė spėrkasni sipėrfaqet me myk. Nėse dėshironi ta pastroni deri nė thellėsi, atėherė pėrgatisni njė pėrzierje me uthull dhe sodė buke. Hidheni atė nė njė furēė tė vjetėr dhe filloni tė fshini pjesėt e mykut nė muret e shtėpisė suaj, apo gjetkė.
Ekstrakti i farave tė qitros
Nėse myku ėshtė i vėshtirė pėr t’u hequr, atėherė ju mund tė pėrdorni ekstraktin e farave tė qitros. Mjafton tė pėrzieni njėzet pika tė kėtij ekstrakti me pak ujė dhe mė pas ta hidhni atė nė njė shishe me spruco. Kėtė pėrzierje duhet ta tundni mirė pėrpara ēdo pėrdorimi. Nėse ėshtė e nevojshme, ju mund tė pėrdorni pėr tė njėjtėn sipėrfaqe muri me myk, si uthullėn e bardhė, ashtu dhe ekstraktin e farave tė qitros, duke proceduar njė herė me njėrėn dhe njė herė me tjetrėn.
Soda e bukės
Soda e bukės ėshtė njė baktericid natyral shumė efikas pėr tė eliminuar mykun nga muret. Mjafton tė holloni dy lugė gjelle sodė buke nė njė shishe tė vogėl me ujė dhe mė pas t’i shtoni edhe dy lugė tė tjera me kripė. Tė gjithė pėrzierjen hidheni nė njė shishe tė posaēme pėr spėrkatje. Pasi tė keni bėrė kėtė veprim shtojini edhe dy lugė me ujė tė oksigjenuar 40 vėllimshme. Ky spraj natyral do tė kthehet nė aleatin tuaj mė tė besuar pėr tė hequr mykun nga sipėrfaqe tė ndryshme.
Alkooli i denatyruar
Pėr tė hequr mykun nga rrobat e sidomos nga tapiceria, ilaēi mė i mirė ėshtė pėrzierja e gjysmė litri alkool tė denatyruar me njė filxhan ēaji me ujė. Mjafton qė nė kėtė pėrzierje tė ngjyeni njė leckė dhe mė pas me tė, tė fėrkoni pjesėt e rrobave, tė perdeve, apo tė tapeteve, ku myku i ka pushtuar ato.
Vaji i pemės sė ēajit
Vaji i pemės sė ēajit mund tė jetė shumė i dobishėm pėr tė eliminuar mykun nga muret e shtėpisė. Ėshtė e mjaftueshme tė hidhni dy lugė prej kėtij vaji nė njė enė me dy filxhanė ujė, e mė pas ta pėrdorni atė pėr tė pastruar mykun nė mure. Avantazhi i vajit tė pemės sė ēajit, ėshtė se ai mund tė ruhet pėr njė kohė tė gjatė. Ndėrkohė qė juve nuk do t’ju duhet t’i shpėlani sipėrfaqet ku keni pėrdorur kėtė lloj vaji.
Por ēfarė ėshtė myku?
Termi myk pėrfshin familjen e kėrpudhave, tė cilat rriten nė ushqime dhe ambiente me lagėshti. Myku mund tė jetė me ngjyra tė ndryshme, i bardhė, i zi apo nė ēfarėdolloj ngjyre tjetėr. Ai ka pamje nga mė tė ndryshmet dhe ka erėn e tij karakteristike. Pėr t’u zhvilluar, mykut i duhet njė ambient i pėrshtatshėm dhe natyrisht lagėshtia. Kur zhvillohet, ai fillon tė lėshojė nė ajėr “sporet”, tė cilat janė shumė tė vogla, aq sa mund tė thithen lehtėsisht me frymėmarrjen e njeriut. Thithja nė sasi tė mėdha e sporeve tė mykut ėshtė shumė e dėmshme pėr shėndetin. Vendet me myk identifikohen lehtėsisht me shikim, por ato mė tė zakonshmet janė parvazet e brendshme tė dritareve, apo ballkonit, kėndet e paajrosura tė dhomave, muret (zakonisht muret e banesės nė kontakt me jashtė), tapetet, anekset e gatimit, sipėrfaqet nė ambientet e dushit, pjesėt e brendshme nėn lavamanė, apo ku ka tubacione dhe shkarkime hidraulike, etj.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi