» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Krahu i Shqiponjės

Shko poshtė

Krahu i Shqiponjės

Mesazh nga Dardania prej Mon 20 Apr 2015, 23:22

Krahu i shqiponjės ėshtė revistė shqip e dalė nė vitet e demokracisė qė synon tė promovojė sa jetėn letrare po aq edhe t'i shėrbejė njė qėllimi tė lartė kombėtar si edhe tė mbrojė grupe tė pafavorizuara tė shoqerisė sė Ballkanit. Udhėheqesi shpirtėror ishte dhe mbetet Bilal Xhaferri.
Historiku
"Krahu i shqiponjės" ėshtė revistė politike, kulturore, letrare dhe shoqėrore, e botuar pėr herė tė parė nė tetor tė vitit 1974, nė dy gjuhė, shqip e anglisht, si organ i Lidhjes Ēame, nė Ēikago (Chicago) tė SHBA. Themeluesi, botuesi dhe drejtuesi i saj ishte Bilal Xhaferri, poet, prozator dhe publicist i shquar disident, i cili u lind mė 2 nėntor 1935 nė Ninat tė Konispolit, (Ēamėri), dhe, pas njė veprimtarie tė madhe letraro-publicistike, vdiq nė mėrgim (i arratisur nga Shqipėria mė 1969 si nacionalist antikomunist) mė 14 tetor 1986 nė Ēikago tė SHBA.

Bilal Xhaferri e pagėzoi, drejtoi e pėrgatiti dhe e botoi deri nė fund tė jetės revistėn “Krahu i shqiponjės” dhe e shndėrroi atė nė njė armė tė fuqishme nė luftė kundėr komunizmit.

Pra, "Krahu i Shqiponjės" ishte njė tribunė e mendimit tė lirė demokratik me prirje thellėsisht antikomuniste, antidiktatoriale e antienveriste, qė synonte bashkimin e tėrė forcave politike shqiptare nė mėrgim, unifikimin e mendimit, programeve dhe qėllimeve tė tyre pėr njė Shqipėri tė Lirė Properėndimore.

Nė faqet e revistės trajtoheshin gjerėsisht problemet kombėtare shqiptare, veēanėrisht ēėshtja ēame, problemi i Kosovės, i territoreve tė tjera tė mbetura jashtė trungut amė, Shqipėrisė, si dhe problemet e komuniteteve shqiptare nėpėr botė e tė Diasporės.

Nėpėrmjet revistės “Krahu i shqiponjės” Bilal Xhaferri u lidh me shumė atdhetarė nė SHBA, Kanada, Evropė, Turqi e gjetkė, me gazeta dhe revista tė tjera tė Diasporės dhe po nėpėrmjet saj dhe veprimtarisė sė tij, ndikoi mjaft nė afrimin, bashkimin dhe bashkėpunimin midis shqiptarėve tė tė gjitha trevave, prirjeve, partive dhe organizatave politike tė ndryshme. “Krahu i shqiponjės” u kthye nė revistė kombėtare, mbahej me shkrimet e mėrgimtarėve dhe u drejtohej tė gjithė shqiptarėve kudo qė ndodheshin.

Mbėshtetje tė madhe vėllazėrore, morale e materiale revista “Krahu i shqiponjės” kishte sidomos prej shqiptarėve tė Kosovės dhe tė Malit tė Zi, prej partive dhe organizatave tė tyre kombėtare, madje prej andej ishin edhe mjaft miq e bashkėpunėtorė tė ngushtė tė Bilal Xhaferrit. Nė njė shėnim falenderimi, nė revistė ai shkruan: “Gjatė kėsaj vere (1981) qėndrova disa muaj nė Detroit. Midis shumė miqve, tė cilėt i falenderoj sinqerisht pėr mikpritjen e tyre vėllazėrore, dua tė pėrmend nė mėnyrė tė veēantė Prof. Prenk Grudėn, i cili kurrė nuk e kurseu ndihmėn e vet si atdhetar i madh”.

Nė kėtė revistė pėrveē shumė autorėve shqiptarė e tė huaj, Bilal Xhaferri botoi edhe krijimtarinė e vet, shumė artikuj publicistikė, poezi, tregime, fragmente tė romanit “Trotuare tė kundėrta” (1975), fragmente tė romanit “Hėna e kantierėve” (1977), skeēe pėr kurset e gjuhės shqipe qė ishin ngritur pranė xhamive, teqeve apo kishave shqiptare, botoi vizatime e karikatura tė tij, foto artistike e dokumentare tė bėra prej tij etj. Ai edhe nė SHBA shkroi skenare filmash. Nė numrin e revistės ku u botua pėr herė tė parė njė fragment i romanit “Hėna e kantierėve”, njoftohet, gjithashtu, se nga ky roman po pėrgatiste njė skenar pėr njė film artistik me metrazh tė plotė nėn titullin e pėrshtatur nė anglisht “The moon of the Countryside” qė do tė xhirohej nga njė kompani e Hollywood.

Edhe nė Amerikė, nė vendin e lirisė sė madhe, sigurimi i shtetit diktatorial shqiptar e pėrndiqte dhe e ndėshkonte herė pas here Bilal Xhaferrin pėr ta zhdukur atė bashkė me veprėn e tij. Kėshtu, mė 1978 e plagosėn. Pėr kėtė ngjarje tronditėse nė “Krahu i shqiponjės” ėshtė shkruar: “Bilal Xhaferri, editori i revistės “Krahu i shqiponjės”, ndėrsa shkonte nė mbledhje pėr kremtimin e 100-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit, u sulmua nė errėsirė nga tre njerėz tė panjohur. Shokėt qė e prisnin nė mbledhje, tė shqetėsuar nga vonesa e tij, dolėn ta kėrkonin dhe e gjetėn nė rrugė, tė plagosur nė kokė dhe nė fytyrė dhe me njė prerje thike nė brinjė. Policia qė u lajmėrua dhe mbėrriti menjėherė e shpuri tė plagosurin nė spital” (“Krahu i shqiponjės”, 1985, maj).

Njė goditje dėrrmuese, shumė mė e rėndė pėr Bilalin dhe revistėn, ishte edhe djegia e redaksisė nė vitin 1981. Ky fakt ėshtė pasqyruar edhe nė revistėn “Krahu i shqiponjės”: “Njė zjarr qė ra nė ndėrtesėn ku ishte vendosur “Krahu i shqiponjės”, dogji tė gjitha dosjet dhe koleksionet tona. Njė tragjedi personale ishte kjo pėr Bilal Xhaferrin, i cili humbi atje librat dhe dorėshkrimet e tij, vėllime tė plota letrare, studime, kėrkime shkencore, pėrkthime, shėnime politike, letra, piktura, fotografi, punė dhe pėrpjekje tė dhjetė vjetėve tė vėshtira tė mėrgimit” (Krahu i shqiponjės” 1981, janar). Pra, sigurimi i shtetit shqiptar e pengoi me lloj lloj mjetesh e metodash veprimtarinė e Bilal Xhaferrit dhe revistėn “Krahu i shqiponjės”. Jo mė kot ishin shprehur Kryeministri dhe Ministri i brendshėm i shtetit diktatorial shqiptar nė ato vite: “Bilal Xhaferrin do ta kthejmė tė gjallė a tė vdekur nė Shqipėri”.

Bilal Xhaferri arriti tė botonte 39 numra.

Qė nė vitin 1995 e nė vazhdim "Krahu i shqiponjės" vazhdon tė botohet nė Tiranė, si organ i OJQ Shoqata Kulturore "Bilal Xhaferri" (Komuniteti Kulturor i Ēamėrisė) themeluar e drejtuar prej gazetarit dhe shkrimtarit tė njohur Shefki Hysa, i cili inicoi rikthimin nė Shqipėri tė eshtrave tė Bilal Xhaferrit, si dhe lartėsimin e vlerave tė jashtėzakonshme tė kėsaj figure tė rallė, tė nėpėrkėmbur e tė flakur nė harresė prej ish diktaturės komuniste shqiptare.

Nė faqet e revistės, midis shkrimeve qė mbrojnė ēėshtjen kombėtare shqiptare, sidomos problemin ēam, janė botuar shpesh edhe artikuj e krijimtari e zgjedhur nga personalitete tė letrave shqipe si: Bilal Xhaferri, Dritėro Agolli, Ismail Kadare, Ibrahim D. Hoxha, Jakup Mato, Martin Mato, Namik Mane, Pjetėr Arbnori, Shefki Hysa, Vath Koreshi, Visar Zhiti, Arben Ēokaj, Namik Selmani etj, si edhe autorė tė mirėnjohur botėrorė: Xhek London (Jack London), Zhan Pol Sartri (Jean-Paul Sartre), Alfred de Musset, Edgar Allan Poe etj...

Njė vend tė veēantė nė faqet e kėsaj reviste kanė zėnė dhe do tė zėnė autorėt e huaj qė janė marrė posaēėrisht me ēėshtjen e ēamėve si: Miranda Vickers, James Pettifer, Hillary Clinton, Doris Pack, Dr. Haim Reitan etj.

Shefki Hysa, nė cilėsinė e Botuesit dhe Kryeredaktorit tė kėsaj reviste, me kontributet e veta dhe tė miqve tė tij, ka arritur tė nxjerrė mė shumė se 80 numra dhe vazhdon me kėmbėngulje ta mbajė lart kėtė piedestal tė mendimit tė lirė nė vazhdėn e idealeve tė Bilal Xhaferrit.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11397
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi