» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nga Bletėt, “Arma” e Re Kundėr Kancerit

Shko poshtė

Nga Bletėt, “Arma” e Re Kundėr Kancerit

Mesazh nga Dardania prej Sat 11 Apr 2015, 13:28

Propolisi (ose dylli, siē i themi nė jetėn e pėrditshme), e cila ėshtė njė substancė rrėshinore e prodhuar nga bletėt, me qėllim pėr tė mbajtur mjaltin nė hojet e zgjoit njihet prej shumė shekujsh nė mjekėsinė popullore pėr shkak tė pėrdorimit tė saj tė shumtė kundėr sėmundjet e sezonit tė ftohtė si ftohjet, dhimbjet e fytit apo alergjitė e ndryshme.
Por, kohėt e fundit kjo substancė e prodhuar nga bletėt ėshtė bėrė objekt i njė studimi qė synon t’i japė statusin e njė ilaēi kundėr qelizave kancerogjene qė shkaktojnė kancerin e prostatės. Eksperimenti ėshtė ushtruar mbi disa minj, nga ka rezultuar se te ato kafshė qė u trajtuan me substancėn propolis vihej re njė reduktim nė masė i tumorit tė prostatės. Sipas studiuesve, nėse minjtė ushqeheshin ēdo ditė me propolis, qelizat kancerogjene pushojnė sė rrituri, pėrkundrazi, nė momentin qė trajtimi me kėtė substancė ndėrpritej, fillonte pėrsėri zhvillimi i tumorit, raporton gazeta Shqip.

Sipas studiuesve, nuk ėshtė se me kėtė substancė shkatėrrohet kanceri, por qelizat kancerogjene pushojnė sė rrituri dhe nė kėtė mėnyrė mund tė kapet nė kohė sėmundja pėrpara se tė pėrparojė. Kėshtu, aftėsia pėr tė mbajtur nėn mbikėqyrje rritjen e tumorit, bėn qė ai tė mund tė trajtohet mė me kujdes dhe tė ekzistojė njė shans mė shumė pėr tė pasur sukses nė shkatėrrimin e tij. Gjėja mė e mirė nė kėtė rast ėshtė se kemi tė bėjmė me njė mjekim mė se natyral, qė i shtohet ndėrkohė pėrpjekjeve tė tjera tė arritura nga mjekėsia nė luftėn kundėr sėmundjes sė kancerit:

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11331
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi