» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Interneti dhe femijet

Shko poshtė

Interneti dhe femijet

Mesazh nga Vizitor prej Fri 16 Nov 2007, 13:35

Pas zbulimt te zjarrit dhe te rrotes interneti eshte nje nga zbulimet qe ka tronditur njerezimin, po transformon jeten e njeriut dhe konsiderohet si nje nga shpikjet me te medhaja te botes se njerezimit.
Internet eshte bere sot enciklopedia me e madhe e botes moderne.
Ne dime qe kjo shpikje e madhe po ngjall shume interes dhe per boten kureshtare te femijeve.Sot ne bote ka shume femije te cilet preferojne qe kohen e lire ta shfrytezojne ne internet.Shume mesues tashme ju kerkojne femijve informacione te ndryshme ne lidhje me mesimin e dites , ta gjejne ne internet.Prinderit ,ndoshta te frikesuar nga ato qe mund te degjoj dhe mesoj femija ne rruge , preferon qe femija i tij te shpenzoj kohen e lire ne internet.
Femijet, ndryshe nga brezi paraardhes nuk luajne me me bashkemoshataret e tyre para pallatit ose te zhvillojne lojra zbavitjeje ne ambjentet afer shtepive ku banojne, sepse deshirojne te ulen para komjuterit.Mjaftojne te hapin komjuterin dhe te zgjedhin lojen, me argetuese, ose me te frikshme.
Libri dhe autoret tane jane lene pak menjane.Femija tani justifikohet me faktin se nese ne internet ka shume libra te cilet mund ti lexoj.Dhe nese i pyet:- kush jane shkrimtaret tane te Rilindjes?- ngrene sypet.
Shume prej tyre dine shume pak rreth shkrimtarit tone te madh , Ismail Kadare, ose shume te tjereve.

Cmendoni ju? A duhet te ket nje program te cilin femiaj duhet ta ver ne zbatim me ndihmen e prindit RReth perdorimit te kompjuterit, apo eshte me e thjeshte si per prindin dhe per femijen te marr dhe mesoj cdo gje qe i nevoitet nga interneti?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Sanije prej Fri 16 Nov 2007, 15:36

Mendoj se femijet jan pak si shume te dhene pas internetit e sidomos pas gjerave jomorale. Duhet te kemi kontroll edhe pse interneti eshte gjeja me e vlefshme sot
avatar
Sanije

Shteti : Lipjan - Kosovė
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12003
Regjistruar mė : 12/06/2007
Profesioni : Police Officer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 16 Nov 2007, 18:13

Fėmiu nė internet duhet tė jetė nėn kontrollin e njėrit nga prindėrit,sepse fillimisht fėmiu ka prirėje tė pėrvetsoj mė shpejt gjėrat e kėqija se ato tė mirat.Veq detyrave tė shtėpisė fėmiu mund tė zgjedh edhe ndonjė lojė,por nė pėrkujdesėjen e prindit.Mė pas fėmiu duhet tė qėndroj edhe me kohė tė caktuar nė internet,pra menjė orar,sepse sipas dėshirės ai do tė rrinte tėrė ditėn,e kjo do tė ia dobėsonte shėndetin.Ėshtė e rėndsishme qė fėmiu tė njeh kompjuterizmin,por me pėrzgjedhejen e njėrit nga prindėt.Prindėrit janė ata qė ndėrtojnė personalitetin efėmijėve.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13803
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Anna prej Sun 30 Dec 2007, 23:12

interneti sod po thuj ne cdo shtepi ka hyre dhe mendoj se me shum 15 minuta nese rrin femija ne te eshte i tepruar ashtu siq thot edhe shabani ,duke shikue nji statistik qe ne qytetin e zurichut mbi 20mij vet kan nevoj te i nenshtrohen terapis nga interneti se jan ber te mvaren nga neti keshtu duhet te ket nji kujdes te veqant ne orar sidomos tek femijet .
avatar
Anna

Shteti : Zvicerr
Postime : 252
Kyējet nė forum : 11862
Regjistruar mė : 29/07/2007
Profesioni : amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Naki prej Mon 31 Dec 2007, 13:52

Varet nga edukata e femijes dhe percjellja e prindit. Arlindi kur futet ne forum kerkon leje nga une dhe ai futet vetem ke kendi i femijve dhe tek poezit te tjerat fare si shikon. Kurse lojrat i ka me minutash 30 minuta luan dhe pastaj kap librin dhe meson. Pra Interneti per femijet eshte nje e mire mirpo prindi duhet te ket shume kujdes qe femiju i tij/saj mos te futet ku nuk eshte per tu futur

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga jam_buli prej Mon 31 Dec 2007, 20:01

kete qe e potencon naki, nuk kerkon ndonje aneks pos perkujdesja prinderore te jete e nivelit te duhur, mirepo kam dashamirė qe ankohen se nuk e njohin kompjuterin shumė dhe rendom kerkojne ndihme nga femijet,pra ka raste kur prinderit ne mungese te njohurive kompjuterike hasin ne telashe me femijet e tyre per te cilet nuk din' se qfare bejne ne PC!!!
avatar
jam_buli

Shteti : afer atdheut dhe ne sherbim te tij
Postime : 42
Kyējet nė forum : 11415
Regjistruar mė : 25/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Naki prej Wed 02 Jan 2008, 12:00

jam_buli shkruajti:kete qe e potencon naki, nuk kerkon ndonje aneks pos perkujdesja prinderore te jete e nivelit te duhur, mirepo kam dashamirė qe ankohen se nuk e njohin kompjuterin shumė dhe rendom kerkojne ndihme nga femijet,pra ka raste kur prinderit ne mungese te njohurive kompjuterike hasin ne telashe me femijet e tyre per te cilet nuk din' se qfare bejne ne PC!!!
Po kjo eshte shume e vertete ka patur raste te tilla sa dy prej tyre jane proceduar edhe deri ne gjykate per kundervajtje kur prindi grushton femijun pse ai nuk po i tregon si punohet me pc....

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga sevi prej Wed 09 Jan 2008, 12:13

Nese prindi eshte i kujdesshem femiju normal do duhej te ishte pran pc dhe internetit se bota po ecen para me teknologjin dhe ne nuk duhet te jemi ata qe ndalojme por normal ne disa zona duhet patur kujdes qe femiju mos te merr gjera te keqija nga interneti
avatar
sevi

Postime : 53
Kyējet nė forum : 11442
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Naki prej Wed 09 Jan 2008, 19:26

Patjeter duhet nje kontroll nga prindi sidomos jane shume te keqija lirimi pa kujdes

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Vizitor prej Mon 04 Feb 2008, 09:08

Ka edhe prinder qe nuk ja din internetit, ne raste te tilla me e mira eshte te mos kete internet fare komjuteri.

Edhe un e i kushtoj shum rendesi internetit por me teper forumeve edhe pak chat Very Happy

Rastesisht click ne nje link dhe pupupupupu c'te shohesh

Femijet duhet te jen te kontrolluar nga prinderit ato pak minuta qe punojne ne internet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Interesant prej Mon 03 Mar 2008, 14:33

Pershendetje te gjitheve

Edhe pse jam antar i ri i keti forumi aq te mire, kam deshir qe edhe une te shpreh mendimin tim ne lidhje me kete teme .

-Mendimi im eshte se ne internet cfar kerkon ate do e gjesh. Ne qofte se perdor internetin qe te kesh dobi nga ai, atehere do ia vlente, por nese e perdor per qellime tjera mendoj se nuk ia vlen edhe shume.

-Krejt kjo mvaret nga personi qe e perdor.

Kurse sa i perket femijeve,edhe ketu duhet te shikohet se si eshte edukuar ky femije.Nese eshte edukuar mire, atehere nuk ma merr mendja se ka nevoj secilen here qe prindi t'i qendroj afer.

Me respekt se paku ky eshte mendimi im .
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13727
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Vizitor prej Mon 03 Mar 2008, 18:09

Kontrolli prinderor duhet te jete.
Nuk eshte e thene qe femija shikon pamje erotike e ku ta di une por po te klikosh cfardolloj gjeje ne internet dalin dhe skena shum te keqija per ti par nje femi si jan ato pamje vrasjesh ose edhe pamje te tjera,

Nje gje e till me ka ndodhur duke shkarkuar muzik video ne Lime Wire dhe kur pash nje sken vrasie qe ishte origjinale, jam tmeruar nga ajo pamje.

Sado te jet i edukuar femija varet nga mosha, te pakten deri ne moshen 16 vjec femia duhet te jet i kontrolluar nga prinderit.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Interesant prej Tue 04 Mar 2008, 11:26

- Eshte shume normale ajo qe me se paku deri ne moshen 16 vjec femiu duhet te jet i kontrolluar,dhe se ne internet sot futesh te kerkosh nje gje dhe te del dicka tjeter, por duhet gjithmone te kem kujdes.Pajtohem me ty plotesisht.
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13727
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Dukagjini prej Tue 04 Mar 2008, 11:51

sa ka dobi ka edhe dem femiju ne net mund te shikoj cdo gje qe ka aty duke filluar nga lojrat e pastaj ndoshta mund te perfundoj ne pamje erotike pervec kesaj mos harroni qe kompjuteri ne njefare menyre eshte edhe i demshem per syte.
avatar
Dukagjini

Shteti : Peja-Kosovė
Postime : 178
Kyējet nė forum : 11550
Regjistruar mė : 10/11/2007
Profesioni : Speaker-Dj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti dhe femijet

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi