» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Asllan Pushka

Shko poshtė

Asllan Pushka

Mesazh nga Dardania prej Tue 21 Apr 2015, 15:20


Asllan Pushka ( lindi mė 15 shkurt 1943 Pejė , vdiq mė 24 maj 2013) profesor doktor i gjeografisė, shqiptar nga Kosova.

Nė Pejė kreu shkollėn fillore dhe tė mesme. Studimet e gjeografisė i filloi nė vitin 1963/1964 dhe i pėrfundoi nė qershor tė vitit 1967 me sukses tė shkėlqyeshėm. Studimet pas diplomimit i vazhdoi nė tė njėjtin vit nė Fakultetin e Shkencave Matematike dhe natyrore tė Zagrebit, magjistroi nė vitin 1970, kurse disertacionin e mbrojti nė tė njėjtin fakultet nė vitin 1975.

Nė Fakultetin Filozofik, dega e gjeografisė u pranua nė vitin 1968 nė cilėsinė e asistentit dhe me 1 shkurt 1969, filloi punėn i rregullt. Nė vitin 1971 zgjedhet ligjėrues, kurse nė vitin 1977 docent. Pas pesė viteve zgjidhet profesor inordinar dhe nė vitin 1987 profesor ordinar.

Nė departamentin e gjeografisė ka mbajtur ligjerata nga shumė lendė: gjeografi ekonomike, regjionale, metodat kuantitative e gjeostatistikės, gjeografi kulturore, bujqėsi e politikė agrare, hyrje nė hulumtime, ndėrsa pėr studentet e studimeve pasdiplomike e master, metodologjinė e punės kėrkimore-shkencore, gjeostatistikėn, inovacionet nė gjeografi, gjeografinė agrare, industriale dhe tė komunikacionit.

Nga viti 1995 ka mbajtur ligjerata nė Universitetin e Tetovės nga lendėt gjeografia ekonomike, agrare, regjionale dhe metodat statistike, pastaj nė Fakultetin e mėsuesisė dhe Fakultetin e edukimit gjeografinė e pėrgjithshme, pabarazitė nė zhvillimin ekonomik dhe gjeografinė kulturore.

Nė periudha tė shkurta disa herė ishte nė specializim nė Gjermani (1972,1978,1987/88). Ka mbajtur ligjėrata ndėr tjera nė institutet tė gjeografisė tė qendrave evropiane si nė : Bon, Hajdelberg, Tiranė, Sofje, Roskide (Danimarkė ), Zagreb, Lubjanė etj. Mori pjesė aktive nė shumė simpoziume, seminare, kongrese, konferenca e tryeza profesionale, shkencore e publike.

Me punė shkencore e hulumtuese filloi tė merret qė nga koha e pėrgatitjes sė punimit tė magjistraturės dhe qėndrimit nė Bon, kur filloi t'i zotoj metodat kuantitative nė gjeografi. Botoi disa tekste shkollore tė gjeografisė pėr tri nivelet shkollore, monografi, studime dhe mbi 120 punime profesionale e shkencore tė cilat u botuan nė Prishtinė, nė Tiranė,nė Shkup, nė Sarajevė, nė Beograd, nė Zagreb, nė Lubjanė dhe nė Varshavė.

Ka punuar nė disa projekte shkencore, ka udhėhequr degėn e gjeografisė dy mandate, Shoqatėn e gjeografėve tė Kosovės dhe Lidhjen e Shoqatave tė gjeografėve tė ish Jugosllavisė.

Qė kur u hapen studimet pas diplomuese 1995/96 nė departamentin e Gjeografisė nė Prishtinė, nė udhė heqjen e tij magjistruan tre kandidat dhe tre doktor shkencash.
Bibliografia
Librat:

• Albania, Monografi Gjeografike, Zagreb, 1978.

• Industrijske kulture na Kosovu, studim gjeografik, Prishtinė, 1978.

• Gjeografia pėr klasen e VI tė shkollės fillore , Prishtinė, ribotuar 10 herė.

• Gjeografia pėr shkolla tė mesme , Prishrinė , 1979,(bashkėautor) ribotuar 3 herė.

• Gjeografia e Kosovės pėr klasėn e VIII, Prishtinė , 1994(bashkėautor).

• Metodat kuantitative nė gjeografi, Prishtinė , 1981, ribotuar nė vititn 1985 - tekst universitar.

• Kosova dhe vazhdimsia etnike shqiptare, atllas historiko-gjeografik, Prishtinė, 1997.

• Ecuria dhe shtrirja hapsinore e populllsisė shqiptare nė Kosovė dhe ė trojet tjera etnike nė ish-Jugosllavi, Instituti ekonomik, Prishtinė 1997.

• Trends of Albanian population extension in Kosova and its other ethnic land in the former Yugoslavia, Institut of economics, prishtina, 1998.

• Gjeografia shoqėrore pėr shkollat e mesme , klasa e dytė, Prishtinė. 1999, ribouar mė 2001.

• Gjeografia agrare, libėr universitar, Prishtinė, 2000.

• Aspekte gjeopopullative nė Kosovė dhe rreth saj, Prishtinė, 2000.

• Aspekte gjeosociale dhe gjeoekonomike nė Kosovė, Prishtinė, 2000.

• Gjeografia 7, Gjeografia regjionale e Evropės, Prishtinė, 2004.

• Gjeografia 10,11, Gjimnazi i shkencave shoqėrore dhe i gjuhėve, Prishtinė, 2004 (bashkėautor).

• Gjeografia 12, Gjimnazi i shkencave tė natyrės, gjimnazi gjuhėsor, Prishtinė, 2005 (bashkėautor).

• Gjeografia 9, Kosova dhe vendet pėr rreth, Prishtinė, 2006 (bashkėautor).

• Gjeografia 4, pėr shkollat e mesme, Tiranė, 2007 (bashkėautor).

• Analiza e Statistikave vitale tė Kosovės pėr pėriudhėn mė tė re, Enti i Statistikės sė Kosovės, Prishtinė, 2007 (bashkėautor)(botuar ne gjuhen angleze, 2008).
Punimet e Botuara (tė Zgjedhura) nė Revista tė Ndryshme nė Kosovė dhe jashtė saj
Revista Perparimi:

• Disa karakteristika sociogjeografike tė Krahinės Autonome socialiste tė Kosovės, vėshtrim mbi rajonet agrare, nr.5, 1969, fq.456–465

• Ndėrrimi i strukturės nacionale tė popullsisė sė Kosovės dhe imigrimet nė 70 vjetėt e kėtij shekulli, nr.10,1971,fq.831–858

• Struktura e pronave sipas madhėsisė dhe procesi i fragmentimit tė tyre nė Kosovė, nr.9,1973,fq.705–722

• Distribuimi i popullsisė shqiptare, bujqėsore dhe i familjeve me 8 e ma tepėr anėtar nė Kosovė,nr.5–6,1974,fq.392–401

• Mobiliteti i popullsisė si indikator i zhvillimit diferent territorial me shembull nga Kosova,nr.1, 1976, fq.56–73

• Faktorėt dhe indikatorėt e transformimit socio-ekonomik nė KSA tė Kosovės, nr.6,1978,fq.780-795

• Matja e veēorive kualitative dhe kuantifikimi i tyre, nr.6,1979,fq.893–902

• Krijimi i fushave dinamike nė hapsirė dhe zgjerimi i tyre me shembuj nga Kosova, nr.5, 1980,fq.687–695

• Shpėrndarja vertikale (hipsometrike) e popullsisė dhe ndryshimet nė pėriudhėn 1948–1971, nr.3,1982,fq.371–382

• Aspekte gjeografike tė funkcionit tė arsimit, nr.1,1983,fq.87–100

• Struktura e veprimtarive nė komunat e KSA tė Kosovės,nr.1,1984,fq.57–74

• Dendėsia e popullsisė dhe faktorėt qė ndikojnė nė rritėn e saj (analizė e korrelacionit tė thjeshtė, parcial dhe tė shumėfishtė), nr.3,1984,fq.389–406

• Vlersimi demografik i rezervave tė fuqisė punėtore nė KSA tė Kosovės, nr.5,1984,fq.709–722

• Disa veēori socio-ekonomike tė popullsisė dhe ekonomive shtėpiake bujqėsore sipas madhėsisė sė pronave nė KSA tė Kosovės, nr.3,1985,fq.341–354

• Relacionet ndėrmjet punėsimit, produktit shoqėror per capita dhe lindjesia, nr.5,1985,fq.621–633

• Koncentrimi i popullsisė ndaj sipėrfaqės dhe levizjėt vertikale e horizontale tė saj nė KSA tė Kosovės,nr.3,1986,fq.241–272

• Vlersimi kuantitativ i ndikimit tė faktorit socio-ekonomik, socio-kulturor dhe etnik nė shkallėn e lindjesisė, nr.4-5, 1987,fq.411–424

• Zhvillimi i qyteteve dhe orientimi funkcional i tyre nė KSA tė Kosovės,nr.6, 1988,fq.662–678

• Migrimet prej dhe drejt Kosovės si rajon me natalitet tė lartė, nr.4,1989,fq.419–435

• Pėrcaktimi i pozitės nė shkallėn e zhvillimit nė bazė tė disa parametrave demografik dhe socio-ekonomik,nr.1,1990,fq.11–25Revista e Shoqatės sė gjeografėve tė Kosovės “Kėrkime gjeografike”:

• Masat pėr matjėn e shpėrndarjės sė elementeve dhe veēorive tė tyre nė kohė dhe hapsirė, nr.1,1979,fq.69–74

• Roli i distancės nė zhvillimin e proceseve socialo-ekonomike e kulturore, nr.2,1980,fq.101–114

• Lidhėmeria nė mes tė punėsimit dhe natalitetit,nr.3,1981,fq.93-100

• Korrelacioni nė mes tė madhėsisė sė vendbanimeve, dendėsisė sė popullsisė dhe lartėsisė mbidetare tė KSA tė Kosovės, nr.4, 1983,fq.115–125

• Aspekti gjeografik i prodhimit tė drithrave nė KSA tė Kosovės, nr.5, 1984, fq.63–73

• Struktura e kulturave bujqėsore dhe shkalla e asocijimit tė tyre nė KSA tė Kosovės, nr.6,1985,fq.33–39

• Trendi i disa parametrave socio-ekonomik nė Kosovė, nr.7,1986

• Analiza kuantitative e migrimeve tė brėndshme nė KSA tė Kosovės, nr.8, 1987,fq.19-29

• Ndikimi i industrisė nė formimin e regjioneve ekonomike nė KSA tė Kosovės, nr.9,1988,fq.63-74

• Shkalla e industrializimit nė RSFJ dhe KSA tė Kosovės, nr.10, 1989,fq.43

• Tipizimi funkcional i njėsive gjeografike territoriale me anėn e metodės uni verzale tė shkallzimit, nr.11,1990,fq.45–50


Buletini i FSHMN–sė:

• Prostorna koncentracija nekih geografskih elemenata u Pokrajini Kosovo, Buletini nr.1,1973,fq.51-58 (bashkėautor)

• Dnevne migracije kao funkcija društveno-ekonomskog razvoja ,nr.3 , 1975, fq.5–24

• Relacionet nė gjeografi, vėshtrim teorik,nr.5, 1977/78,fq.367–376

• Trendovi u agraru SAP Kosova,nr9,1983/86,fq.359–369

• Shkalla e pėrputhshmerisė sė regjimit tė reshjeve nė KSA tė Kosovės, nr.8, 1982,fq.333–339

• Korrelacioni nė mes lartėsisė mbidetare dhe pjesėmarrjės sė sipėrfaqeve tė punueshme, arave dhe sipėrfaqeve nėn miser dhe grur, nr.8,1982, fq.329–332

• Roli i vendosjės sė objekteve ekonomike dhe joekonomike nė ripėrndarjėn e popullsisė nė KSA tė Kosovės, nr.7,1981,fq.325–335

• Variabiliteti dhe siguria e reshjeve nė Prishtinė, Prizren dhe Pejė, nr.10, 1995, fq.259–264

• Shkalla e pėrputhjės nė mes tė strukturės relievore dhe kategorive tė shfrytzimit tė tokave nė Kosovė, nr.11,1996,fq.179–191

• Matja e (pa) rregullsisė nė shpėrndarjėn e vendbanimeve nė regjionin e Kosovės, nr.11,1996,fq.237–242 (bashkėautor)

• Analiza e dendėsisė sė rrjetit rrugor tė Kosovės me metodėn e korrelacionit dhe regresionit, nr.12,1998


Punimet e botuara nė kongresėt e gjeografėve tė "Jugosllavisė":

• Proces porasta i koncentracije stanovništva Kosova, IX Kongres geografa Jugoslavije, 24-30.09.1972, Sarajevo 1974,fq.251-263 (bashkėautor)

• Uloga informacije na istraivanje geografskih objekata, XI Kongres geografa Jugoslavije, Budva, 1981

• Podudarnost hipsometrijskog razmeštaja površina, stanovništva i naselja, XII Kongres geografa Jugoslavije, Novi Sad 29.09–6.10.1985, botuar nė vitin 1987,fq.371–374

• Ekonomsko-geografski razvoj SAP Kosova, XIII Kongres geografa Jugoslavije, Priština,1989, botuar nė vitin 1991, fq.73-82


Punimet e botuara nė revistėn “Gjurmime albanologjike”:

• Pushka, A., Fusha e martesave, indikator i rendėsishem i zhvillimit ekonomiko-shoqėror e territorial, “Gjurmime albanologjike”, seria folklor dhe etnologji, nr.XI,1981,fq.27-34

• Pushka, A., Relacionet nė mes tė rritjės sė popullsisė dhe zhvillimit ekonomik tė KSA tė Kosovės, Ēėshtje studimore albanologjike II, Prishtinė 1977,fq.391–402

• Pushka, A., Ciklet migruese tė Popullsisė nė Kosovė e ma gjėrė, Studime etnografike, nr.27, fq.409–417


Punimet e botuara nė materialet e Institutit “Riinvest”:

• Aktivitetet ekonomike dhe zhvillimi demokratik i Kosovės, Projekt studimor. A.Pushka: Kosova dhe pozita e saj nė rrethinė, pozita gjeostrategjike,fq.17–19, Prishtinė 1998 (grup autorėsh)

• Pozita qendrore gjeostrategjike e Kosovės nė Ballkan dhe roli i saj nė bashkėpunimin regjional, Seminar organizuar me 1–2 mars 1999.

• Pasojat demografike tė eksodeve dhe deportimit tė popullsisė nė zhvillimin e ardhshem ekonomik tė Kosovės, seminar i organizuar nė shtator tė vitit 1999, Prishtinė.

• Demographic consequences of exodus and deportation of population in future economic development of Kosova, Post–war renewal and reconstruction of Kosova (Collection of paper from the Seminar, juli 26–27,1999, Riinvest–Friedrich Ebert Stiftung, Prishtina, Dezember 1999).


firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11397
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi