» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shpjegohet Misteri i Dritave nė Oqeanin Atlantik

Shko poshtė

Shpjegohet Misteri i Dritave nė Oqeanin Atlantik

Mesazh nga Dardania prej Thu 11 Jun 2015, 22:16Nė Oqeanin Atlantik jo rrallė shihen drita misterioze qė janė fotografuar edhe nga sistemi satelitor NPP (National Polar-orbiting Partnership satelite). Ato, padyshim janė mbresėlėnėse por deri vonė askush nuk dinte tė shpjegonte prej nga vijnė e as ēka i shkakton.

Pėrkitazi me dritat oqeanike ka pasur shumė spekulime, madje disa kanė shkuar aq larg sa qė shpjegoheshin si rjedhoja tė “njė force elektrike tė gjeneruar nga krijesa misterioze nėnujore detare?”.

Megjithatė, ka shpjegime racionale, e ndėr to padyshim ėshtė edhe ai i NASA -sė.

“Dritat oqeanike, kėto spote tė vogla tė arta , tė dukshme nė oqeanin blu, nuk kanė tė bėjnė as me vendbanime njerėzore e as me zjarr ose puse gazi. Dritat, nė fakt janė dritat e anijeve tė shumta tė peshkimit dhe e anijeve. Nė orėt e natės barkat e anijet lėshojnė njė dritė e cila ėshtė e destinuar pėr peshkimin natėn tė njė lloji tė kallamarit (Argentinus ILLEX) . Ky kallamar lėviz nė det tė hapur dhe ėshtė shumė i kėrkuar nga peshkatarėt”, shpjegojnė nė NASA.

Peshkatarėt pėrdorin fenerėt ndonjėherė deri nė 300 kilovatė pėr tė zbuluar mė lehtė kallamarin. /infoglobi/

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 12216
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi