» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mposhtni Sėmundjet me Fara tė Kungullit

Shko poshtė

Mposhtni Sėmundjet me Fara tė Kungullit

Mesazh nga Dardania prej Sat 06 Jun 2015, 23:29
Njė mrekulli e vogėl e natyrės, pėr tė cilėn nuk jemi aq tė vetėdijshėm pėr vlerėn e tyre ushqyese, janė farat e kungullit. Ato ndihmojnė nė luftėn kundėr qelizave kancerogjene, por edhe kundėr njė humori tė keq.

Farat e kungullit janė tė pasura me proteina, magnez, fibra, mangan dhe fosfor. Nė mėnyrė qė tė forcojmė sistemin imunitar dhe tė ndihmojmė trupin pėr tė zhvilluar qelizat, tė pėrmirėsojmė gjumin, shikimin dhe lėkurėn, kemi nevojė pėr zink.

Dhe pikėrisht farat e kungullit pėrmbajnė njė pėrqindje tė lartė tė zinkut. Kėto fara tė mahnitshme pėrmbajnė kompozime qė ndihmojnė trupin tė luftojė kundėr qelizave kanceroze. Studimet gjermane tregojnė se femrat qė kalojnė nėpėr menopauzė dhe qė konsumojnė dozėn e rekomanduar ditore tė kėtyre farave, e reduktojnė rrezikun e kancerit tė gjirit nė mė shumė se 23 pėr qind. Vaji nga farat e kungullit ėshtė shumė efektiv nė trajtimin e prostatės sė zgjeruar, shkruan gazeta Zėri.

Ky vaj pėrmban fitokemikale dhe antioksidues qė luftojnė radikalet e lira nė trup dhe kėshtu parandalon formimin e qelizave qė shkaktojnė kancerin. Ato janė njė burim i shkėlqyer i proteinave dhe janė pėrbėrėsit kyē nė luftėn kundėr peshės sė tepėrt. Njė grusht fara pėrmbajnė njė mesatare prej pesė gram tė proteinave, gjė e cila ju ndihmon tė ndiheni tė ngopur. Farat e kungullit janė tė rekomanduara pėr shėndetin mendor dhe trupor, si dhe ndihmojnė pėr tė luftuar stresin.

Njė filxhan me fara kungulli pėrmban rreth 285 kalori, kėshtu qė nuk ėshtė e kėshillueshme qė tė konsumoni mė shumė se 30 gram tė kėtij ushqimi shumė kalorik. /Zėri/

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi