» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ja Pse Duhet tė Konsumojmė Ujė Mė Stomakun Bosh

Shko poshtė

Ja Pse Duhet tė Konsumojmė Ujė Mė Stomakun Bosh

Mesazh nga Naki prej Tue 07 Apr 2015, 19:03

Tė gjithė jemi tė vetėdijshėm se organizmi ynė ka nevojė pėr njė sasi tė mirė ujė ēdo ditė pėr tu hidratuar nė mėnyrėn e duhur. Uji ėshtė vlerėsuar nga tė gjithė si shumė i dobishėm pėr shėndetin.
Sipas ekspertėve 75% e muskujve, 90% e trurit, 22% e kockave dhe 83% e gjakut janė tė pėrbėrė nga uji, ndaj dhe konsumi i tij rregullisht ēdo ditė merr njė rėndėsi tė veēantė pėr tė gėzuar shėndet tė plotė. Pėr tė pėrfituar sa mė shumė prej tij, kėshillohet qė tė pihen sė paku katėr gota ujė nė ditė, menjėherė nė zgjim, ose thėnė ndryshe me stomakun bosh.
Por pse duhet bėrė kjo? Tė gjitha organet kanė nevojė pėr ujė pėr tė funksionuar nė mėnyrė korrekte dhe nuk ka gjė mė tė mirė se tė hidratohen qė nė mėngjes. Pirja e ujit me stomakun bosh, luan rol tė rėndėsishėm pėr eliminimin e toksinave dhe mbetjeve tė tjera nė organizėm qė mund tė dėmtojnė shėndetin.
Nė kėtė mėnyrė nėse pini ujė me stomakun bosh, pastrimi i organizmit bėhet mė mirė. Kur pini ujė me stomakun bosh, merrni pėrfitime tė tjera, pėr shkak tė rregullimit tė temperaturės sė brendshme dhe oksigjenimit tė qelizave. Gjithashtu pirja e ujit me stomakun bosh, ndihmon pėr tė humbur peshė, pėr shkak se ky lėng krijon ndjesinė e ngopjes dhe frenon dėshirėn pėr tė ngrėnė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi