» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse Japonia ėshtė vendi mė i zhvilluar?

Shko poshtė

Pse Japonia ėshtė vendi mė i zhvilluar?

Mesazh nga veronika prej Sun 25 Jan 2015, 20:33

Shumėkush prej neve, tė paktėn njė herė nė jetė e ka menduar se cila ėshtė arsyeja apo sekreti qė Japonia ėshtė shteti mė i zhvilluar nė botė.
Mė poshtė ju sjellim disa nga faktet qė Japoninė e bėjnė shtetin mė tė zhvilluar nė botė.
1- Nė Japoni nga klasa e parė deri nė klasėn e gjashtė, mėsohet njė lėndė qė quhet '' Rruga pėr tek Morali'', ku nxėnėsit mėsojnė pėr sjelljet me njerėzit!
2- Nuk ka ngelje nga klasa e parė deri nė klasėn e tetė , pasi qėllimi nė kėtė periudhė ėshtė edukimi, ngulitja e koncepteve dhe formimi i personalitetit dhe jo thjeshtė mėsimdhėnia!
3- Edhe pse japonezėt janė ndėr njerėzit mė tė pasur nė botė nuk kanė shėrbyes qė kujdeset pėr punėt e shtėpisė siē e kanė njė pjesė e botės sė pasur, por babai dhe nėna janė pėrgjegjės pėr shtėpinė dhe fėmijėt!
4- Nxėnėsit japonez pastrojnė shkollat e tyre ēdo ditė njė ēerek ore sė bashku me mėsuesit e tyre, kjo bėn tė mundur pėrgatitjen e njė brezi modest dhe qė kujdeset ndaj pastėrtisė!
5- Nxėnėsit japonez marrin me vete ēdo ditė nė shkollė furēėn e dhėmbėve dhe i pastrojnė dhėmbėt e tyre pas ēdo ushqyerje, gjė qė bėn tė mėsojnė ruajtjen e shėndetit qė nė moshė tė vogėl!
6- Drejtorėt dhe mėsuesit e shkollave ushqehen gjysmė ore para se tė ushqehen nxėnėsit, pėr tė qenė tė sigurt nė sigurinė e ushqimin qė konsumohet, sepse ata i konsiderojnė nxėnėsit e ardhmja e Japonisė dhe duhet ruajtja e kujdesi ndaj tyre!
7- Pastruesit e ''rrugėve'' nė Japoni quhen ''inxhinierė tė shėndetit'' ku rroga e tyre varjon nga 5000 deri ne 8000 dollarė amerikan nė muaj, e pranimi i tyre nė punė kalon nė disa provime me shkrim dhe me gojė!
8- Ndalohet pėrdorimi i celularėve nė trena, restaurante dhe vende tė mbyllura dhe nė vend tė ''silent'' ėshtė e shkruar ''moral''!
9- Ēdo kush qė shkon pėr tė ngrėnė nė restaurante nuk merr mė shumė se sa ka nevojė dhe asnjeri nuk lė ushqim nė pjatė!
10- Mesatarja e vonimit tė trenave nė Japoni ėshtė 7 sekonda nė vite, kjo tregon se japonezėt janė popull qė e vlerėsojnė shumė kohėn dhe kujdesen pėr orėt, minutat dhe sekonda.
veronika
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 11728
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse Japonia ėshtė vendi mė i zhvilluar?

Mesazh nga Ylli-1 prej Tue 27 Jan 2015, 15:50

veronika shkruajti:
1- Nė Japoni nga klasa e parė deri nė klasėn e gjashtė, mėsohet njė lėndė qė quhet '' Rruga pėr tek Morali'', ku nxėnėsit mėsojnė pėr sjelljet me njerėzit!

Une do i dergoja keta politikuat tane ne shkolle fillore ne Japoni dhe te studjonin jo vetem 6 vjet, por derisa te beheshin te moralshem.
Ylli-1
Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 11750
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi