» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Toka Jonė (Film)

Shko poshtė

Toka Jonė (Film)

Mesazh nga Dardania prej Tue 28 Apr 2015, 01:02


Filmi "Toka Jonė" u prodhua nė vitin 1964.

Regjisor: Hysen Hakani, Skenari: Peēi Dado, Producent: Shqipėria e Re, Muzika: Ēesk Zadeja.
Pėrmbajtja e Filmit
Nė njė fshat nė veri tė Shqipėrisė reforma agrare i kthen tokėn Lokes dhe familjes sė saj tė cilėn ia kishte pėrvetėsuar me intriga Tuē Maku njė pronar i madh tokash nė atė zonė. Fillon konflikti midis dy familjeve. Tuē Maku hakmerret duke vrarė Murrashin djalin e Lokes i cili ishte njė nga aplikuesit e reformės agrare. Mbas kėsaj tragjedie Lokja kthehet te fėmijėt e saj Leka dhe Filja.

"Trajtat muzikore luhaten mes vjetėrsisė sė rendit feudal dhe ankthit tė tambureve tė luftės dhe risisė, shoqėruar me tonalitete optimizmi lirik. Shoqėria e re i ka thyer kufijtė, muret dhe normat e individualizmit fisnor tradicional; i ka ēelur tokėn e re pėr t’u punuar, por malėsori mbetet mė i vetmuar se mė parė, me njė shtrėngesė tė re tragjike, me farsėn e tė qenit i lumtur. Kuptimi i trishtimit, tė cilit i referohemi nė kėtė analizė, i pėrket rendit artistik, poetik, lebetitjes sė ndryshimit tė shpejtė normativ, por aspak atij politik. Vjen pėrherė njė kohė kur e vjetra dhe rikthimi kah saj ėshtė e papranueshme nė tė gjitha dimensionet, por kjo nuk e pengon njeriun tė vajtojė apo tė ligėshtohet pėr atė qė nuk ėshtė mė e qė ndoshta nuk do tė rikthehet. Veēse, pėrtej trishtimit emocional tė malėsorit, ndodhet njė trishtim tjetėr, madje njė dialektikė trishtimesh." Julian Bejko, Shoqėria e Kinemasė, II, Reforma - Detyra - Ndėrgjegjja, Edlora, 2013, Tiranė, fq. 55-56
Aktorėt nė Role
Mario Ashiku........ Leka
Marie Logoreci ........ Lokja
Loro Kovaēi ........ Tuēi
Vangjel Heba ........ Murashi
Roza Anagnosti ........ Filja
Luigjina Leka ........ Mara
Gaqo Spiro ........ Meti
Qemal Mehmeti ........ Vata
Ndoc Sheldija ........ Gjon Bardhi
Enver Dauti ........ Bardhoku
Tef Pali ........ Pali
Mihal Stefa ........ Mullisi
Besim Levonja ........ roja
Lazėr Vlashi ........ prifti
Luan Qerimi ........ Cubi
nė Episode
R. Nenshati ........
Ēesk Vuksani ........
Qenan Toro ........
Zef Makashi ........
Ilia Shyti ........
Neki Shkaba ........
Xhevat Serezi ........
V. Peci ........
Seit Boshnjaku ........
R. Fisniku ........
I. Shomo ........
Gjon Karma .....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11409
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi