» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Hani Kivi e Banane, Uleni Tensionin

Shko poshtė

Hani Kivi e Banane, Uleni Tensionin

Mesazh nga Dardania prej Sat 06 Jun 2015, 23:10Shikoni pse duhet tė keni afėr rrush, tė hani rregullisht kivi, shalqi dhe pse banania ėshtė e mirė pėr tensionin tuaj tė gjakut.

- Rrushi: Shkencėtaret nga Qendra pėr hulumtim tė metabolizmit dhe arterosklerozės nė Louisville kanė zbuluar qė ngrėnia e rrushit tri herė nė ditė mund tė ulė lehtėsisht tensionin nė raport me llojet tjera tė ushqimit. “Studimi ynė tregon qė mė parė duhet tė zgjidhni rrush se sa ushqimet tjera si krekerėt apo biskotat e ēokollatės”, tha dr. Harold Bays.

- Kivi: Nėse konsumoni tre kivi nė ditė, do ta ulni tensionin e gjakut. Shkencėtarėt kanė zbuluar qė personat tė cilėt kanė ngrėnė kivi kanė pasur tension sistolik mė tė ulėt tė gjakut se ata tė cilėt kanė ngrėnė molla nė hulumtimin e njėjtė. Dihet qė kivi ėshtė i pasur me luteinė, ēka do tė thotė qė ka veēori antioksidative, shkruan Zėri.

- Bananet: Studimi i publikuar kohė mė parė nė revistėn “Hypertension” ka vėrtetuar qė shumė mė mirė ėshtė tė ulet tensioni i gjakut me ndihmėn e ushqimit i cili pėrmban kalium (bananet) se sa vetėm me shtesat e kaliumit. Shkencėtarėt nga Fakulteti i Mjekėsisė “St. George Medical” nė Londėr kanė zbuluar qė njerėzit tė cilėt kanė konsumuar citrat tė kaliumit, i cili nė mėnyrė natyrale gjendet nė ushqim, kanė pasur efektin e njėjtė tė uljes sė tensionit tė gjakut si edhe personat qė kanė konsumuar klorid kaliumi, i cili ėshtė nė dispozicion vetėm nė formė tė shtesave.
- Shalqiri: Shalqiri nuk ėshtė vetėm pemė freskuese, por pėrmban edhe shumė materie tė rėndėsishme ushqyese, duke pėrfshirė fibrat, likopenet, vitaminėn A dhe kaliumin. Njė lloj i aminoacideve qė i pėrmban shalqini ka efektin e uljes sė tensionit, shkruan nė studimin e Universitetit nė Floridė. /Zėri/

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11409
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi